18:18 20. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1810
  • RUB92.0238
Välisuudised
lühendatud link
2311

USA presidendiks valitud Donald Trump kaitses teisipäeva õhtul oma välisministri kandidaati Rex Tillersoni kriitika eest seoses naftaärimehe tihedate sidemetega Vene võimuladvikuga.

TALLINN, 14. detsember — Sputnik. USA valitud president ütles teisipäeval Tillersoni kandidatuuri esitledes, et naftafirma Exxon Mobil tegevjuht on "üks edukamaid ärijuhte ja rahvusvaheliste kokkulepete sõlmijaid" maailmas, vahendas BNS.

Teisipäeva õhtul sõnas Trump Wisconsini osariigis West Allises valimisvõidu järgse tänutuuri raames korraldatud üritusel, et Tillersonil "on vajalikud kogemused ja otsustusvõime, et aidata tagasi pöörata aastaid välispoliitilisi prohmakaid ja katastroofe".

Nii demokraadid kui ka vabariiklased on väljendanud muret valitsuses töötamise kogemuseta Tillersoni sidemete pärast Venemaaga. 2011. aastal sõlmis Exxon Mobil tema juhtimisel Vene naftafirmaga Rosneft lepingu naftapuurimiseks Venemaale kuuluvatel Arktika aladel. 2013. aastal autasustas Vene president Vladimir Putin Tillersoni Sõpruse ordeniga.

Trump nimetas USA välisministri kandidaadiks Rex Tillersoni
© Sputnik / Владимир Астапкович

USA mõttekoja Strateegiliste ja Rahvusvaheliste Uuringute Keskus (CSIS) ekspert John Hamre ütles, et Tillerson on "veetnud Vladimir Putiniga koos ilmselt rohkem aega kui ükski teine ameeriklane peale Henry Kissingeri".

Kreml tervitas Tillersoni nimetamist välisministri kandidaadiks, öeldes, et Putinil ja teistel Vene esindajatel on Tillersoniga head ja töised suhted.

"Rexil on sõbralikud suhted paljude maailma liidritega, kellega me läbi ei saa ja mõnedele see ei meeldi," ütles Trump Putinit ja Venemaad mainimata.

"Nad ei taha, et ta oleks sõbralik. Seetõttu sõlmin ma Rexiga selle kokkuleppe," lausus Ühendriikide järgmine president.

Trumpi sõnul vajab USA suunamuutust. "Hoolimatult ühest sekkumisest teise hüppamise asemel töötab minu administratsioon välja pikaajalise strateegia stabiilsuse, õitsengu, rahu saavutamiseks ja meie oma riigi ülesehitamiseks."

Tillersoni peab ametisse kinnitama senat. Lisaks tihedatele sidemetele Vene võimuladvikuga võib ema ametisse kinnitamist raskendada Venemaa sekkumist USA valimisprotsessi ümbritsev skandaal.

Välisminister Sven Mikseri sõnul loodab Eesti koostööle Ameerika Ühendriikidega ükskõik, kes USA riigisekretäriks nimetatakse, teatas Eesti Sputnik varem.

"Meil pole põhjust olla ei eufooriline ega ka murelik. Ameerika Ühendriigid on olnud ja ka jäävad Eesti jaoks kõige olulisemaks liitlaseks," ütles Mikser. "Kindlasti on USA välispoliitilise joone nii nagu ka teiste poliitikate kujundamisel jäme ots presidendi käes, aga kindlasti on siin ka teisi jõu- ja mõjukeskusi — välisministeerium, kaitseministeerium, rahvusliku julgeoleku nõukogu. Kindlasti ei tasu unustada ka kongressi," viitas Mikser.

"Eestil tuleb töötada kõigil nendel suundadel, et oleksime kuuldud ja toetatud," lisas Eesti välisminister. "Meie ei vali teistele riikidele liidreid — töötame nendega, kes demokraatlikes riikides demokraatlike protsesside tulemusena ametikohtadele nimetatakse või valitakse. Loomulikult olen optimistlik selles osas, et kõik valikud saavad mõistlikud ja siis juba asume nendega koostööle selleks, et neid asju teha, mis on Eestile julgeolekuliselt olulised," ütles Mikser.

Tagid:
kaitse, kriitika, CSIS, Exxon Mobil, Välisministeerium, Rex Tillerson, välisminister, Donald Trump, Vladimir Putin, USA, Venemaa

Peamised teemad