21:52 03. Detsember 2020
Kuula otse
  • USD1.2151
  • RUB90.8441
Välisuudised
lühendatud link
MH17 katastroof (29)
9435

Ukraina uurib Donetski lähistel toimunud reisilennu MH17 katastroofi vale jälge pidi, teatas Venemaa kaitseministeerium.

TALLINN, 27. september — Sputnik. Ülemraada (Ukraina parlamendi — toim.) endine saadik Aleksandr Golub ei välistanud raadio Sputnik eetris esinedes, et lennu MH17 hukkumisest saab "secret de polichinelle" (saladus, mida kõik teavad; polichinelle on marionetiteatri tegelane — toim.).

Ukraina uurib Donetski lähistel toimunud reisilennu MH17 katastroofi vale jälge pidi, teatas briifingul Venemaa kaitseministeeriumi ametlik esindaja, kindralmajor Igor Konašenkov.

"Täna, olles rahvusvahelise uurimisgrupi liige, hiilib Ukraina silmnähtavalt kõrvale andmete esitamisest ja manipuleerib uurimise käiku, mis kulgeb vale jälge pidi. Vastuolulistest andmetest pihtamislaengu elementide kohta kuni raketitüübi vale määramiseni ja selle tagajärjel raketi väljalaskmise asukoha vale määramiseni," ütles Konašenkov.

Ta tuletas meelde, et Kiiev ei ole siiamaani avalikustanud oma õhutõrje raketikomplekside "Buk" allüksuste paiknemise kohti MH17 katastroofi päeval ega dispetšerite vestluste salvestisi.

Venemaa kaitseministeeriumi esindaja märkis, et Ukraina võimud käitusid samamoodi ka 2001. aastal, kui Ukraina õhutõrjekompleks tulistas õppuste käigus alla Venemaa reisilennuki Tu-154.

Kogu teave olukorrast MH17 katastroofipiirkonnas, mille esitas kontsern "Almaz-Antei" (õhutõrjekompleksi "Buk" tootjaettevõte Venemaal — toim.) edastatakse Hollandile, kinnitas Konašenkov.

Seejuures, nagu rõhutas Venemaa õhu- ja kosmosevägede koosseisu kuuluvate raadiotehniliste vägede ülem kindralmajor Andrei Koban, fakt, et Ukraina ei ole siiamaani avalikustanud raadiolokaatorite andmeid, lubab järeldada, et raketi stardipaik, kui see oli "Buk", asus Ukraina relvajõudude kontrollitaval territooriumil.

Ülemraada III-VII koosseisu saadik, "Vasakjõudude liidu" presiidiumi liige Aleksandr Golub leiab, et ametlik Kiiev ei olnud algusest peale huvitatud Boeingi hukkumise objektiivsest uurimisest.

"Algselt käsitleti Ukrainas lennuki ja kõigi selle pardal olnud reisijate hukkumise fakti ja esitleti seda eranditult kui propagandistlikku põrgukatelt, mis pidi demoniseerima Venemaad.

Sellest sai väga tähtis element propagandasõjas, russofoobias, mida Ukraina peab nii riigi sees, kui ekspordib seda ka väljapoole. Seepärast on täiesti selge, et ametlik Kiiev ei olnud algusest peale ja ma arvan, et ei ole ka praegu huvitatud ausast, avatud ja õiglasest uurimisest," ütles Aleksandr Golub.

Seejuures märkis ta, et andmeid lennukatastroofi kohta on jätnud esitamata mitte ainult Ukraina pool.

"Oma andmeid ei esitanud ka USA, kes selles olukorras on täiesti selgelt ametliku Kiievi poolel. Tundub, et kui neil on tõepoolest ümberlükkamatud andmed, mis tõestavad Ukraina versiooni, mida täna püütakse esitada vaata et ainuvõimalikuna, siis võetagu kätte ja kinnitatagu neid faktide ja dokumentidega. Kuid USA ei tee seda," ütles Ülemrada endine saadik.

Tema arvates ei ole uurimist läbi viivad riigid õigel seisukohal. Nendel on vaid üks eesmärk — uurimisega venitada.

"Olles selles protsessis erapooletu inimene, kes jälgib uudiseid internetis ja meedias, näen ma täna vaid Venemaa poolseid püüdlusi laiendada uurimist ja avaldada asjade senise käigu üle pahameelt. Samal ajal kui teised riigid asuvad ebaõigel positsioonil. Minu arvates tuleb see sellest, et senised uurimistulemused ei ole sellised, nagu kulissidetagused nukujuhid tahaksid. Ma ei tea, kui palju on neil võimalusi, et uurimise suunda muuta ja saavutada selliseid tulemusi, nagu nemad tahaksid, kuid uurimist venitama on nad igatahes võimelised küll. Paistab, et just seda teed pidi nad edasi lähevadki. Ma ei välista, et lennuki hukust võib saada "secret de polichinelle", mis avaldatakse ametlikult alles aastakümnete pärast," leiab Ülemraada endine saadik.

Ta arvab siiski, et uue administratsiooni võimuletulekuga Valges majas olukord muutub.

"Ma ei välista sellist varianti. Sest niipea, kui administratsioon Washingtonis vahetub, ja vahetub ta kindlapeale, ei ole uued inimesed mingite Kiievi meeskonnale antud lubaduste ja kohustustega seotud. Ma ei välista, et osa teabest avalikustatakse ja me saame selge ja arusadava vastuse, kes on katastroofi eest vastutav," lõpetas Aleksandr Golub.

Lennuettevõtte "Malaysia Airlines" reisilennuk Boeing 777, mis sooritas reislendu МН17 Amsterdamist Kuala Lumpurisse, hukkus 17. juulil 2014 Ukraina Donetski oblastis seni tuvastamata põhjustel. Hukkusid kõik pardal olnud 298 inimest.

Tragöödia põhjusi uurib Hollandi, Austraalia, Ukraina, Belgia ja Malaisia spetsialistide rahvusvaheline uurimisgrupp.

 

Teema:
MH17 katastroof (29)
Tagid:
hukkumine, MH17, Malaysia Airlines, Donetsk

Peamised teemad