08:24 15. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1375
  • RUB80.8370
Välisuudised
lühendatud link
USA presidendivalimised 2016 (105)
3010

Taiwanis algasid teisipäeval kahepäevased sõjaväeõppused, milles matkitakse rünnakut Hiinast, kellega suhted on viimasel ajal pingestunud

TALLINN, 17. jaanuar — Sputnik. Relvajõud kogunesid saareriigi keskossa, kus iga-aastastel õppustel harjutatakse võitlusvõimet tankide, ründekopterite ja suurtükkidega. Viimastel nädalatel on Hiinat ärritanud USA tulevase presidendi Donald Trumpi suhtlemine Taiwani presidendi Tsai Ing-weniga.

"Sõjavägi on rakendanud meetmeid hoidmaks kontrolli all olukorda Taiwani väinas ja Lõuna-Hiina merel, nii et elanikkond võib end kindlana tunda. Meie väljaõpe käib 365 päeva aastas," ütles kaitsejõudude pressiesindaja Chen Chung-chi, vahendas BNS.

Hiina pealinn Peking
© Sputnik / Алексей Бабушкин

Hiina riigimeedia hoiatas Trumpi Taiwani ärakasutamise eest

Trumpi ähvardus kasutada Ühendriikide positsiooni Taiwani asjus vahendina Pekingiga kauplemisel on "põlastusväärne", kirjutas Hiina riigimeedia esmaspäeval.

Rahvuslike seisukohtade poolest tuntud tabloid Global Times avaldas toimetajateveerul artikli, milles teravalt kritiseeritakse Trumpi strateegiat ning öeldakse, et Hiinal peab olema valmis jõuline vastus juhuks, kui löögi alla satub nn ühe Hiina poliitika.

"Minevikus ajas Trump meid marru, kuid nüüd peame teda naeruväärseks," kirjutas leht, mida avaldab riigis ainuvõimul oleva kompartei häälekandja People's Daily. "Oma poliitilise elu kiire tõusu järel on ta olnud hämmastavalt enesekindel oma näilistes teadmistes sellest ametikohast, kuigi ta räägib nagu algaja."

Inglisekeelne China Daily avaldas reedel toimetajaveerul artikli, milles Trumpi süüdistati "tulega mängimises".

"Kui Trump kavatseb ametisse saades selle avangu käiku lasta, siis on raevuka ja kahjustava lävimise ajastu vältimatu, sest Pekingile ei jää muud üle, kui võtta siidikindad käest," kirjutas leht.

Trump ütles päevalehes Wall Street Journal reedel avaldatud usutluses, et "läbirääkimised käivad kõige üle, kaasa arvatud "ühe Hiina" (poliitika) üle".

Ühe Hiina poliitika "pole läbiräägitav", vastas Hiina välisministeerium pühapäeval.

Trumpi kabinetiülem Reince Priebus ütles pühapäeval telekanalile ABC, et "ühe Hiina poliitika muutmise plaane ei ole", kuid "kindlasti on see poliitika laual, kui Hiina ei tule laua taha ega tee meiega koostööd kaubanduse valdkonnas, Lõuna-Hiina mere valdkonnas ja muus, mis seal toimub".

Peking Trumpile: "ühe Hiina poliitika" ei ole läbirääkimiste teema

"See ei ole läbirääkimiste teema," ütles Hiina välisministeeriumi kõneisik Lu Kang avalduses. "Maailmas on ainult üks Hiina, Taiwan on Hiina lahutamatu osa, ning Hiina Rahvavabariigi valitsus on ainus legitiimne valitsus, mis Hiinat esindab," sõnas ta.

Washington tunnustas 1979. aastal Pekingit Hiina ainsa ametliku valitsusena ning on seni hoidnud Taiwaniga tihedaid mitteametlikke sidemeid. Hiina peab Taiwani separatistlikuks provintsiks, mis kuulub Hiinale. Trump on alates presidendivalimiste võitmist novembris korduvalt ähvardanud muuta USA senist seisukohta.

Trump juba ärritas Hiinat, võttes pärast novembrikuiseid presidendivalimisi vastu õnnitluskõne Taiwani liidrilt Tsai Ing-Wenilt.

Trumpi inauguratsioonil reedel Washingtonis juhib Taiwani delegatsiooni ekspeaminister Yu Shyi-kun. Taiwani delegatsiooni kuuluvad ka valitseva Demokraatliku Progressipartei ja opositsioonis olevate rahvuslaste esindajad.

Teema:
USA presidendivalimised 2016 (105)
Tagid:
presidendivalimised, sõjaväeõppus, rünnak, Tsai Ing-wen, Donald Trump, USA, Taiwan, Hiina

Peamised teemad