07:45 16. Juuli 2018
Kuula otse
  • USD1.1643
  • RUB72.4844
Süüria.

Tšurkin: ettekandes sisalduvad faktid keemiarelvast Süürias võisid olla fabritseeritud

© Sputnik / Михаил Алаеддин
Välisuudised
lühendatud link
12 0 0

Möödunud nädalal esitas ühisuurimise mehhanism ettekande üheksa keemiarelva kasutamise juhtumi kontrollimise tulemuste kohta, mille kohaselt valitsusväed tunnistati vastutavaks kahel ja Islamiriigi võitlejad ühel juhul.

TALLINN, 31. august — Sputnik. Osa teabest, mis esitati ÜRO missiooni ja Keemiarelva keelustamise organisatsiooni (KRKO) uurimistulemuste ettekandes keemiarelva kasutamise kohta Süürias sõjalistel eesmärkidel võisid olla terroristide poolt fabritseeritud, teatas Venemaa alaline esindaja ÜRO-s Vitali Tšurkin ÜRO Julgeolekunõukogu istungil edastab RIA Novosti.

Möödunud nädalal esitas ühisuurimise mehhanism (ingl. k. UN Joint Investigative Mechanism (JIM)) ettekande üheksa keemiarelva kasutamise juhtumi kontrollimise tulemuste kohta, mille kohaselt valitsusväed tunnistati vastutavaks kahel ja Islamiriigi (IR — paljudes riikides keelatud grupeering) võitlejad ühel juhul. Teisipäeval arutas ekspertide järeldusi esmakordselt ÜRO Julgeolekunõukogu.

"Juba praegusel etapil on meil tekkinud terve rida küsimusi JIM järelduste kohta mõnede juhtumite osas. Ettekandes toodud alused kutsuvad meis esile tõsiseid kahtlusi. Need alused võisid olla täielikult fabritseeritud Damaskusega opositsioonis olevate jõudude ja terroristlike struktuuride poolt, võimalik, et mitte ilma välise abita," teatas Tšurkin istungil.

Kohtumine toimus suletud režiimis, Tšurkini seisukohti levitas Venemaa esindus ÜRO juures.

Venemaa diplomaat märkis, et missiooni järeldused põhinevad sisuliselt vaid ühel faktoril — ühe või teise poole võimekusel kasutada lennuvahendeid. Nii märgitakse dokumendis, et "JIM ei tuvastanud tõendeid kopterite kasutamise kohta relvastatud opositsiooni poolt intsidendi toimumise ajal."

"Sõnastusest saab järeldada, et otseseid tõendeid vastupidise, see tähendab selle kohta, et opositsioon koptereid ei kasutanud, pole samuti," ütles Tšurkin. Esindaja sõnul märkisid eksperdid, et valitsuse kontrolli alt väljunud õhuväebaasidesse jäi üheksa kasutamiskõlblikku kopterit, mille juhtimiseks on vajalik "teatud tehniliste teadmiste taseme olemasolu" ja muud tingimused.

"Pole selge, miks ettekande autorid kahtlevad sellise "taseme" olemasolus hästi ettevalmistatud ja sealhulgas ka välismaal välja õpetatud relvastatud formeeringutel," märkis diplomaat.

Ta pööras samuti tähelepanu, et uurimismissiooni ettekannet ettevalmistanud töötajad "tunnistavad faktiliselt ka ise nende käsutuses oleva tõendusliku baasi mitmetähenduslikkust, kasutades tihtipeale sõnastusi, mis on iseloomulikud lausetele, mitte aga selgelt tuvastatud faktide konstateerimiseks."

Süüria alaline esindaja ÜRO-s Bashar Jaafari on varem ajakirjanikele teatanud, et JIM ettekandes sisalduvad järeldused põhinevad avaldustel, mille tegid tunnistajad, kelle esitasid relvastatud terrorigrupeeringud ja mida ei kinnita ei proovide analüüsid ega meditsiinilised uuringud. Tšurkin teatas ÜRO Julgeolekunõukogus, et Süüria kolleegid jagasid oma reageeringuid ettekandele.

"Usaldusväärse tõendusliku baasi puudumise tõttu peavad Süüria võimud otstarbekaks jätkata Talmanesis ja Sarminis toimunud intsidentide ja selle kohta olemasolevate tõendite põhjalikku uurimist ja laiendada uurimise sfääri. Süüria valitsus väljendab samuti soovi jätkata ümberlükkamatute faktide leidmiseks koostööd JIM-ga," lisas Venemaa esindaja.

 

Samal teemal

ÜRO raport: Süüria režiim ja IS kasutasid keemiarelva
USA tahab sõdida: milleks tehti skandaal keemiarelva kasutamisest Süürias
Tagid:
keemiline relv, ÜRO, Venemaa, Süüria

Peamised teemad