02:40 21. Juuli 2018
Kuula otse
  • USD1.1670
  • RUB74.0532
Moskva.

USA laiendas ning EL pikendas sanktsioone Venemaa vastu

© Sputnik / Екатерина Чеснокова
Välisuudised
lühendatud link
79 0 0

USA kaubandusministeeriumi tööstuse ja turvalisuse büroost selgitati, et sanktsioonid puudutavad Venemaa ettevõtetes toodetavate materjalide ja tehnoloogia eksporti. Euroopa Liidus otsustati pikendada sanktsioone.

TALLINN, 7. september — Sputnik. USA kaubandusministeerium laiendas sanktsioonide nimekirja, lülitades sellesse veel 11 Venemaa ettevõtet. Kokku on nimistus nüüd 81 organisatsiooni, lisaks venemaistele on seal ka ettevõtted Indiast ja Hongkongist, teatas RIA Novosti.

Krediidipank.
© Sputnik / Вадим Анцупов

Läinud nädalal laiendas oma sanktsioonide nimekirja ameeriklaste rahandusministeerium. Seejuures sattusid piirangute alla 20 organisatsiooni ja 17 füüslist isikut. Ennekõike puudutasid USA pretensioonid Gazpromi tütarettevõtteid ja Moskva Panka, aga ka Krimmis tegutsevaid organisatsioone.

USA jätkab survet

Uus nimistu kordab tegelikult rahandusministeeriumi 1. septembril avaldatud dokumenti. Kuid „musta nimekirja" on lisatud 11 uut Venemaa ettevõtet: Angstrom-M, Angstrom (Å), Angstrom-T, OÜ Radioexport, Permi tööriistatootja teadus-tootmiskoondis AS Mikron, AS Mikran, teadus-tootmiskoondis Granat, Technopole Company, Technopole Ltd ja Giovan.

USA kaubandusministeeriumi tööstuse ja turvalisuse büroost selgitati, et sanktsioonid puudutavad Venemaa ettevõtetes toodetavate materjalide ja tehnoloogia eksporti. Nimekirja laiendamist põhjendati Washingtonis püüdega „tagada Venemaa vastu kehtestatud sanktsionide tõhusus".

Moskva reaktsioon

Venemaa presidendi pressisekretär Dmitri Peskov teatas septembri algul, et Moskva ei pea sanktsioonide laiendamist konstrukriivseks positsiooniks. Tema hinnangul ei aita piirangud kaasa olemasolevate probleemide lahendamisele.

„Me ei kõnele üldsegi sanktsioonidest, me kõneleme sellest, et midagi leevendada," märkis Kremli esindaja.

Riigiduuma välissuhete komisjoni esimees Aleksei Puškov omakorda nimetas uusi piiranguid „poliitiliseks atavismiks".

Euroopa Liidus otsustati pikendada sanktsioone

„Alaliste esindajate komitee COREPER kinnitas Euroopa Nõukogu ettepaneku pikendada 6 kuu võrra EL-i poolt kehtestatud piiravaid meetmeid seoses Ukraina terriotoriaalse terviklikkuse, iseseisvuse ja sõltumatuse vastu suunatud tegevustega. Need meetmed kätkevad varade külmutamist ja reisikeeldu 146 inimesele ning 37 juriidilisele isikule," teatas agentuuri poolt usutletu, kes soovis jääda anonüümseks.

Ta märkis, et „muudatusi füüsiliste ja juriidiliste isikute nimistus, kelle suhtes piiranguid rakendatakse, ei ole ette näha". Samas ei ole välistatud muudatused nende isikute nimekirja lülitamise põhjendustes.

Varasemalt on Euroopa diplomaat RIA Novostile teatanud, et pärast otsuse heakskiitmist alaliste esindajate komitee poolt saab see lõplikult kooskõlastatud Euroopa Nõukoguga kirjaliku menetluse teel, mis peab saama teostatud 15. septembriks. Kirjalik menetlus eeldab EL-i liikmesriikide nõusolekut ilma isikliku aruteluta.

Vaidlus Ukraina pärast

Suhted Venemaa ja Lääne vahel halvenesid sündmuste tõttu Ukrainas. 2014. aasta juuli lõpul kehtestasid EL ja USA piirangud tervetele Venemaa majandusharudele. Läänes on korduvalt räägitud, et piirangud tühistatakse üksnes Minski lepingute täieliku täitmise korral.

Nende lepingute kohaselt kohustusid Ukraina võimud 2015. aasta lõpuks läbi viima põhiseaduse reformi. Selle peamisteks elementideks pidi saama detsentraliseerimine ning Donetski ja Luganski oblastile eristaatust tagava seaduse vastuvõtmine, kuid seda osa kokkulepetest ei ole seniajani täidetud. Kremlis peetakse absurdiks siduda lääneriikide sanktsioonid Minski lepingute täitmisega, kuivõrd Venemaa ei ole konflikti osapooleks ega kokkulepete subjektiks Ukraina kriisi lahendamisel.

 

Tagid:
sanktsioonid, Dmitri Peskov, USA, Venemaa

Peamised teemad