04:37 22. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1787
  • RUB89.9825
Välisuudised
lühendatud link
Meedialahingud (290)
7951

Venemaa välisministeeriumi ametlik esindaja Maria Zahharova kutsus lääneriikide meediat üles kommenteerima USA õhujõudude ekslikke pommirünnakuid Iraagi vägede pihta Mosulis.

TALLINN, 12. detsember — Sputnik. Venemaa välisministeeriumi ametlik esindaja Maria Zahharova kutsus lääneriikide meediat üles mitte maha vaikima USA õhujõudude ekslikku õhurünnakut Mosulis, mille tõttu hukkus 90 Iraagi sõjaväelast ja 100 sai haavata, teatab RIA Novosti.

„Meedia: „USA õhujõudude ekslik õhulöök Mosulis nõudis ohvriks ligikaudu 90 elu, 100 inimest said haavata, teatavad kohalikud meediakanalid viitega allikale Iraagi armee peastaabis," kirjutas Zahharova laupäeval oma Facebooki-postituses. „Huvitav, mida sel teemal kirjutasid sakslaste Welt või Bild? Eile avaldas Welt Bildi peatoimetaja Süüria- teemalise essee, kus ta nimetas Lavrovi „sõjakurjategijaks". Keda ja kuidas Saksamaa meediaväljaanded täna nimetavad?"

Iraagi veebiportaali andmetel sai USA õhujõudude ekslikku rünnaku tagajärjel kannatada ka Iraagi armee sõjatehnika, sõjaväelased pidid oma paiknemispiirkonnast taganema.

Eelnevalt on Saksamaa LV siseluure ülem Hans-Georg Maaßen hoiatanud Venemaalt lähtuvate küberrünnakute ja propaganda eest. Novembris teatasid Saksamaa eriteenistused „vene häkkerite" aktiviseerumise ohust Bundestagi valimistele eelneval perioodil tuleval sügisel.

Vastuseks nimetas Venemaa välisminister Sergei Lavrov eile Venemaa süüdistamist katseteks Saksamaa olukorda destabiliseerida mõttetuks jampsiks.

„Mis puudutab esimest küsimust, siis minu arvates on (Saksamaa LV — toim.) kantsler Merkel neid mõttetusi juba avalikult kommenteerinud ja neid jampsiks nimetanud. Ja siin pole mul midagi lisada," ütles Lavrov pressikonverentsil. Ühtlasi nentis ta, et russofoobia poolest seisavad Saksamaa meediaväljaanded „kogu planeedi esirinnas". 

„Kui juba saksa meediast kõnelda, siis olen kuulnud, et täna nimetas Bildi peatoimetaja mind sõjakurjategijaks ja kutsus (Saksamaa LV välisministrit Walter — toim.) Steinmeierit üles minuga mitte suhtlema. Jätan selle saksa meedia südametunnistusele, kes mõistagi — ma ei soovi kedagi solvata — on russofoobia poolest kogu planeedil esirinnas. Ei tea, miks, see on täielikus vastuolus nende väga kenade ja sõbralike tunnetega, mis venelaste ja sakslaste vahel eksisteerivad," lausus Lavrov. 

USA välispoliitika ja sõjaväe ebaefektiivsus Lähis-Idas

„Lähis-Ida on müüdi USA välispoliitika tõhususest maha matnud. Sõjategevus Süürias ja Iraagis matab maha müüdi USA armee efektiivsusest," kirjutas Föderatsiooninõukogu liige Aleksei Puškov oma Twitteri-postituses.

Illustratiivne foto
© AP Photo / Alexander Zemlianichenko

Vene Föderatsiooni kaitseministeerium on korduvalt teatanud ohvritest tsiviilelanikkonna hulgas, mida on põhjustanud USA õhujõudude rünnakud, ja teinud kosmosefotosid, millele on jäädvustatud ameeriklaste õhuvägede sooritatud rünnakute tagajärjed.

17. oktoobrist alates kulgeb Iraagi linna Mosuli sõdalastest vabastamise operatsioon. Iraagi sõdalased, kurdi pešmergide relvajõud ja omakaitseväelased sõdivad lennuväe toetusel koalitsioonis eesotsas USA-ga mitmes eri suunas, sealhulgas üksteise võidu terroristidega põhjast ja lõunast. 

Venemaa kaitseministeerium teatas, et koalitsioonivägede lennukid pommitavad Mosulit iga päev. Venemaa kaitseministeeriumist nenditi ka põhimõttelist erinevust Süüria Aleppo olukorra ja Iraagi Mosuli operatsiooni vahel. Aleppos ei ole oktoobri keskpaigast peale Venemaa ja Süüria lennuvägi üldse tegutsenud, rajatud on humanitaarkoridorid toitlustuspunktide ja meditsiiniabiga, mille kasutamiseks aga tsiviilelanikud nende ligipääsuteede mineerituse ja mässuliste-poolsete tulevahetuste tõttu linnast välja ei pääse, teatas Venemaa Föderatsiooni kaitseministeeriumi ametlik esindaja kindral-major Igor Konašenkov.

Mosulis seevastu jätkub tormakas kvartalite alistamine, kusjuures mitte mingitest humanitaarkoridoridest ei ole juttugi, „nagu asustaksid miljonilinna ainult terroristid". Liiatigi ei tööta Mosulis, erinevalt Aleppost, ei ÜRO ega Punase Risti ega teiste rahvusvaheliste organisatsioonide esindajaid ega ka ajakirjanikke.

Teatati, et Venemaa jälgib olukorda Iraagi Mosulis ja Islamiriigi sõdalaste tõkestusoperatsioonide käiku ööpäevaringselt, sealhulgas on Venemaa kaitseministeerium on suunanud see tarvis oma kosmoseluure seadmeid. Venemaa Föderatsiooni tähelepanu on keskendatud sõdalaste võimalikele katsetele Mosulist välja murda või vastavalt lepingule lahkuda linnast vabatahtlikult Süüria suunas.

Teema:
Meedialahingud (290)
Tagid:
esklik, sõnavabadus, surm, õhulöök, õhujõud, Bild, Venemaa välisministeerium, Die Welt, Aleksei Puškov, Maria Zahharova, Sergei Lavrov, Mosul, Lääs, Saksamaa, USA, Süüria

Peamised teemad