21:56 23. Mai 2018
Tallinn+ 19°C
Kuula otse
Istanbuli ööklubis sai rünnakus surma vähemalt 39 inimest

Istanbuli veresauna korraldas 28-aastane kirgiis

© REUTERS / STRINGER
Välisuudised
lühendatud link
3920

Istanbuli ööklubis Reina terrorirünnaku korraldanud isik oli pärit Kõrgõzstanist, edastas teisipäeval agentuur EFE viidates Türgi telejaamale. Agentuuri andmetel on tegu 28-aastase Lakha Mašarapoviga.

TALLINN, 3. jaanuar — Sputnik. Mees on võidelnud äärmusrühmituse Islamiriik (IS) ridades Süürias ja kasutas seal omandatud tehnikat, kirjutas ajaleht Hürriyet teisipäeval. Ründaja paistis oskavat hästi relvi kasutada, kirjutas leht.

Ta tungis laupäeva varahommikul Istanbuli Reina ööklubisse, kus rahvas uut aastat vastu võttis, tulistas Kalašnikovi automaadist umbes 120 kuuli ja kadus siis öhe, vahendas BNS.

Esmaspäeval võttis rünnaku eest vastutuse IS ja see on esimene kord, kus nad suure terrorirünnaku Türgis omaks tunnistavad.

"Kalifaadi kangelaslik sõdur ründas kõige kuulsamat ööklubi, kus kristlased oma paganlikku pidu pidasid," kirjutas IS-iga seotud uudisteagentuur Aamaq.
Rühmitus nimetas Türgit "risti teenriks".

"Usutaganejast Türgi peab teadma, et moslemite veri, mida valatakse õhulöökide ja suurtükitulega, muutub tuleks tema territooriumil," hoiatasid islamistid.

Mees oli spetsiaalselt välja valitud

Hürriyeti kolumnisti Abdulkadir Selvi sõnul oli mees selleks rünnakuks spetsiaalselt välja valitud.

Väidetavalt osales ründaja Süürias tänavalahingutes ja kasutas seal omandatud kogemusi ka ööklubi rünnates, tulistades mitte snaipri kombel, vaid puusalt.

Türgi asepeaminister Numan Kurtulmuş ütles esmaspäeval, et võimudel on ründaja sõrmejäljed ja loodetavasti tuvastatakse ta kiiresti.

Aseministri sõnul kavandati uusaastaööl rünnakut ka pealinnas Ankaras, kuid Türgi võimud suutsid kaheksa IS-i liikme kinnivõtmisega selle plaani nurjata.

Ajaleht HaberTürk ütles, et Istanbuli ründaja tuli Lõuna-Türgist Konya linnast koos naise ja kahe lapsega, et mitte tähelepanu äratada.

Türgi lubas terrorirünnakust hoolimata Süüria operatsiooniga jätkata

Türgi jätkab sõjalise operatsiooniga Süürias hoolimata Istanbuli ööklubirünnakust, ütles esmaspäeval asepeaminister Numan Kurtulmuş.

"See (terroriakt) oli sõnum meie piiriüleste operatsioonide, iseäranis Eufrati Kilbi kohta," ütles ametnik, viidates Türgi sõjalise missiooni nimetusele Süürias.

"Me jätkame oma piiriüleste operatsioonidega ja Eufrati Kilbiga meelekindlalt. Kasutades kõiki jõuvarusid surume oma rahva toel eranditult kõik terrorirühmitused põlvili," lisas Kurtulmuş.

Aseminister kinnitas, et terrorirünnakuga seoses on vahistatud kaheksa inimest, kuid ründajat ennast pole veel tabatud.

Türgi politsei avalikustas ööklubiründaja endast tehtud videoklippi

Teisipäeval eetrisse antud videoklipis filmib arvatav ründaja end Istanbuli Taksimi väljakul. Esialgu ei ole selge, kas see on tehtud enne või pärast uusaastaööl korraldatud rünnakut eksklusiivses ööklubis Reina.

Istanbuli ööklubis aastavahetusel korraldatud terrorirünnakus tapeti 39 inimest, kellest umbes 24 olid välismaalased.

Türgi peaminister Binali Yıldırım eitas pühapäeval teateid, nagu olnuks Istanbuli ööklubis 39 inimest tapnud relvastatud isik jõuluvana riietuses.

"See ei vasta tõele," ütles peaminister. "Ta on relvastatud terrorist, nagu me teame."

Valitsusjuht lisas, et relvastatud isik ründas esmalt juleolekujõude klubi sissepääsu juures, enne kui sees valimatult tule avas.

Yıldırımi sõnul jättis ründaja oma relva sündmuskohale ja põgenes tekkinud kaost ära kasutades.

Tagid:
ööklubi, tulistamine, ohvrid, rünnak, surm, terrorism, Istanbul, Türgi

Peamised teemad

 • Illustreeriv foto

  Sanktsioonide kehtestamine Iraani vastu on kaasa toonud väga huvitava kõrvalmõju. Nendele meetmete tõttu on toornafta müügimahud Šanghai börsil drastiliselt kasvanud ja on nüüdseks tõusnud 12 protsendini maailma kogu naftatarbimisest. See on oluline sellepärast, et Šhanghai börsil kaubeldakse jüaanide, mitte dollarite eest.

  28
 • Hiina lammutas EL ja USA vankumatu transatlantilise koostöö, illustreeriv foto

  Euroopa on šokeeritud ja segaduses, avastades äkki, et Washington ja Peking on jõudnud vastastikuste kaubandussoodustuste suhtes EL huve kahjustavale kokkuleppele.

  36
 • Illustreeriv foto

  Selleks, et nutiseadmes ID-kaardiga toiminguid teha, tuleb kasutada spetsiaalseid kaardilugejaid. Mobiil-ID puhul eraldi seadmeid vaja ei ole.

  8