19:56 21. Mai 2018
Tallinn+ 18°C
Kuula otse
Türgi tankid Süürias.

Lääne meedia: Türgi operatsioon Süürias muudab radikaalselt sõja käiku

© AFP 2018 / BULENT KILIC
Välisuudised
lühendatud link
37 0 0

Ilma kurdideta oleks IS juba hõivanud Süüria põhjaosa, mis tähendanuks Türgile suurt ohtu.

TALLINN, 26. august — Sputnik. Seoses Türgi maavägede pealetungi alustamisega muutus olukord Lähis-Idas veelgi segasemaks, kirjutavad maailma juhtvad meediaväljaanded, teatas RIA Novosti. Operatsioon „Eufrati kilp" on suunatud esmajoones Süüria kurdide vastu ja selles toetab Washington Ankarat, märgivad meediakanalid.

„Tegelikult kasutab Türgi USA toetusel oma jõude Süürias selleks, et suruda nurka kurdide rühmitusi, keda USA samuti toetab," kirjutab Guardian.

Samas, nagu nendib Wall Street Journal, on nimelt kurdid olnud USA jaoks parimateks liitlasteks võitluses IS-i (Venemaal keelatud organistasioon) vastu. „Ilma nendeta oleks IS juba hõivanud Süüria põhjaosa, mis tähendanuks Türgile suurt ohtu," rõhutab väljaanne.
Kuid Ankaras leitakse, et IS-i vastu sõdimise ettekäändel „noolivad" kurdid endale alasid Türgi piiri ääres, kirjutab Independent. „Türklased ei taha kurdide väikeriigi tekkimist oma piiri ääres — samavõrd kui süürlased ei taha oma alasid kurdidele loovutada," märgib vaatleja Robert Fisk.

Tulemusena pidi USA tegema valiku kahe liitlase vahel — ja valik Türgi kasuks annab kenasti kõnekat tunnistust Washingtoni prioriteetidest, leiab Christian Science Monitor. Ilmselgelt üritab USA meeleheitlikult päästa suhteid oma peamise liitlastega, kes on sattunud huku äärele.

Atlandi nõukogu ekspert Faysal Itani eeldab oma artiklis Foreign Policy´le, et Türgi sekkumine käivitab „uue ajastu USA ja Türgi koostöös" ning „muudab sõja kulgu Washingtoni kasuks".

„See on Türgi poolt kõige olulisem samm tema muidu vastuolulises võitluses IS-iga ja see võib anda tõhusa aluse edasise koostöö arendamiseks USA-ga," leiab Itani. Tema hinnangul saab USA selle tulemusena enamal määral hoobi kurdide mõjutamiseks ja ühtlasi tugevdab sidemeid Türgiga.

Mõnevõrra teistsugust seisukohta esindab saksa ajakirjandus. Ajaleht Bild teatas „Obama —Erdoğani plahvatusohtlikust paktist", mis „tähistab radikaalseid muutusi Süüria sõjas".
Viidates Lähis-Ida ekspertidele, kirjutab väljaanne, et Türgit toetades kaotab USA „usalduse Süürias ainsa tõelise partneri poolt, kes võitleb IS-i vastu".

Ei ole välistatud, et lõpuks puhkevad kokkupõrked USA liitlaste — kurdide ja Türgi poolt toetatavate grupeeringute vahel.

Die Welt ennustab piirkonnas ülepea uut „kolmekümneaastast sõda". Ankara sekkumisega on Süüria konflikt saanud „uue ja paljuski hoomamatu mõõtkava," ütleb ajaleht. „Sõda võrreldakse sageli malemänguga. Et Süüria konflikti sel viisil iseloomustada, tuleks ette kujutada kümmekonda malelauda, nii suuremaid kui väiksemaid, mis on omavahel lootusetult üksteise sisse kiilutud," kirjutab sakslaste väljaanne.

 

 

Samal teemal

Türgi maaväeoperatsioon Süürias: kelle vastu ja mille eest sõdib Ankara
Tagid:
armee, Türgi, Süüria

Peamised teemad

 • Kes kirjutas alla Eesti põlevkivienergia surmaotsusele, illustreeriv foto

  Majandusteaduste doktor, professor Hanon Barabaner rääkis uudisteportaalile Sputnik Eesti sellest, mis ootab ees riigieelarvesse kaalukat panust andvat põlevkivienergeetikat.

  10
 • Nord Stream ehitus

  Petro Porošenko proovis oma võimeid Euroopa veerukirjanikuna, avaldades oma seisukohavõtu Saksamaa juhtivas Ajalehes Frankfurter Allgemeine Zeitung. Teemaks on sakslaste korrektne suhtekorraldus "Vene koletisega", keda Saksamaa Porošenko arvates "toidab".

  13
 • Edgar Savisaare täiendav terviseekspertiis sai valmis

  Eesti Kohtuekspertiisi Instituudis (EKEI) korruptsioonisüüdistustusega kohtu all olevale Edgar Savisaarele tehtud terviseekspertiis on valmis ja peaks Harju maakohtusse jõudma veel sel nädalal.

  29