21:38 17. November 2017
Tallinn+ 4°C
Kuula otse
USA kongress kinnitas, et Donald Trump võitis novembris peetud valimised ning saab Ühendriikide 45. presidendiks

USA kongress kinnitas Trumpi valimisvõidu

© REUTERS / Jonathan Ernst
Välisuudised
lühendatud link
USA presidendivalimised 2016 (101)
1922

USA kongress kinnitas reedel, et Donald Trump võitis novembris peetud valimised ning saab Ühendriikide 45. presidendiks.

TALLINN, 7. jaanuar — Sputnik. Seadusandjad lugesid üle ja kinnitasid valijameeste kogus antud hääled, vahendas BNS.

Vabariiklane Trump sai 304 häält ja tema demokraadist rivaal Hillary Clinton 227 häält, kuulutas asepresident Joe Biden seadusandjatele, kui häältelugemine oli lõpetatud.

Häälte ülelugemine nädalaid pärast seda, kui valijamehed ametlikult oma hääle annavad, on tavaliselt formaalsus. Kuid see ei möödunud päris draamata, sest vähemalt kolm meeleavaldajat sekkusid, kui Biden tulemustest teatas. Nad toimetati siiski kiiresti ruumist minema.

Häkker
© Sputnik / Вадим Анцупов

USA järgmine asepresident Mike Pence ütles kolmapäeval vabariiklaste strateegiakohtumisel kapitooliumil, et Trump kavatseb Barack Obama poliitika kiiresti laiali harutada. Trump astub ametisse 20. jaanuaril ja samal päeval allkirjastab ta terve rea presidendi seadlusi, mille sihtmärgiks on tervishoiu- ja teised seadused.

Ühendiikide uues kongressis on ülekaalus vabariiklased, kes on võtnud eesmärgiks tühistada muu hulgas Obama tervishoiureform. Obama omakorda arutab kongressi demokraatidega strateegiat võitluseks vabariiklaste tervishoiuseaduse tühistamise katse vastu.

USA luureraporti kohaselt tellis Putin küberkampaania Trumpi toetuseks

Venemaa president Vladimir Putin tellis häkkimise ja meedia mõjutamiskampaania, et toetada 2016. aastal USA presidendivalimiste ajal vabariiklast Donald Trumpi demokraatide kandidaadi Hillary Clintoni vastu, teatasid reedel avalikustatud raportis USA luureagentuurid.

"Meie hinnangul eelistas Putin ja Vene valitsus selgelt, et USA presidendiks valitaks Trump," kirjutati raportis.

Raporti kohaselt korraldasid Vene luureteenistused küberoperatsioone valimistega seotud sihtmärkide vastu, sealhulgas mõlema suurema poliitilise partei vastu.

Häkeri näokate
© Sputnik / Вадим Анцупов

"Meie hinnangul püüdsid Putin ja Vene valitsus aidata parandada Trumpi võimalusi, diskrediteerides Hillary Clintonit ja vastandades avalikult teda ebasoodsalt Trumpile," lisas raport.

Samas märgiti, et WikiLeaksi kaudu avaldatud materjalid ei sisaldanud nähtavaid tõendeid võltsimisest ning ei leitud, et rünnatud oleks USA süsteeme, mis on seotud häälte lugemisega.

Avalikustatud 25-leheküljeline dokument oli vaid osa salastatud raportist, millega tutvusid nii USA president Barack Obamale ja ka tulevane riigipea Donald Trump.

Avalikustatud versioon ei sisalda mingeid otseseid tõendeid Putini väidetava rolli kohta häkkimises.

Venemaa eitab igasugust seotust häkkimisega ja WikiLeaksi asutaja Julian Assange on kinnitanud, et demokraatide elektronkirju ei saadud Moskvalt.

Trump: häkkimisel ei olnud mingit mõju valimistulemustele

Trump teatas reedel pärast kohtumist luureametnikega, et tema hinnangul ei mõjutanud häkkimine presidendivalimiste tulemusi.

"Kuigi Venemaa, Hiina, teised riigid, erinevad rühmitused ja eraisikud püüavad järjepidevalt tungida meie valitsusasutuste, ettevõtete ja organisatsioonide, sealhulgas Demokraatide Rahvuskomitee arvutitesse, ei olnud sellel absoluutselt mingit mõju valimiste tulemusele, sealhulgas ei mõjutatud hääletusterminale," ütles Trump. 

USA senati relvateenistuste komitee, mida juhib senaator John McCain, korraldas neljapäeval esimese avaliku kuulamise seoses häkkimistega. Tunnistusi olid teiste seas andmas riiklik luurekoordinaator (Director of National Intelligence — DNI) James Clapper ja riikliku julgeolekuagentuuri (NSA) juht Michael Rogers.

Venemaa vaenulik kübertegevus on Ühendriikidele "suureks ohuks", ütlesid luureülemad ühisavalduses.

"Tegemist oli mitmetahulise kampaaniaga. Häkkimine oli sellest vaid üks osa, see hõlmas ka klassikalist propagandat, desinformatsiooni, libauudiseid," ütles Clapper.

Obama on mures Putinit usaldavate vabariiklaste pärast

USA president Barack Obama on mures vabariiklaste pärast, kes usaldavad liialt Venemaa presidenti Vladimir Putinit.

"On tõsi, et venelased soovivad asjadesse sekkuda ja nad on ka sekkunud. Olen mures nende vabariiklaste ja kommentaatorite pärast, kes usaldavad Vladimir Putinit rohkem kui oma kaasmaalasi, sest need kaasmaalased juhtuvad olema demokraadid," vahendas uudistekanal CNN Obama sõnu.

"Me oleme kõik samas meeskonnas, kuid Putinit meie meeskonnas ei ole," täpsustas president.

Teema:
USA presidendivalimised 2016 (101)
Tagid:
tõendid, küberrünnak, luureraport, võit, presidendivalimised, USA kongress, Barack Obama, Vladimir Putin, Donald Trump, Venemaa, USA

Peamised teemad