23:17 14. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1813
  • RUB86.5850
Välisuudised
lühendatud link
30 0 0

Venemaal toimuvad pühapäeval parlamendi alamkoja valimised ning kohati ka kohalikud valimised, milles tõenäoliselt kujuneb edukaimaks võimupartei Ühtne Venemaa.

TALLINN, 18. september — Sputnik. Valimiskastid on igas regioonis avatud Moskva aja järgi kell 8.00-20.00. Venemaal on 11 ajatsooni ning viimasena suletakse valimiskastid Kaliningradi oblastis.

450-liikmelise riigiduuma valimistel saab osaleda umbes 110 miljonit valimisõiguslikku inimest, teatas BNS.

225 saadikukohta selgitatakse välja parteinimekirjade alusel ning teised 225 valitakse ühemandaadilistes valimisringkondades. Kandidaate on 14 erakonnast kokku umbes 4500. Neist umbes 2000 on üksikkandidaadid.

Esmakordselt saavad Vene duumavalimistel osaleda ka Krimmi poolsaare elanikud. Kiiev on öelnud, et nemad Krimmi hõlmamist Vene riigiduumavalimistesse ei tunnusta.

Edukaimaks erakonnaks kujuneb tõenäoliselt valitsev Ühtne Venemaa, millele järgnevad Kommunistlik Partei ja Liberaaldemokraatlik Partei.

Pühapäeval toimub riigis ka umbes 5000 kohaliku omavalitsuse valimised. Lisaks selgitatakse välja ka 39 regiooni kohaliku parlamendi liikmed ning üheksa regiooni juht.

Venemaa eelmised parlamendivalimised toimusid 2011. aasta detsembris.

Võimudel on värskelt meeles 2011. aasta valimiste järel toimunud suurmeeleavaldused, mis said alguse pärast seda, kui ilmnesid teated ulatuslikust valimispettusest.

Võimud pelgavad 2011. aastal toimunud meeleavalduste kordumist ning sel korral üritab Kreml näidata, et valimised mööduvad suurema valimispettuseta. Lisaks määrati valimiskomisjoni juhiks inimõiguslase Ella Pamfilova.

Lisaks lubati valimistel osaleda oluliselt rohkem opositsiooni esindajaid, kellest umbes 20 rahastab endine naftamagnaat ja Putini kriitik Mihhail Hodorkovski. Samas on opositsioon nõrk ja lõhestunud ning selle esindajad rõhutavad, et Kremli ülekaal on niivõrd suur, et õiglasi valimisi pole riigis võimalik korraldada.

Pärast valimiskastide avamist teatati võimalikust valimispettusest Altais. Seal kandideeriva liberaalse Jabloko partei poliitiku sõnul käivad valimisjaoskondades noored, kes annavad hääli vanurite nimel, kes muidu hääletama ei tuleks.

Pamfilova teatas seejärel, et Altai valimistulemused võidakse tühistada.

 

Tagid:
valimised, Riigiduuma, Ella Pamfilova, Venemaa

Peamised teemad