17:15 24. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1856
  • RUB90.6421
Välisuudised
lühendatud link
51 0 0

USA president Barack Obama lõpetas neljapäeval viis aastakümmet kehtinud "avatud ukse" poliitika Kuuba sisserändajatele, kellele hakkavad nüüdsest kehtima sarnased residendiks taotleja piirangud nagu teistelegi Ladina-Ameerika riikidest tulijatele.

TALLINN, 13. jaanuar — Sputnik. Ühes oma viimastest otsustest riigipeana, tühistas Obama alates 1960-ndatest aastatest kehtinud reeglid, mis lubasid kommunistlikust Kuubast põgenenud inimestel saada kergendatud korras USA kodakondsuse. Obama ütles avalduses, et otsus aitab ühtlustada USA immigratsioonipoliitikat, vahendas BNS.

"Koheseks jõustamiseks, Kuuba kodanikud, kes püüavad siseneda ebaseaduslikult Ühendriikidesse ning kellele ei laiene humanitaarabikord, saadetakse maalt välja kooskõlas USA õiguskaitse prioriteetidega," ütles Obama.

Kuuba valitsus tervitas otsust ja nimetas seda "tähtsaks sammuks edasi kahepoolsetes suhetes".

"Antud lepe kaotab niinimetatud märja jala-kuiva jala poliitika," vahendas kohalik telekanal Raúl Castro valitsuse ametlikku avaldust. Valitsuse kohaselt on otsuse eesmärk normaalse, turvalise ja korrapärase migratsiooni tagamine ning ühtlasi lõpeb sellega illegaalsete Kuuba väljarändajate vastuvõtmine Ühendriikides.

Castro valitsus tervitas ühtlasi ka Obama otsust tühistada programm, mis lubas Kuuba meditsiinitöötajatel taotleda Ühendriikides varjupaika.

Samas kutsus Havanna USA kongressi annulleerima Kuuba regulatsiooniseadust aastast 1966, mis on veel üks täiendav meede, mis annab kuubalastele immmigratsioonialase eelisstaatuse. Kuuba valitsus märkis, et see ei vasta kahepoolsete suhete hetke kontekstile.

Kuuba valitsus lisas, et kavatseb järk-järguliselt vastu võtta teisi meetmeid, millega ajakohastada praegu kehtivat immigratsioonipoliitikat. Külma sõja aegsel poliitikal olid kaugeleulatuvad ja laiapõhjalised mõjud, mis muutsid nii Kuuba kui Ühendriikide nägu.

Ühendriikide kunagine seadus anda kuubalastele immigratsioonialane eelisstaatus meelitas miljoneid kuubalasi saareriigist põgenema. See tõi endaga kaasa kommunistliku riigi majanduse stagneerumise ning kujutas endast tõsist "ajude äravoolu" Kuuba ühiskonnale. Samal ajal tähendas üha kasvav kuubalaste kogukond Ühendriikides arvestatavat poliitilist, kultuurilist ja majanduslikku jõudu.

Tänasel päeval on Ühendriikide umbes 325 miljonist elanikust 1,8 miljonit kuuba-ameeriklast. Kuuba päritolu on ka 2016. aasta presidendivalimistel vabariiklaste seas kandideerinud Marco Rubio ja Ted Cruz.

Kuubaga seotud temaatika on niinimetatud õõtseosariikides nagu Florida alati poliitika esirinnas. Terved põlvkonnad poliitikuid on olnud erakordselt ettevaatlikud seoses kommentaaridega Havanna suhtes kehtestatud majandussanktsioonide tühistamisele.

Kuna Kuuba ja USA poliitilised suhted muutusid aastatega järjest leebemaks, nägid paljud taolist immigratsioonipoliitikat anakronistliku igandina, mis paraku vaid julgustas eluohtlikku mereteekonda ette võtma.

Taolised kaalutlused viisid president Bill Clintonit aastal 1995 vastu võtma seadust, mis küll muutis immigratsioonipoliitikat, kuid läks sellega paljude hinnangul vaid poolele teele. Clinton otsustas, et merel tabatud kuubalased saadetakse tagasi koju — sealt tuli ka hüüdnimi seadusele "märja jala-kuiva jala" poliitika.

Tagid:
eelisstaatus, immigratsioonipoliitika, lõpetamine, sisseränne, kodakondsus, "avatud ukse" poliitika, Raúl Castro, Barack Obama, Kuuba, USA

Peamised teemad