11:31 09. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1286
  • RUB80.4584
Välisuudised
lühendatud link
Euroopa rändekriis (101)
6110

Saksamaa ähvardas kärpida arenguabi riikidel, kes keelduvad tagasi võtmast turvapaigataotlejaid, kes on saanud eitava vastuse, edastas ajaleht Der Spiegel.

TALLINN, 9. jaanuar — Sputnik. "Need riigid, mis ei tee piisavalt koostööd, ei saa loota ka meie arenguabile," ütles asekantsler Sigmar Gabriel.

Saksamaa siseminister Thomas de Maiziere ütles telekanalile ARD, et "toetab seda ideed täielikult", vahendas BNS.

Hoiatus oli suunatud eriti veokirünnaku korraldanud Anis Amri kodumaale Tuneesiale ja teistele Põhja-Aafrika riikidele. Amrit üritati riigist välja saata, kuid Tuneesia ei tunnistanud teda esialgu tuneeslaseks ja takistas mehe kojusaatmist. 

Tuhandetel Aafrika riikide kodanikel ei ole mingisugust võimalust Saksamaalt turvapaika saada, kuid neil puuduvad ka vajalikud dokumendid kodumaale saatmiseks.

Saksa võimude andmetel kasutas detsembris Berliini jõuluturgu veoautoga rünnanud tuneeslane Anis Amri 14 erinevat identiteeti.

Illustratiivne foto
© Sputnik / Сергей Строителев

24-aastane Amri tappis 19. detsembril Berliini jõuluturul 12 inimest, 23. detsembril lasi Itaalia politsei ta Milanos maha.

Amri tuli Saksamaale 2015. aasta keskel, teda kandi mõni aeg hiljem potentsiaalselt vägivaldsete islamiäärmuslaste nimekirja. Ta oli muu hulgas uurimise all ka kahe erineva nime all toetuste vastuvõtmise eest.

Saksa islamiäärmuslaste kogukond mitte üksnes ei kasva, vaid ka detsentraliseerub, mistõttu on sellel raskem silma peal hoida, ütles sisejulgeolekujuht Hans-Georg Maassen pühapäeval usutluses uudisteagentuurile dpa. Saksamaal on fundamentalistlike sunniitide salafistide hulk julgeolekujuhihinnangul kasvanud 2011. aasta 3800 inimeselt 9700-ni.

Saksa võimudelt sai sel aastal kodumaale naasmiseks raha 54 000 migranti, nende hulgas inimesed, kelle asüülitaotlused tagasi lükati, teatas Eesti Sputnik ennem.

Saksamaa on huvitatud, et võimalikult paljud eelmisel aastal rändekriisi ajal riiki saabunud 890 000 migrandist vabatahtlikult tagasi kodumaale sõidaks. Siseministeeriumi pressiesindaja Harald Neymanns ütles, et valitsus eraldas sel aastal tagasipöördujatele 21,5 miljonit eurot. Möödunud aastal Saksamaalt lahkuma kohustatud inimestest tegi 35 500 seda vabatahtlikult. Neymanns lisas aga, et arve ei ole võimalik võrrelda, sest 2016. aastal tegelikult lahkunud inimeste hulk ei ole veel teada. 

Euroopa elanikud märgivad olukorra jätkuvat halvenemist migrantidega. Vastavalt Sputnik.Arvamused küsitluse tulemustele leiab suurem osa Itaalia (79%), Prantsusmaa (67%) ja Ühendkuningriigi (53%) elanikest, et olukord migrantidega nende kodumaal on halvenenud. Saksamaal ja Hispaanias moodustas rahulolematute osa 45% ja Poolas oli selliste inimeste osakaal kõige väiksem — 35%.

Olukorra paranemist migrantidega täheldas vaid 16% sakslastest, 7% Prantsusmaa, Hispaania ja Ühendkuningriigi elanikest, 6% Poolas küsitletutest ja kõigest 2% Itaalia elanikest.

Rahulolematute hulgas on peamiselt parempoolsete erakondade toetajad ja üle 35-aastased inimesed. Erandiks on Poola, kus ei olnud erinevusi erinevate poliitiliste vaadetega inimeste vastustes ja Saksamaa, kus vastused olid sarnased kõikide vanusegruppide küsitletute kategooriates.

Ka USA-s teatasid olukorra halvenemisest migrantidega 38% vastanutest. Positiivseid muutusi märkis 19% vastanutest ja 33% leiab, et midagi pole muutunud.

Eesti elanike üldine suhtumine migratsiooni ja pagulastesse on aasta jooksul oluliselt paranenud. Riigikantselei poolt tellitud ja Kantar Emori poolt läbi viidud avaliku arvamuse uuringust selgub, et 75% uuringus osalenutest arvab, et inimestel on õigus vabalt rännata. Kuid uuring on läbi viidud enne terrorirünnakut Berliini jõuluturul.

Üle poole Saksamaal elevatest naistest leiab, et koduriik ei ole nende jaoks enam sama turvaline kui varem. Nii selgub avaliku arvamuse uurimise instituudi Emnid uuringust väljaande Bild am Sonntag tellimusel, vahendas RIA Novosti.

Uuringutulemuste kohaselt arvab 58% naistest, et avalikes paikades viibimine on nende jaoks ohtlikum kui varem. 31% küsitletuist muutusi ei täheldanud, 10% naistest aga leidis, et Saksamaa on muutunud koguni turvalisemaks.

Märkimist väärib, et ligi pool küsitletutest eelistab vältida kindlaid kohti oma elurajoonis, kui õues läheb pimedaks. 16% naistest kannab nüüd kaasas balloonikest pipragaasiga, paljud peavad plaani see tingimata hankida.

Teema:
Euroopa rändekriis (101)
Tagid:
ähvardus, migrandilaine, arenguabi, Sigmar Gabriel, arenguriigid, Saksamaa

Peamised teemad