06:08 29. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1922
  • RUB90.9894
Välisuudised
lühendatud link
Lõputu Brexit (82)
3620

Briti peaminister Theresa May avaldas Londoni nägemuse Brexiti põhijoontest

TALLINN, 18. jaanuar — Sputnik. Briti peaminister Theresa May avaldas teisipäeval kõnes Londoni nägemuse Brexiti põhijoontest, öeldes esmakordselt, et Suurbritannia kavatseb lahkuda Euroopa Liidu ühisturult eesmärgiga saada täieliku kontrolli alla Euroopast Suurbritanniasse tulev immigratsioon.

Tegemist oli peaministri kõige üksikasjalikuma avaldusega Brexiti teemal pärast 23. juunil toimunud referendumit, milles brittide enamus hääletas Euroopa Liidust lahkumise poolt, vahendas BNS.

May sõnul peab Suurbritannia taastama kontrolli oma seaduste ja piiride üle, samaaegselt tuleks jõuda EL-iga leppele, mis on kasulik mõlemale poolele.

Peaminister May on valmis pingelisteks läbirääkimistreks Brüsseliga
© Sputnik / Алекс Макнотон

May rõhutas, et EL-i edu on jätkuvalt "ülekaalukalt" Suurbritannia riiklikes huvides. Peaministri sõnul jääb Suurbritannia Euroopa riikidele oluliseks luure- ja julgeolekupartneriks.

Suurbritannial on lahkumise läbirääkimiseks kaks aastat, mis läheb käima siis, kui London rakendab ametlikult Lissaboni leppe artikli 50. May on lubanud seda teha hiljemalt 31. märtsiks. Läbirääkimisi on võimalik pikendada juhul, kui EL-i liikmesriigid pooldavad seda ühehäälselt.

"Me ei otsi ühisturu liikmesust… Selle asemel otsime suurimat võimalikku ligipääsu uue, kõikehõlmava, julge ja ambitsioonika vabakaubandusleppe kaudu," ütles valitsusjuht.

May loodab, et mõlemale poolele kasulik lepe saab olema selline, et EL ei saa keelduda. "Kuristiku äär firmadele või oht stabiilsusele" pole hea ei Euroopale ega Suurbritanniale, ütles ta.

"Tean, et mõned kutsuvad üles koostama karistavat lepet, millega karistatakse Suurbritanniat ning heidutatakse teisi riike sama raja käimise eest… See oleks Euroopa riikide jaoks hukatusliku enesekahjustamise aktiga. Lisaks poleks see ka sõbra tegu."

May sõnul on Suurbritannia nõus kahe aasta järel kõnelustelaua tagant lahkuma leppeta juhul, kui lepe on Suurbritanniat karistav. "Leppe puudumine on Suurbritanniale parem, kui halb lepe," ning see kahjustaks EL-i rohkem kui Suurbritanniat, ütles ta.

May lubas esmakordselt ka seda, et Briti parlamendil saab olema õigus Brexiti lõppleppe hääletusel heaks kiita või tagasi lükata. Ilmselt juhtub see 2019. aastal. Samas ei öelnud peaminister, mis saab siis, kui parlament leppe tagasi lükkab.

May üritas maandada hirme Briti majanduse järsust halvenemisest, öeldes, et pooldab EL-i ja Suurbritannia lahkumisleppe "järk-järgulist rakendamist".

Briti nael pöördus selgema pildi saades tõusule. Esmaspäeval oli see viimase 31 aasta madalaimal tasemel — üks nael maksis 1,20 dollarit. Pärast May avaldust tõusis see 2,2 protsendi võrra tasemeni 1,2309 dollarit.

Valuutavahetajatele meeldis, et lepe esitatakse heakskiitmiseks ka parlamendile, mis annab Mayle võimaluse vähendada kõige suuremate Brexiti toetajate algatusi, ütles ettevõtte City Indeks uurimisosakonna juht Kathleen Brooks. "Samas ei suuda isegi see järeleandmine peita fakti, et Ühenkuningriik tahab EL-i parimaid palu kirsiga tipus, mis teeb järgmised kaks aastat äärmiselt pinevaks," lisas ta.

