21:38 11. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1783
  • RUB85.6858
Välisuudised
lühendatud link
3503

Kahe ja poole aasta eest India ookeani kohal kadunuks jäänud Malaysia Airlinesi lennuki lend MH370 otsingud lõpetatakse kahe nädala pärast, ütles Malaisia transpordiminister reedel.

TALLINN, 6. jaanuar — Sputnik. "Teeme nende kahe nädala jooksul viimase katse," ütles minister Liow Tiong Lai ajakirjanikele. "Loodame, et leiame lennuki üles."

Liow ei täpsustanud otsingute lõpetamise kuupäeva, kuid ütles, et pärast 120 000 ruutkilomeetri suurusel alal läbi viidud otsingu raporti avaldamist tuleb kokku kolme osapoole kohtumine, vahendas BNS. 

Malaisia võimud on varem öelnud, et otsingud lõppevad selle aasta algul. Viimane otsimislaev alustas detsembris teekonda India ookeani lõunaossa.

Rahvusvaheline kriminaaljuurdlus jõudis 28. septembril avaldatud raportis järeldusele, et 2014. aasta 17. juulil Malaysia Airlinesi reisilennuki hävitanud Buk-rakett tulistati mässuliste kontrollitud aladelt raketisüsteemiga, mis oli toodud Venemaalt ja mis pärast tulistamist toimetati kiiresti riiki tagasi.

Reisilendu MH17 sooritanud Malaisia Boeinguga Ukraina taevas toimunud lennuõnnetust uurinud komisjoni avaldatud raport ei andnud paljudele küsimustele ammendavaid vastuseid, kirjutas Eesti Sputnik novembris.

"Avaldatud uurimiskomisjoni raport viitab selgesti, et MH17 lendu sooritanud Malaisia Boeing tulistati alla mässuliste kontrollitavalt alalt raketiga "Buk", mis toodi Venemaalt ja viidi kohe pärast seda Venemaale tagasi," kirjutas endise NSV Liidu kaitseministeeriumi luurepeavalitsuse kõrgem ohvitser-analüütik erus Villem Rooda oma arvamusloos.

"Siiski jätavad uurijad süüdlaste vastutuselevõtmise kriminaaluurimisele. Torkab silma, et komisjoni üsna ühemõttelisi järeldusi ei kinnitata piisavalt kaalukate tõenditega. Kõik tõendid on üldsõnalised ja kaudsed," arvas Rooda. 

Tema sõnul ei saa väita, et nad oleksid valed, kuid neid ei saa ka ümberlükkamatuteks pidada. Selleks on ebaselgust ja ebatäpsust liiga palju. "See-eest on aga raporti toon selgelt venevastase hoiakuga, mis omakorda tekitab kahtlust selle tõsiseltvõetavuses ja uurimise objektiivsuses," jagas Rooda oma mõtteid.

Malaysian Airlines Boeing 777 kadus 2014. aasta 8. märtsil teel Kuala Lumpurist Pekingisse. Lennuki pardal oli 239 inimest.

Arvatakse, et lennuk kukkus India ookeani, kuid hoolimata ulatuslikest süvaveeotsingutest Austraalia läänerannikuga kohakuti jääval alal ei ole ühtki lennukitükki leitud.

Otsinguid juhtiv Austraalia transpordiohutusbüroo (ATSB) ütles detsembris raportis, et lennuk ei ole peaaegu kindlasti praeguses otsingupiirkonnas ja võib olla hoopis tükk maad põhja pool.

Austraalia, Malaisia ja Hiina, kust oli pärit suurem osa reisijaist, on otsustanud operatsiooni lõpetada, kui otsingud praeguses piirkonnas osutuvad tulutuks.

Samal teemal

Kahtlused ja kõhklused MH17 uurimiskokkuvõttes
Hollandi peaprokuratuur ei seosta MH17 allakukkumist Vene Föderatsiooni tegevusega
Sõda pole õigustus
Tagid:
kadunud, lennukatastroof, lennuk, MH370, India ookean, Malaisia

Peamised teemad