12:31 07. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1843
  • RUB86.9321
Välisuudised
lühendatud link
Diplomaatiline skandaal (37)
7230

Venemaa presidendi Vladimir Putini sõnul pole tal põhjust kaitsta ega rünnata USA presidendiks valitud Donald Trumpi ning ta nimetas ilmselgeks võltsinguks teavet, et Vene eriteenistused jälgivad Trumpi

TALLINN, 17. jaanuar — Sputnik. "Trump ei olnud mitu aastat tagasi Moskvas käies — ma isegi ei mäleta, millal ta käis — mingi poliitiline tegelane, me isegi ei teadnud tema poliitilistest taotlustest. Lihtsalt ärimees, üks USA rikkureid. Kas keegi arvab, et meie eriteenistused jälitavad igat USA miljardäri? See on loomulikult täielik sonimine," vahendas BNS Putini sõnu.

"Ma ei ole hr Trumpiga tuttav, ma ei ole temaga kunagi kohtunud ja ei tea, mida ta rahvusvahelisel areenil tegema hakkab, mistõttu mul ei ole mingit põhjust teda rünnata, millegi eest arvustada ega kaitsta, kuidas see ka ei oleks," ütles Putin teisipäeval.

Venemaa president nimetas teateid, et Vene eriteenistused jälgivad Trumpi, "ilmselgeks võltsinguks". 

USA siseheitluse eesmärk on õõnestada Trumpi legitiimsust

USA-s jätkub terav poliitiline võitlus, mille eesmärk on õõnestada valitud presidendi legitiimsust, ütles Venemaa president.

"Vaatamata sellele, et presidendivalimised on läbi ja need lõppesid Trumpi veenva võiduga, näeme jätkuvat teravat sisepoliitilist võitlust. Sellegipoolest seatakse minu arvates selles võitluses mitu eesmärki, ehk ka rohkem, kuid mõni neist on silmnähtav. Esiteks, õõnestada valitud USA presidendi legitiimsust," ütles Putin teisipäeval.

Seejuures kahjustatakse tema sõnutsi tugevasti USA huve, "tahavad need, kes seda teevad, või ei taha". "Mulje, et pärast Kiievis harjutamist on nad valmis korraldama Maidani enda juures Washingtonis, saaks vaid takistada Trumpi ametisse asumisel," ütles Putin.

President märkis, et teine ülesanne on piirata Trumpi tegutsemisvabadust, sidudes ta käsist ja jalust valimiskampaania ajal ameeriklastele antud lubadustega.

"No mõelge, kuidas saab teha midagi Vene-USA suhete parandamisel, kui lastakse välja selliseid peibutusparte nagu mingi sekkumine valimiskampaania käiku, kuigi kordan taas, häkkerid ei ole midagi kompileerinud või välja mõelnud, kes nad ka polnuks, nad lihtsalt avaldasid materjale," ütles Putin. 

Obama sanktsioonid Venemaa vastu

USA ametistlahkuv president Barack Obama kehtestas sanktsioonid Vene ametiisikutele ja luureteenistustele seoses sekkumisega Ühendriikide presidendivalimistesse.

USA välisministeerium saatis riigist välja 35 diplomaati, kes töötasid suursaatkonnas Washingtonis ja konsulaadis San Franciscos, andes neile 72 tundi riigist lahkumiseks. Diplomaadid kuulutati "persona non grataks" tegevuse eest, mis ei vasta nende diplomaadistaatusele. Suleti ka kaks Venemaale kuuluvat kinnisvara — üks New Yorgis Long Islandil ja kuni 40 peret mahutav toretsev jõeäärne kompleks Marylandis, kus armastasid puhata Vene diplomaadid, ent mida USA andmeil kasutati ka luureotstarbel.

Obama pikendas lisaks reedel aasta võrra sanktsioone, mis kehtestati Venemaale 2014. aasta märtsis seoses olukorraga Ukrainas. 

USA presidendiks valitud Donald Trump ütles esmaspäeval usutluses ajalehtedele Times ja Bild, et on valmis leevendama Venemaa sanktsioone, kui Moskvaga jõutakse kokkuleppele näiteks tuumarelvade märkimisväärses vähendamises.

Trumpi sõnul on Venemaa praegu santsioonide pärast pahane ja solvunud, kuid tema hinnangul võib siin olla võimalus asjade arenguks, millest väga paljud inimesed suurt kasu saavad.

Venemaa presidendi pressisekretär Dmitri Peskov kutsus üles Trumpi ametisseastumise ära ootama, samas aga märkis, et Venemaa ei käsitle käesoleval ajal oma tuumarelvastuse vähendamise võimalust vastutasuna sanktsioonide lõpetamise eest. Peskov märkis, et Venemaa-vastased sanktsioonid ei ole Venemaa jaoks päevakorraline küsimus ei sisepoliitilises plaanis ega ka suhtluses välispartneritega.

Teema:
Diplomaatiline skandaal (37)
Tagid:
miljardär, rikkur, ärimees, poliitik, eriteenistus, Donald Trump, Vladimir Putin, USA, Venemaa

Peamised teemad