15:15 24. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1692
  • RUB89.7875
Välisuudised
lühendatud link
4920

USA presidendiks valitud Donald Trump esitas pühapäeval eetrisse läinud intervjuus küsimuse, kas Ühendriigid peaksid jätkama oma "ühe Hiina poliitikat", kui Peking ei tee järeleandmisi kaubanduses ja teistes küsimustes.

TALLINN, 12. detsember — Sputnik. "Ma ei tea, miks me peame olema seotud "ühe Hiina poliitikaga", kui me ei lepi Hiinaga kokku teistes asjades, seal hulgas kaubanduses," ütles Trump Fox Newsi usutluses, vahendas BNS.

"Ma ei taha, et Hiina mulle dikteeriks," ütles Trump, viidates hiljuti Taiwani presidendiga peetud telefonivestlusele, millele järgnes Hiina protest

Telefonikõne vastuvõtmine Taiwani presidendilt Tsai Ing-wenilt murdis aastakümneid kestnud USA diplomaatilist traditsiooni, mis tunnustab Pekingit Hiina ainsa esindajana.

Peking peab Taiwani oma mässuliseks provintsiks.

Trumpi sõnul teavitati teda Tsai kõnest vaid mõni tund enne selle toimumist, mitte aga nädalaid varem, nagu meedia seda väitis.

Trump märkis intervjuus, et lisaks kaubandusele ei tee Hiina Ameerikaga koostööd ka oma valuutaga seotud küsimustes, Põhja-Korea ja tema tuumarelvastuse ning Lõuna-Hiina merega seotud pingete küsimustes. Trumpi sõnu rajab Hiina Lõuna-Hiina merele "tohutut kindlust".

Tuumarelvade küsimuses väitis Trump, et Hiina saaks Põhja-Korea peamise patroonina "selle probleemi lahendada".

"Nad (hiinlased) ei aita meid üldse," kurtis Trump.

Tema sõnul oleks Tsai telefonikõne mitte vastu võtmine olnud lugupidamatu. "See oli väga meeldiv telefonikõne. Lühike. Ja miks peaks mõnel teisel riigil olema õigus öelda, et ma ei saa kõnet vastu võtta?" küsis Trump.

Hiina pealinn Peking
© Sputnik / Алексей Бабушкин

Hiina meedia hoiatas esmaspäeval USA presidendiks valitud Donald Trumpi, et "ühe Hiina poliitika" ei kuulu arutamisele ja võib viia Pekingi USA vaenlaste toetamiseni.

"Ühe Hiina poliitika üle ei saa kaubelda," kirjutas riiklik väljaanne Global Times.

Ajaleht hoiatas, et kui Ühendriigid asuvad avalikult toetama Taiwani iseseisvust või varustama saart koguni relvadega, siis võib Hiina asuda toetama USA vaenulikke jõude.

"Miks me ei võiks neid sel juhul avalikult toetada või neile salaja relvi müüa?" küsiti ajalehes.

Taiwan kutsus Pekingit rahunema seoses Taiwani liidri ja USA presidendiks valitud Donald Trumpi reedese pretsedenditu telefonivestlusega.

Taiwani president Tsai Ing-wen külastab USA-d kava järgi jaanuaris teel Nicaraguasse, Guatemalasse ja El Salvadori, mis kuuluvad saareriigi väheste liitlaste sekka.

"Transiitdiplomaatia" on üks Taiwani mitmetest "väiklastest sammudest", ütles Hiina välisministeeriumi pressiesindaja Lu Kang ajakirjanikele. Visiidi "tegelikud poliitilised eesmärgid on selgelt näha," sõnas ta.

Tagid:
kaubandus, telefonikõne, protest, kahtlus, ühe Hiina poliitika, Tsai Ing-wen, Donald Trump, Taiwan, Hiina, USA

Peamised teemad