08:03 20. August 2019
Kuula otse
  • USD1.1103
  • RUB74.2984
Karl Mannerheim kuju Helsingis.

Peterburis võidakse maha võtta Mannerheimi mälestustahvel

© Flickr / William
Välisuudised
lühendatud link
5511

Peterburi kesklinnas Soome marssali Karl Mannerheimi auks ülespandud mälestustahvel võidakse maha võtta. Vastava otsuse on linna Keskrajooni kultuuriosakond juba linna kultuurikomisjonile välja saatnud.

TALLINN, 1. september — Sputnik. Peterburi kesklinnas Soome marssali Karl Mannerheimi auks ülespandud mälestustahvel võidakse maha võtta. Vastava otsuse on linna Keskrajooni kultuuriosakond juba linna kultuurikomisjonile välja saatnud.

Peterburi Keskrajooni kultuuriosakonna ülema kohusetäitja Natalja Korel rääkis RIA Novostile, et rajooni võimuesindajad avastasid oma haldusalal mälestustahvli, mis ei kuulu kultuuriobjetide ametlikku loendisse. Reeglite kohaselt tuleb ebaseaduslikult paigaldatud tahvlid ära korjata, vastutavaid ametnikke aga ähvardab rahatrahv kuni sada tuhat rubla.

Praegu on mälestustahvli paigaldamise seaduslikkuse küsimus kohtu menetluses, vastava hagi esitas üks Peterburi elanik. RIA Novosti infoallikas kohtus teatas, et eelistungi käigus tunnistas Peterburi linnavalitsuse esindaja, et tahvel oli paigaldatud seadust rikkudes.

Vaidlusalune mälestustahvel

Mälestustahvel ilmus Sõjaakadeemia logistikakeskuse hoone fassaadile Zahharevskaja tänavas 16. juunil. Tahvli paigaldamise initsiaatorid selgitasid tegu sellega, Mannerheim oli pikki aastaid Vene keiserliku armee teenistuses ja tema mälestus väärib jäädvustamist.

Mannerheimi vastased tuletasid meelde, et Teise maailmasõja ajal toetas Soome marssal avalikult natse, tema armee aga osales Leningradi blokaadis. Arutelu päädis avaliku vastasseisuga. Mälestustahvlit on korduvalt punase värviga üle valatud. Iga kord küürisid akadeemia kursandid selle puhtaks.

Kultuuriministeerium ei tea asjast midagi

Kultuuriminister Vladimir Medinski väitis ajakirjanikele, et temal ei ole andmeid mälestustahvli demonteerimist puudutavatest plaanidest.

„Ei tea. Minul niisugust informatsiooni ei ole," nentis minister Ida Majandusfoorumi kuluaarivestlustes.

Medinski ütles ühtlasi, et kavatseb avaldada „mõnes suures üleliidulises lehes" Karl Mannerheimile pühendatud mahuka artikli.

„Aga kuivõrd mul on vähe aega, kirjutan seda jupikaupa. Täpselt 15 minutit nädalas," lisas minister.

Kultuuriminister väljendas lootust, et tema kirjutis aitab inimestel, kes ei ole Mannerheimi saatusega kursis, olukorras selgust saada.

Kes see Mannerheim oli

Karl Mannerheim oli Vene armee teenistuses kuni 1917. aastani, teenides välja kindral-leitnandi aukraadi. 1918. aasta detsembrist sai temast sõltumatu Soome Kuningriigi regent, kuid selles ametis oli ta tõele au andes vaid pool aastat.

Kuni Teise maailmasõjani etendas ta Soomes jätkuvalt olulist rolli, saades 1919. aastal vägede ülemjuhatajaks. 1944. aastal valiti ta Soome presidendiks.

Mannerheimi ametiajal toetas Soome Adolf Hitlerit ja tema kallaletungi NSV Liidule. Seejuures osalesid soomlased Leningradi blokaadi korraldamises.

1944. aastal kirjutas Mannerheim alla rahulepingule Nõukogude Liiduga ja esines Saksamaa-vastaste avaldustega.

 

 

Tagid:
mälestustahvel, Karl Mannerheim, Sankt-Peterburg

Peamised teemad