06:42 18. Veebruar 2020
Kuula otse
  • USD1.0835
  • RUB68.7554
Välisuudised
lühendatud link
3231

Poola liidrid korraldasid laupäeval tseremoonia tervitamaks oma territooriumil USA sõdureid, Venemaa on nimetanud vägede paigutamist ohuks oma julgeolekule.

TALLINN, 14. jaanuar — Sputnik. Poola lääneosas Zaganis peetav tseremoonia leiab aset 23 aastat pärast seda, kui viimane Vene sõdur lahkus Poolast. Tegemist on ka ajaloolise hetkega — esimese korraga, kus Lääne sõdureid alaliselt NATO idatiivale paigutatakse, vahendas BNS.

Poola peaminister Beata Szydlo seisis Ühendriikide ja Poola sõdurite ees ning nimetas seda "tähtsaks päevaks Poolale, Euroopale, meie ühisele kaitsele".

Kohvik Prince Kebab Ełki linnas
© REUTERS / Arkadiusz Stankiewicz

"Me oleme oodanud teid väga kaua, aastakümneid," lisas kaitseminister Antoni Macierewicz.

Valitsus korraldas üritusi mitmel pool riigis, et tervitada ameerika sõjaväelasi Fort Carsonist, Colorado osariigist.

Poola ajaloolase hoiatus

Poola ajaloolane Bogdan Pientka hoiatas ennem, et Poola venevastane poliitika võib viia ta isolatsiooni, kui lääneriigid ja USA võtavad nõuks püüda parandada suhteid Moskvaga, sealhulgas ka Ukraina teemal.

"Venevastaste meeleolude kasv, usun, ei tule kasuks Poolale ega Poola ühiskonnale. Lihtsalt koos Donald Trumpi võiduga USA presidendivalimistel ning seoses eelolevate presidendivalimistega Prantsusmaal ja eesseisvate parlamendivalimistega Saksamaal võib kujuneda uus poliitiline olukord, kus Lääs asub parandama suhteid Venemaaga, sealhulgas Ida-Ukraina konflikti lahendamise küsimuses," arvas ajaloolane.

Pientka sõnul koos suure sisserändajate lainega Ukrainast võivad Poolasse sattuda relvastatud inimesed, kes on suutelised sooritama Euroopas toimepandutega võrreldavaid terroriakte.

„Poola poolt aktiivselt toetatud Ukrainas on pärast 2014. aasta riigipööret järsult kasvanud natsionalistlike ja šovinistlike tendentside aktiivsus. Väär on väita, nagu oleks see suunatud eranditult vaid Venemaa vastu, ei, sellel on ennekõike Poola-vastane iseloom," sõnas Pientka.

"Nüüd aga on ühiskondlik-poliitilise kriisi ja riigi idaosas toimuva sõjategevuse tulemusel järsult tõusnud kuritegevuse tase, kuritegelike struktuuride käsutuses on praegu tohutul hulgal relvastust. Keegi ei tea, kui palju ja kelle kätes need relvad on," rõhutas ajaloolane.

Tagid:
tseremoonia, tervitus, NATO, Antoni Macierewicz, Beata Szydlo, sõjaväelased, USA, Poola

Peamised teemad