03:41 12. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1276
  • RUB80.2104
Välisuudised
lühendatud link
USA presidendivalimised 2016 (105)
4602

USA ametistlahkuv president Barack Obama pikendas reedel aasta võrra sanktsioone, mis kehtestati Venemaale 2014. aasta märtsis seoses olukorraga Ukrainas, teatas Valge Maja.

TALLINN, 14. jaanuar — Sputnik. Obama saatis reedel kirja esindajatekoja ja senati esimehele, milles põhjendas sanktsioonide pikendamise vajadust, vahendas BNS.

President märkis, et nende isikute tegevus ja poliitika, kes ähvardavad Ukraina rahu, julgeolekut, stabiilsust, suveräänsust ja territoriaalset terviklikkust, samuti Venemaa valitsuse tegevus ja poliitika, seal hulgas Krimmi annekteerimine ja jõu kasutamine Ukrainas, kätkevad jätkuvalt erakorralist ohtu USA riiklikule julgeolekule ja välispoliitikale.

Venemaa välisministeeriumi ametlik esindaja Maria Zahharova
© Sputnik / Екатерина Чеснокова

Tühistas mõned Sudaanile kehtestatud sanktsioonid

Obama teatas ka reedel, et tühistab tunnustuseks sisekonfliktide lahendamiseks astutud sammude eest mõned Sudaanile kehtestatud majandussanktsioonid.

Obama ütles kirjas kongressile, et viimase kuue kuu jooksul on Sudaanis sõjategevus vähenenud, mille kulminatsiooniks on lubadus jätkata vaenutegevuse pausi Sudaani konfliktialadel.

Kirjas tunnustati ka samme humanitaarabi kättesaadavuse suunas ning koostööd USA-ga piirkondlike konfliktide ja terroriohu vastu, vahendas Valge Maja.

Obama: üleminekuperiood on olnud ebatavaline

Obama tunnistas reedel avaldatud usutluses, et uueks riigipeaks valitud Donald Trumpi ametisseastumisele eelnenud üleminekuperiood on olnud ebatavaline. 

Obama hoiatas usutluses telekanali CBS saatele "60 minutit", millest katkendeid reedel avaldati, et miljardärist ärimehe "improviseeriv" stiil ei pruugi päris hästi presidendiametisse sobida.

"See on ebatavaline," ütles ta pühapäeval linastuvas intervjuus vastuseks küsimusele üleminekuperioodi kohta.

"Ma kahtlustan, et valitud president nõustuks sellega. Noh, ta oli ju ka ebakonventsionaalne kandidaat."

Obama arvates paneb töö Valges Majas Trumpi hooletu juhtimisstiili proovile. "See on katsumus talle ja inimestele, kelle ta on valinud oma nägemust ellu viima."

"Ma ei alahinda teda, sest temast saab Ühendriikide 45. president," lisas Obama.

Lahkuva presidendi sõnul soovitab ta Trumpil ning tema vabariiklastest toetajatel kongressis ja kogu riigis hoolitseda selle eest, et teatud kindlakskujunenud normid ja "institutsionaalsed traditsioonid" jääksid ka edaspidi kehtima, sest "nad ei ole olemas ilmaaegu".

Andis Bidenile kõrgeima tsiviilautasu

Obama andis neljapäeval asepresident Joe Bidenile riigi kõrgeima tsiviilautasu. 

Valges Majas aset leidnud tseremoonial kuulas Biden pisarsilmil Obamat, kes andis teada, et omistab 74-aastasele poliitikule Presidendi Vabadusmedali.

Üritusel, mida kuulutati välja kui ühist hüvastijättu perekondadele, sõpradele ja Valge Maja personalile, kirjeldas Obama Bidenit kui "parimat asepresidenti, keda me oleme eales näinud" ning "Ameerika ajaloo lõvi".

"Seega, Joe, su usu eest kaasameeriklastesse, su armastuse eest oma riigi vastu ning su eluaegse teenistuse eest, mis kestab läbi põlvkondade, sooviksin ma paluda sõjaväelisel abil meiega poodiumil ühineda. Viimast korda presidendina on mul heameel anda üle meie riigi kõrgeim tsiviilautasu, Presidendi Vabadusmedal," ütles Obama.

Bidenil vajus üllatusest suu lahti, misjärel keeras ta pea publikust eemale, et liigutuspisaraid pühkida, vahendas BNS. Kui ta oli end veidi kogunud ja medali kätte saanud, otsis ta ruumist oma personaliülemat ning "vallandas" ta, kuna viimane ei olnud talle asjakohast "eelhoiatust" andnud.

"Mul polnud õrna aimugi," ütles Biden. "Härra president, ma olen teile tänu võlgu. Võlgnen tänu teie sõprusele. Võlgnen tänu teie perekonnale."

Obama annab 20. jaanuaril ameti üle järjekorras 45. presidendile, vabariiklasele Donald Trumpile.

Teema:
USA presidendivalimised 2016 (105)
Tagid:
tsiviilautasu, üleminekuperiood, presidendivahetus, sanktsioonid, Valge Maja, Barack Obama, Donald Trump, USA, Venemaa

Peamised teemad