04:52 05. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1765
  • RUB86.7275
Välisuudised
lühendatud link
Lõputu Brexit (82)
7233

Parempopulisti Marine Le Peni valimine Prantsuse prsidendiks tähendaks Euroopa Liidu lõppu, ütles Prantsuse analüütik François Heisbourg.

TALLINN, 13. jaanuar — Sputnik. "Jah, Leedu peab muretsema Le Peni valimise pärast samavõrd kui teised EL liikmed, sest tema valituks osutumine tähendaks EL lõppu," ütles Trakais usutluses BNS-ile rahvusvaheliste strateegiliste uuringute keskuse juht.

Tema sõnutsi paneks Le Pen presidendina Prantsusmaa EL-ist lahkumise rahvahääletusele: "Kui see peaks tõesti juhtuma, on EL-i püsimajäämine vähetõenäoline".

"See annaks välisjõududele, näiteks Venemaale, Hiinale või USA-le palju võimalusi mõjutada üksikuid EL riike," lisas Heisbourg.

Le Pen soovib Prantsuse valitsuselt referendumit EL-i liikmesuse üle, vahendas Eesti Sputnik ennem.

"Võit Vabadusele! Nagu ma juba aastaid nõudnud olen, tuleb seesama referendum korraldada nüüd Prantsusmaal ja Euroopa Liidu riikides," ütles Le Pen Twitteri vahendusel.

Ukraina julgeolekuteenistus (SBU) saatis välisministeeriumile kirja, et kehtestada Ukrainasse sisenemise keeld Marine Le Penile seoses tema avaldustega Krimmist.

Le Pen ütles ennist, et tema arvates oli Krimmi Venemaaga ühendamine seaduslik. "Ma ei arva sugugi, et leidis aset ebaseaduslik annekteerimine: korraldati rahvahääletus, Krimmi elanikud soovisid Venemaaga ühineda. Ma ei näe mingit põhjust seda rahvahääletust kahtluse alla seada," ütles ta 3. jaanuaril teleusutluses.

Prantsuse senaadi hoone.
© Sputnik / Ирина Калашникова

"Me hindame sellist seisukohavõttu Ukraina riigi huvide kahjustamise ja riigi ala terviklikkuse ja puutumatuse rahvusvaheliste põhimõtete rikkumisena. SBU saatis välisministeeriumi kirja, et kooskõlastada oma algatus Le Penile Ukrainasse sisenemise keelamise osas," ütles Interfaxile SBU juhi kantseleiülem Oleksandr Tkatšuk eelmisel nädalal.

Le Peni peetakse koos vasaktsentristi Emmanuel Macroni ja konservatiiv François Filloniga kõige tõenäolisemkas presidendikandidaadiks, kuid Heisbourg lootis, et ta ei lähe läbi.

"Prantslastel on iseloomulik joon — eirata enamuse ootusi. Kõik loodavad Le Peni võitu, kuid tegelikult võivad saada Euroopa pahempoolseima valitsuse. Mitte nii pahempoolse kui praeguse presidendi François Hollande oma, kuid siiski keskmisest pahempoolsema," sõnas asjatundja.

Prantsusmaa uus president valitakse tänavu kevadel.

Teema:
Lõputu Brexit (82)
Tagid:
liitlased, presidendivalimised, oht, kandidaat, Brexit, FN, Marine Le Pen, Prantsusmaa, EL

Peamised teemad