16:47 22. Oktoober 2017
Tallinn+ 5°C
Kuula otse
USA presidendiks valitud Donald Trump

Trump nimetas majandusametitesse häälekad kriitikud

© REUTERS / Shannon Stapleton
Välisuudised
lühendatud link
USA presidendivalimised 2016 (101)
28 0 0

USA presidendiks valitud Donald Trump nimetas kolmapäeval valitsust häälekalt ülereguleerimise pärast kritiseerinud miljardäri Carl Icahni erinõunikuks "kägistavate regulatsioonide" asjus. Teravalt Hiinat sarjanud Peter Navarrost peaks saama Valge Maja riikliku kaubandusnõukogu esimees.

TALLINN, 22. detsember — Sputnik. Agressiivse investorina tuntud 80-aastane Icahn ei astu valitsuse teenistusse ega hakka palka saama. Sestap ei ole ta ka seotud eetikareeglitega, mis võiksid põhjustada huvide konflikti. Icahn ütleb, et president Barack Obama koormas USA firmaomanikke üle triljoni dollari maksma läinud uute regulatsioonide ja rohkem kui 750 miljardi tunni paberimäärimisega.

Hiina pealinn Peking
© Sputnik / Алексей Бабушкин

"On aeg murda end vabaks ülemäärastest regulatsioonidest ja lasta meie ettevõtjatel teha, mida nad kõige paremini oskavad: luua töökohti ja toetada kogukondi," vahendas BNS Icahni sõnu.

Juba varem oli kuulda, et Icahn on aidanud Trumpil valitsust kokku panna ja tema mahitusel on keskkonnakaitseagentuuri juhiks valitud kliimamuutuse eitaja. "Carl on minuga algusest peale ja kuna ta on üks maailma suuremaid ärimehi, on see asi, mida ma tõsiselt hindan," ütles Trump.

"Ta ei ole üksnes hiilgav läbirääkija, vaid ka inimene, kel on kaasasündinud oskus tulevikku ennustada, eriti kui asi puudutab rahandust ja majandust," lisas kinnisvaramiljardärist president. "Tema abi kägistavate resolutsioonide asjus on hindamatu."

Teravalt Hiinat sarjanud Peter Navarrost peaks saama Valge Maja riikliku kaubandusnõukogu esimees. Tegemist on uue ametikohaga kaubandus- ja tööstuspoliitika juhtimiseks ning see näitab Trumpi tahet Ühendriikide majanduspoliitika ümber korraldada.

Navarro ametisse valimine osutab Trumpi tõsisele kavatsusele kujundada ümber suhted Hiinaga. California ülikooli professor Navarro on muu hulgas kirjutanud raamatu "Death by China" ("Surm Hiina läbi"), milles ta süüdistab Pekingit kaubandussõjas USA vastu. 

Trump on öelnud varem, et võib vaadata üle Washingtoni aastakümnetepikkuse "ühe Hiina poliitika", mis võimaldab USA-l ajada üheaegselt äri nii Pekingi kui ka Taipeiga.

USA presidendiks valitud Donald Trump
© Sputnik / Алексей Филиппов

Trump esitas eetrisse läinud intervjuus küsimuse, kas Ühendriigid peaksid jätkama oma "ühe Hiina poliitikat", kui Peking ei tee järeleandmisi kaubanduses ja teistes küsimustes.

"Ma ei tea, miks me peame olema seotud "ühe Hiina poliitikaga", kui me ei lepi Hiinaga kokku teistes asjades, seal hulgas kaubanduses," ütles Trump.

"Ma ei taha, et Hiina mulle dikteeriks," lisas ta, viidates hiljuti Taiwani presidendiga peetud telefonivestlusele, millele järgnes Hiina protest.

Trumpi ja Taiwani presidendi Tsai Ing-weni telefonivestlus läks vastuollu aastakümnete pikkuse USA diplomaatilise praktikaga ja ähvardab tuua kaasa suhete halvenemise Hiinaga.

Ükski USA president või valitud riigipea pole rääkinud Taiwani liidriga alates 1978. aastast, kui Jimmy Carteri valitsus teatas, et hakkab "ühe Hiina poliitika" raames tunnustama ainsa legitiimse Hiina valitsusena Pekingis tegutsevat kommunistide valitsust. Sellele järgnes diplomaatiliste sidemete katkestamine Taiwaniga 1979. aastal.

Hiina hoiatas, et igaüks, kes heidab väljakutse Pekingi huvidele Taiwanis, "tõstab kivi, millega lömastab ise oma varbad".

"Kui Donald Trump üritab saboteerida ühe Hiina poliitikat või kahjustada Hiina tuumhuvisid, tõstab ta kivi vaid selleks, et ise oma varbad lömastada," ütles Šveitsis visiidil viibiv Hiina välisminister Wang Yi. Välisministri sõnul jälgib Hiina tähelepanelikult sündmuste arengut ja "hoiatab iga inimest ja jõudu maailmas", kes soovib Pekingile väljakutse heita.

Teema:
USA presidendivalimised 2016 (101)
Tagid:
regulatsioon, majandusametid, kaubandusnõunik, kaubandus, majandus, Valge Maja, Peter Navarro, Carl Icahn, Donald Trump, Hiina, USA

Peamised teemad