19:25 04. Aprill 2020
Kuula otse
  • USD1.0785
  • RUB82.8075
Välisuudised
lühendatud link
Lõputu Brexit (82)
4212

Suurbritannia on valmis majanduslikuks vastasseisuks mandri-Euroopaga, juhul kui EL sulgeb kuningriigile vaba ligipääsu Euroopa turule

ТАLLINN, 17. jaanuar — Sputnik. Suurbritannia võib tekitada mandri-Euroopale majanduslikku kahju, kui ei saa EL-ist lahkudes vaba ligipääsu ühtsele Euroopa turule ja samaaegselt õigust oma piirid sisserändajate eest sulgeda. Säärases toonis kavatseb kuningriigi peaminister Theresa May seniste liitlastega kõnelda.

Eesti väljendas oma suhtumist läbirääkimistesse Londoniga teemal, mida brittidele alles jätta ja mis neilt ära võtta, juba eelmise valitsuskoosseisu ajal, toonitades, et soovib jätkata EL-i ridadest lahkuva kuningriigiga vastastikku kasulikke suhteid. Kuid sedamööda, kuidas aeg möödub, kujuneb Brüsseli hoiak Suurbritannia suhtes üha karmikäelisemaks.

Ei mingeid mööndusi migrantidele

EL nõuab brittidelt seniste liitlaste jaoks mitte ainult kuningriiki vaba sissesõidu õiguse, vaid seal ka tööjõu vaba liikumise ja ettevõtlusvabaduse säilitamist. Teisisõnu, Brüssel tahab tagatisi selleks, et näiteks praegu Suurbritannias töötavad eestimaalased ühel ilusal päeval kõik korraga oma töökohtadest ilma ei jääks.

Suurbritanniat võidakse sundida „oma majandusmudelit muutma", et säilitada konkurentsivõimelisust juhul, kui endised liitlased sulgevad kuningriigile pääsu Euroopa ühisturule. Seda väitis eeskätt portaalis Euractiv tsiteeritud saareriigi rahandusminister Philip Hammond. Tema kommentaar oli ajendatud inglise ajakirjanduses ilmunud artiklitest, kus on öeldud, et peaminister May kavatseb oma 17. jaanuaril peetavas strateegiakõnes rääkida EL-ist lahkumise lõpuleviimisest.

Minister Hammond väitis intervjuus saksa ajalehele Welt am Sonntag, et tema riik ei saa minna kompromissile põhiküsimuses, mis tegelikult otsustaski referendumi tulemuse möödunud aasta juunis, mil britid hääletasid EL-ist lahkumineku poolt — mandri-Euroopa riikidest saabuvate immigrantide sissevoolu lõpetamise küsimuses.

Suurbritannia on otsustavateks sammudeks valmis

Minister andis mõista, et London on valmis alandama oma ettevõtete maksukoormust, et nad suudaksid nende suhtes EL-is imporditollide kehtestamisel oma konkurentsivõime säilitada. Vastasel juhul jäävad briti ettevõtted kaotajaks hinnarallis konkurentidega Euroopa ühisturu riikidest. „Võite kindlad olla, et me teeme kõik, mida tegema peame," teatas minister Hammond.

Suurbritannia Theresa May valitsuskabinet, nagu eelnevalt on teatatud, plaanib alustada kaheaastaseid läbirääkimiskõnelusi liitlassuhete lõpetamiseks märtsi lõpul, ehkki kohtuvaidlus Brexiti käivitamise seaduslikkusest ilma parlamendi heakskiiduta on briti kohtutes alles menetlemisel.

Peaminister May, kui uskuda Londonis ringlevaid kuuldusi, on valmis pingelisteks läbirääkimisteks Brüsseliga: lahkumine ühisturust, tolliliidust, Euroopa kohtusüsteemi jurisdiktsiooni alt vastutasuks õiguse eest lahendada iseseisvalt sisserände küsimused.

Suurbritannia lahkub EL-i ühisturult

Nagu oli oodatud ütles May teisipäeval oma Brexiti-kõne, et Suurbritannia lahkub Euroopa Liidust väljudes ka ühisturult, sest tahab piirata EL-i immigrantide sisenemist.

"See, mille mina välja pakun, ei saa tähendada ühisturu liikmeks jäämist," sõnas ta. Kui Ühendkuningriik jääks ühisturule, siis see "ei tähendaks EL-ist lahkumist", ütles peaminister.

May lisas, et Ühendkuningriik on huvitatud uuest ja kõikehõlmavast vabakaubandusleppest EL-iga ning võimalikult paljude kaubandustõkete eemaldamisest, kuid ei kavatse ühenduse eelarvesse raha eraldada.

Euroopa Liidust lahkumise kõnelustel saavutatud mis tahes lõplik lepe pannakse selle valmimisel hääletusele Briti parlamendi mõlemas kojas.

"Võin täna kinnitada, et valitsus paneb lõppleppe hääletusele parlamendi mõlemas kojas enne, kui see jõustub," lausus May. Parlamendisaadikud survestasid valitsust, et saada kõnelustel suurem otsusustusõigus.

Teema:
Lõputu Brexit (82)
Tagid:
immigrant, majandus, Brexit, May, Theresa May, EL, Suurbritannia

Peamised teemad