Naela langus mõjutab ka tarbijaid. Inflatsioon on Suurbritannias tõusnud viimase kahe ja poole aasta kõrgeimale tasemele, kerkides detsembris 1,6 protsendini. Novembris oli näitaja 1,2 protsenti.

Naela langus nädala algul tekitas kartuse, et majandust ähvardab nn kõva Brexit.

May tõrjus nii kõva kui ka selle vastandi nn pehme Brexiti. May sõnul soovib ta uut suhet, mis põhineb Ühendkuningriigi ja EL-i vahelisel vabakaubandusel. EL-i riikidesse läks 2015. aastal 44 protsenti Suurbritannia ekspordist.

"Me tahame osta teie kaupu, müüa enda omi teile, kaubelda teiega võimalikult vabalt ning töötada üksteisega tagamaks, et me kõik oleksime turvatud ja jõukamad läbi jätkuva sõpruse," ütles May.

See hõlmab endas ka tollilepet, lisas ta, kuid May rõhutas, et suhtub "avatud meelega" sellesse, kas see tähendab EL-i tolliliitu jäämist. Praegu ei luba see Suurbritannial sõlmida kaubandusleppeid teiste riikidega. Alternatiivina võib Suurbritannia lahkuda ka tolliliidust ning üritada sõlmida uut lepet.

Suurbritannia lahkub EL-i ühisturult, et saada täielik kontroll immigratsiooni üle, lisas peaminister. Immigratsioon oli üks tähtsamatest küsimustest, mis brittidel referendumil hääletades peas mõlkus. EL-i liidrid on korduvalt öelnud, et Suurbritannia ei saa täielikku ligipääsu ühisturule juhul, kui riik piirab EL-i kodanike õigusi, peamiselt ühisturu nõutud tööjõu vaba liikumist.

May püsis immigratsiooniküsimuses vankumatu, väites, et see oli olulisim faktor nendele, kes hääletasid lahkumise poolt. Samas pehmendas ta sõnumit, öeldes, et kavatseb tagada riigis olevate EL-i kodanike ja Euroopas asuvate brittide õiguse püsida praeguses elukohariigis.

"Jätkuvalt on tähtis prioriteet Suurbritanniale — ja paljudele teistele liikmesriikidele — lahendada see väljakutse võimalikult ruttu," lausus May.

Vastuseks küsimusele, milline saab olema Suurbritannia tulevane rändepoliitika, ütles May, et üksikasjad on alles väljatöötamisel.

EL-i ühisturule ligipääsu kaotamine tekitab ärevust paljudele Briti suures finantssektoris, mis toetub võimele teha tõketeta äri terves 28-liikmelises blokis. Lisaks kardetakse, et paljud Londonit keskusena kasutavad ettevõtted, kes kasutavad linna sisenemispunktina EL-i, kolivad riigist välja.

Samas tundus finantssektorile meeldivat idee uuest vabakaubandusleppest. "Täna muutis peaminister maastikku," ütles ettevõtjaid ühendava Äritööstuste konföderatsiooni tegevjuht Carolyn Fairbarn. "Ettevõtted tervitavad suuremat selgust ja ambitsiooni luua jõukam, avatum ja globaalsem Suurbritannia koos võimalikult vaba kaubandusega Ühendkuningriigi ja EL-i vahel."

Briti opositsioon kritiseeris May kõnet

Leiboristliku Partei esimehe Jeremy Corbyni sõnul näib May soovivat üheaegselt nii "kooki ära süüa, kui et see alles jääks" — teiste sõnadega viia Suurbritannia EL-i ühisturult välja, kuid säilitada sellele juurdepääs.

Liberaaldemokraatide esimees Tim Farron ütles, et May pakub välja Brexiti äärmusliku versiooni, mis kahjustab Briti majandust.

Euroopa Ülemkogu alaline eesistuja Donald Tusk ütles pärast kõnet, et May andis kõnes senisest realistlikuma pildi Londoni soovidest. Saksa välisminister Frank-Walter Steinmeier ütles, et May kõne tõi "pisut selgust".

EL-i Brexiti-läbirääkimiste juht Michel Barnier lausus, et Suurbritannia distsiplineeritud lahkumine EL-ist on tulevase vabakaubandusleppe vältimatu eeltingimus.

Teema:
Lõputu Brexit (82)
Tagid:
Brexit, May, Theresa May, Suurbritannia, EL

Peamised teemad