12:17 28. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1634
  • RUB90.4050
Välisuudised
lühendatud link
27 0 0

Vene president Vladimir Putin ütles usutluses Jaapani meediale, et Moskva kavatseb püüelda territoriaaltüli lahendamise ja suhete normaliseerimise poole Jaapaniga.

TALLINN, 13. detsember — Sputnik. Putin külastab 15.-16. detsembril Jaapanit vastuvisiidi korras pärast Jaapani peaministri Shinzo Abe külaskäiku Venemaale septembri alguses.

"Rahulepe puudumine Venemaa ja Jaapani vahel on minevikust päritud anakronism, mis tuleks kõrvaldada," ütles Putin usutluses Jaapani telekanalile Nippon TV ja ajalehele Yomiuri Shimbun.

"See, kuidas seda teha, on keeruline küsimus," tunnistas Vene riigipea, kelle sõnul mõjutab rahulepingu puudumine kahe riigi suhteid, vahendas BNS. "Loomulikult püüdleme rahulepingu sõlmimise poole. Tahame meie suhted täielikult normaliseerida."

Jaapan nõudleb 1855. aasta kaubandus- ja piirilepingule viidates Kuriilide nelja lõunapoolset saart Iturupi, Kunashiri, Shikotani ja Habomaid. Moskva peab Lõuna-Kuriile Teise maailmasõja tagajärjel Nõukogude Liidule ja selle pärijana Venemaale kuuluvaiks.

Sõjaseisukorra lõpetanud 1956. aasta Nõukogude-Jaapani deklaratsiooni kohaselt soostus Nõukogude Liit tagastama pärast rahulepingu sõlmimist Shikotani ja Habomai, kuid leping on seni sõlmimata.

Vene president selgitas judo terminites, millises arutlusfaasis Venemaa ja Jaapan praegu territoriaalküsimusega on.

"Me pidasime läbirääkimisi, siis peatas Jaapan need läbirääkimised ühepoolselt. Nüüd naasime Jaapani palvel nende läbirääkimiste juurde. Milline käsklus judos sellisel puhul antakse? Teie teate ilmselt minust paremini — yoshi! ('jätkake'). Nüüd jätkamegi," ütles Putin.

Seejuures president rõhutas, et Venemaal "ei ole mingeid territoriaalseid küsimusi". "Jaapan arvab, et tal on Venemaaga territoriaalseid küsimusi. Me oleme valmis sel teemal rääkima," ütles ta.

Küsimusele, kui kaua läheb selle küsimuse lahendamisega, rõhutas Putin: "Arvan, et täna on väga palju küsimusi, mis tuleb asjatundlikult läbi analüüsida kõige erinevamates ametkondades: välisministeeriumis, majandus- ja julgeolekuametkondades."

"Meil tuleb kõik läbi rehkendada ja mõista, milles me saame kokkuleppele jõuda, millised on tagajärjed nii Jaapanile kui Venemaale, et nii vene rahvas kui jaapanlased tuleksid järeldusele, et need kompromissid on vastuvõetavad ja vastavad meie riikide huvidele," arvas riigipea.

Moskva tahaks seoses Venemaale kehtestatud Jaapani sanktsioonidega teada, kui vaba on Jaapan liitlaskohustustest suhete arendamisel Venemaaga, ütles Putin.

"Jaapan kehtestas meile majandussanktsioonid. Miks? Seoses sündmustega Ukrainas ja Süürias? Kus on Jaapan ja Jaapani-Vene suhted, kus on Süüria ja Ukraina sündmused?" küsis Vene riigipea. "Tähendab Jaapanil on mingid liitlaskohustused. Meie suhtume sellesse lugupidamisega, kuid me peame teadma Jaapani vabaduse astet ja milleks Jaapan ise valmis on."

Ta ütles, et sellele küsimusele saab vastata vaid Jaapan ise.

"Me peame enda jaoks mõistma, kujutama täpselt ja selgelt ette ja saama tagatised nii praeguseks kui tulevikuks," lisas Vene president.

Jaapani Venemaale kehtestatud sanktsioonid takistavad suhete üleminekut uuele tasandile, ütles Putin.

"Kuidas me arendame majandussuhteid uuel, märgatavalt kõrgemal alusel, kui kehtivad sanktsioonid?" esitas Vene riigipea küsimuse Jaapani meediale.

Tagid:
rahuleping, president, peaminister, Vladimir Putin, Shinzo Abe, Jaapan

Peamised teemad