17:30 20. Oktoober 2019
Kuula otse
  • USD1.1144
  • RUB71.3066
Tšehhi president Miloš Zeman.

Zeman: kui Saksamaa kutsus migrante Euroopasse, siis ka vastutagu nende eest

© Sputnik / Алексей Дружинин
Välisuudised
lühendatud link
Euroopa rändekriis (97)
5930

Praha erinevates linnaosades toimusid sel päeval Saksamaa kantsleri pooldajate ja vastaste meeleavaldused.

TALLINN, 26. august — Sputnik. Kui Saksamaa kutsus illegaalseid immigrante Euroopasse, siis kandku ta sel juhul ka vastutust nende eest teistes riikides, teatas Tšehhi president Miloš Zeman neljapäevasel kohtumisel Saksamaa LV kantsleri Angela Merkeliga, kes saabus ühepäevase visiidiga Prahasse. Presidendi sõnad vahendas ajakirjanikele tema pressisekretär Jiri Ovcacek, teatas RIA Novosti.

„Vabariigi president ütles mulle, et kuivõrd Saksamaa on illegaalseid immigrante siia kutsunud, siis ei saa ta põgenikekvootide kujul delegeerida vastutust riikidele, kes ei ole neid kutsunud," ütles Ovcacek.

Eelnevalt on Merkeliga läbirääkimiste käigus nimetanud kvootide kehtestamist ebaseaduslikult saabunud pagulaste kohustuslikuks laialijagamiseks Euroopa Liidu riikide vahel lubamatuks ka Tšehhi peaminister Bohuslav Sobotka.

Merkel omakorda teatas, et pagulaskvootide probleem oli praktiliselt ainus, mille suhtes Praha ja Berliini vaated lahku lähevad. Kõigis teistes küsimustes näitasid poliitikud tema hinnangul peaaegu täielikku teineteisemõistmist. Selles on ka Sobotka temaga täiesti päri.

Lisaks rändeteemale arutas Merkel Zemani ja Sobotkaga olukorda Euroopa Liidus pärast Brexitit, Schengeni sisepiiride kaitset, ettevalmistusi eelseisvaks EL-i tippkohtumiseks 16. septembril Bratislavas ning kahepoolse koostöö küsimusi.

Praha erinevates linnaosades toimusid sel päeval Saksamaa kantsleri pooldajate ja vastaste meeleavaldused. Vastavalt hiljuti avaldatud küsitlustulemustele välismaa poliitikute populaarsuse kohta Tšehhi elanike seas platseerub Merkel 18%-ga ühele kõige madalamaist kohtadest. Küsitletud panevad talle süüks ennekõike sadade tuhandete ebaseaduslikult sisse rännanud migrantide kutsumist süda-Euroopasse, mistõttu on järsult kasvanud potentsiaalsete terrorirünnakute oht.

Pärast pidulikku õhtusööki Tšehhi poliitikutega Praha kesklinnas Liechtensteini palees sõidab Merkel tagasi Berliini. Reedel võtab ta osa Vysegradi riikide neliku (Poola, Slovakkia, Ungari ja Tšehhi) peaministrite kohtumisest Varssavis, kus kõne all on eeskätt Brexiti-järgse Euroopa Liidu tegevuste ümberkorraldamine, kuivõrd enamik EL-i liikmesriikide poliitikuid on üsna ühel meelel, et integratsiooniprotsess Euroopas tuleb muuta mõistetavamaks ja vastuvõetavamaks kõikide sellesse organisatsiooni kuuluva riikide tavakodanikele.

 

 

Teema:
Euroopa rändekriis (97)
Tagid:
Angela Merkel, Miloš Zeman, Tšehhi

Peamised teemad