14:52 22. Veebruar 2020
Kuula otse
  • USD1.0801
  • RUB69.5480
Välisuudised
lühendatud link
5741

Terrorirühmituse Islamiriik (IS) kallaletung Palmyrale kujunes vastuseks valitsusvägede edusammudele Aleppos, teatas Süüria president Bashar al-Assad intervjuus telekanalile RT.

TALLINN, 14. detsember — Sputnik. IS-i sõdalased alustasid pealetungi Palmyrale 10. detsembril. Terroristidel õnnestus kindlustada end eeslinnades, kust tsiviilelanikud evakueeriti, teatas RIA Novosti.

Äärmusrühmitus Islamiriik tekitas UNESCO maailma kultuuripärandi nimistusse kuuluvas iidse kõrbelinna varemetes asuvatele mälestistele ulatuslikku kahju
© Sputnik / Михаил Воскресенский

„Kui vaatate nende rünnakute toimumisaega, siis on see seotud Aleppos toimuvaga. Need kujutavad endast vastust sellele, mis toimub Aleppos, vastust Süüria armee edusammudele, ning nad tahavad, ütleme nii, õõnestada valitsusvägede võitu Aleppos ja samal ajal juhtida Süüria armee tähelepanu Aleppolt kõrvale, et suunata see Palmyrale," märkis al-Assad. 

Süüria armee korraldas eelnevalt pealetungi islamisõdalaste kontrolli all olnud Aleppo idarajoonides. Venemaa Süürias asuv vaenupoolte lepituskeskus teatas, et üle 98% linna territooriumist on nüüd valitsuse täieliku kontrolli all ning nende elamukvartalite kogupindala, mis on veel terroristide valduses, ei ületa kolme ruutkilomeetrit.

Venemaa sõjaväelased nentisid ühtlasi, et islamisõdalased on suunanud Palmyra vastu märkimisväärsed jõud Ar-Raqqahst, kus USA ja rahvusvahelise koalitsiooni kontrolli alla olevad üksused möödunud nädalal oma aktiivse vastupanu terroristidele. Samasse on paisatud ka IS-i suuri reservüksusi ja soomustehnikat ka Deir es-Zori maakonnast.

Palmyra oli terroristliku äärmusrühmituse Islamiriik  kontrolli all alates 2015. aasta mai keskpaigast.
© Sputnik / Михаил Воскресенский

Venemaa presidendi pressisekretär Dmitri Peskov on varem öelnud, et Palmyra vallutamine islamisõdalaste poolt kahjustab kogu tsiviliseeritud inimkonna imagot, neid, kes istuvad käed rüpes ega tegutse, aga mitte Venemaad. Tema sõnul annab olukord selles linnas veelkordset tunnistust ohust, mida Islamiriik eneses kätkeb.

Süürias osales iidse kõrbelinna Palmyra hõivamisel üle 5000 pühasõdalase, ütles Vene kaitseministeeriumi pressiesindaja kindralmajor Igor Konašenkov esmaspäeval.

"Terroristid ründasid linna kolmest suunast: põhjast, idast ja lõunast. Ründajate üldarv oli rohkem kui viis tuhat," ütles Konašenkov ajakirjanikele.

"Tahan rõhutada: eelmise neljapäevani sellist terroristide hulka Palmyra ümber veel ei olnud," sõnas ta.

Ta lisas, et Vene õhujõud andsid Palmyra juures sissidele 64 õhulööki. "Hävitati 11 tanki ja soomukit, 31 raskekuulipildujaga maasturit ja üle 300 sissi," ütles Konašenkov esmaspäeval.

Tagid:
valitsusväed, pealetung, rünnak, sõda, terrorism, IS, RT, Bashar al-Assad, Palmyra, Aleppo, Süüria

Peamised teemad