15:15 02. Aprill 2020
Kuula otse
  • USD1.0936
  • RUB86.4750
Välisuudised
lühendatud link
Tuumaelektrijaam (34)
3320

Läti valitsus toetab Leedu valitsuse nõudmist, et Valgevene Astravetsi tuumajaama ehitusel rakendataks kõrgeimaid turvameetmeid, kuid ei aruta seadusi, mis piiraks energia ostmist sellest riigist, ütles Läti välisminister Edgars Rinkēvičs.

TALLINN, 16. jaanuar — Sputnik. Minister ütles usutluses BNS-ile, et tõstab selle tuumajaama ohutuse küsimusi pidevalt kohtumistel Valgevene ja Rahvusvahelise Aatomienergia Agentuuri (IAEA) esindajatega, kuid lisas, et Astravetsi tuumajaamast on saanud Leedu sisepoliitika küsimus, millesse ta ei sekku.

"Me toetame Leedu seisukohta ja muret keskkonnahoiu ja ohutusnõuete täitmise pärast. Arutasin seda Valgevene välisministriga ja ka kohtumisel IAEA peadirektoriga. Jääme siiski seisukohale, et peame arutama seda võimalikult palju valgevenelastega. Me ei lähe nii kaugele, et arutaks mingeid seadusi, kuid arvame, et keskkonna- ja ohutusstandardid peavad olema kõrgeimal tasemel," ütles minister Leedus Takais. 

Rinkēvičs märkis, et Baltimaade elektrivõrgu sünkroniseeriminse Lääne-Euroopa omaga peavad lahendama asjatundjad, mitte poliitikud, sest kogemus on näidanud, et poliitikute enneaegne sekkumine võib takistada piirkondlikke projekte.

Leedu energiaminister Zygimantas Vaiciunas ütles neljapäeval BNS-ile, et valitsus otsustab käimasoleval nädalal seaduse üle, mis keelaks energia ostmise ebaturvalistest allikatest. Seadus on mõeldud 50 kilomeetri kaugusel Leedu piirist ehitatava Astravetsi tuumajaama ehitustööde peatamiseks. Leedu peab rajatist ohtlikuks, sest riigi hinnangul ei vasta see rahvusvahelistele turvanõuetele.

Leedu otsus mitte osta Valgevene Astravetsi linna ehitatavast tuumajaamast elektrienergiat võib riigi välisministri hinnangul kiirendada läbirääkimiste protsesse, mis seoks Baltikumi energiaturud läbi Poola Lääne-Euroopaga.

Kohtumisel Poola presidendi vanemnõuniku Krzysztof Szczerskiga meenutas Leedu välisminister Linas Linkevičius enda sõnul, et Leedu plaanib vastu võtta otsuse, mis ei lubaks Valgevene Astravetsi tuumajaamast energiat osta.

"Ma ei tohiks kolleegide eest rääkida, kuid minu hinnangul peaks see olema üks komponentidest, mis suurendavad Leedu ja Poola vahelist koostööd. Kuigi lõpliku selgust ei ole on asjad selgemad," märkis Linkevičius.

Balti riikide eesmärk on sünkroniseerida oma elektrivõrk Lääne-Euroopaga ja desünkroniseerida see Venemaad ja Valgevenet hõlmavast BRELL-i süsteemist aastaks 2025.

Valgevene kinnitab Leedu piiri lähedale ehitatava Astravetsi tuumajaama turvalisust ning ei näe sealt müüdava elektrienergia müügiga probleeme, ütles ennem Valgevene saadik Leedus Aleksander Korol, teatas Eesti Sputnik eelmisel nädalal.

"IAEA delegatsioon saabub lähiajal ehitust hindama. Me ootasime neid eelmise aasta lõpul, kuid nad tulevad 16.-20. jaanuaril," ütles Korol ajakirjanikele. Tema sõnul kasutatakse Astravetsi tuumajaamas toodetavat elektrit Valgevenes.

"Tuumajaam ehitatakse gaasitarbimise vähenemise tõttu. Seega me ei näe elektri ületootmises probleemi. Kas sealt elektrit osta või mitte on Leedu otsus. Oluline on läheneda igale situatsioonile targalt, kui elekter on odavam peaks iga valitsus olema huvitatud oma riigi jaoks soodsamatest tingimustest," ütles saadik möödunud kolmapäeval.

Ta kinnitas, et Astravetsi tuumajaam vastab stressitesti tingimustele, kuid ei täpsustanud, kes testid läbi viis. Astravetsi tuumajaamas saab olema kaks reaktorit, millest esimene lülitatakse tööle 2019. aastal ning teine 2020. aastal.

Leedu parlamendi spiiker Viktoras Pranckietis väljendas muret uue tuumajaama turvalisuse üle. "2016. aastal juhtus kuus suuremat intsidenti, millest Leedu sai teada läbi meedia, mitte ametlikest Valgevene allikatest. Me usume, et riik, mis arendab tuumaenergia projekti peaks käituma avatud ja läbipaistvalt," ütles ta pressiteates.

Teema:
Tuumaelektrijaam (34)
Tagid:
keskkonnamõjud, peatamine, ehitus, tuumajaam, IAEA, Edgars Rinkēvičs, Astravets, Valgevene, Leedu, Läti

Peamised teemad