12:49 20. August 2019
Kuula otse
  • USD1.1103
  • RUB74.2984
Antonio Tajani

Europarlamendi esimeheks valiti Antonio Tajani

© REUTERS / FREDERICK FLORIN
Välisuudised
lühendatud link
25 0 0

Euroopa Parlament valis teisipäeval Prantsusmaal Strasbourgis endale uueks esimeheks paremtsentrist Antonio Tajani, teatasid võimuesindajad

TALLINN, 18. jaanuar — Sputnik. Tajani kogus 351 toetushäält ja tema rivaal sotsialist Gianni Pittella 282 häält.

Parimaks peeti koha alguses Tajani šansse, kelle seadis üles 751-liikmelise parlamendi suurim poliitiline rühm Euroopa Rahvapartei, vahendas BNS.

Parlamenti 2012. aastast saadik juhtinud demokraatide ja sotsialistide ridadesse kuuluv Martin Schulz enam ei kandideeri, sest seab ennast üles Saksamaa parlamendivalimistel.

Ühtekokku pürib europarlamendi esimeheks seitse seadusandjat, lisaks itaallastele nähakse mõningaid võimalusi ka Belgia endisel liberaalist peaministril Guy Verhofstadtil.

Tajani lubas peale hääletamist, et teeb kõik usaldusväärsuse taastamiseks ja Euroopa Liidu institutsioonide rahvale lähemale toomiseks. Tajani sõnul on ülimalt tähtis, et eurosaadikud oleksid kodanikega otseühenduses ja tavakodanikud külastaksid rohkem parlamenti ning kurdaksid oma muresid.

Europarlamendi uus president lubas ühtlasi, et oma arvamuse saavad kuuldavaks teha ka need, kes pole temaga sama meelt.

"Mina usun Euroopasse, kuid kui keegi tahab seda parlamendis kritsieerida, siis tal on täielik vabadus seda teha," ütles Tajani hääletamisele järgnenud pressikonverentsil.

Itaalia konservatiiv Antonio Tajani on kogenud poliitik. Seni oli ta üks neljateistkümnest europarlamendi asepresidendist. José Manuel Barroso juhitud Euroopa Komisjonis oli ta tööstuse, ettevõtluse ja transpordi eest vastutavaks eurovolinikuks. Itaalia poliitikas oli ta peaminister Silvio Berlusconi lähedaseks liitlaseks. 63-aastase itaallase toetas Europarlamendi suurimaks fraktsiooniks olev Euroopa Rahvapartei (EPP), mis ühendab kristlik-demokraatlikke ja konservatiivseid Euroopa parteisid.

Tajani valimine annab märku jõujoonte muutumisest EL-i institutsioonides

Arvestades asjaolu, et Euroopa Rahvaparteil on Euroopa Parlamendis 217 saadikut, ei ole suur üllatus, et uus Euroopa Parlamendi president tuleb Rahvapartei ridadest, ütles BNS-ile välispoliitika instituudi teadur Viljar Veebel. Ka tõi ta esile asjaolu, et Euroopa Parlamendi presidendiks valitud paremtsentrist Antonio Tajani on teeneline ja kogenud eurokraat, kes on olnud varem nii Euroopa Parlamendi asepresident kui ka Euroopa Komisjoni asepresident. Ka on Trajani olnud ka Euroopa Tulevikukonvendi liige.

"Tajani roll Euroopa Komisjonis on meie jaoks hästi võrreldav Siim Kallase ja Andrus Ansipi tegevusega: asepresidendi positsioon peamise fookusega transpordi ja infrastruktuuri arengule aga ka siseturu konkurentsivõime tõstmisele laiemalt," sõnas Veebel.

Veebli hinnangul tõstab Tajani valimine Euroopa Parlamendi presidendiks kindlasti Itaalia mõju ja sõnumi esindatust EL-i institutsioonides. Ta tõi esile, et itaallased on ka Euroopa Keskpanga president Mario Draghi ning välisasjade- ja julgeolekupoliitika kõrge esindaja Federica Mogherini.

"Kindlasti annab Tajani valimine energiat ja motivatsiooni juurde nii Euroopa Rahvaparteile kui ka Forza Italiale. Samas on tema Euroopa Parlamendi presidendi ametikoht sobiv pigem poliitilise sõnumi edastamiseks kui reaalsete reformide ellu kutsumiseks, mida oleks ühelt poolt vaja ja milles ta teisalt seni ka tugev on olnud," sõnas Veebel.

"Üldiselt on aga paremtsentrismi ja Itaalia kandidaadi võit teatud mõttes märk jõujoonte muutumisest EL-i institutsioonides, kus pigem olnud domineerivad sotsiaaldemokraatlikud ideed ja Saksa-Prantsuse huvid," hindas Veebel.

Veebel märkis, et senise karjääri põhjal võib Tajanit nimetada praktiliseks ning Euroopa majanduskasvule ja ettevõtluse arengule orienteeritud poliitikuks. "Tajani on lubanud ka tõsta Euroopa Liidu usaldusväärsust ja tuua institutsioone rahvale lähemale. Neid lubadusi on tema senise karjääri põhjal siiski raske uskuda, arvestades tema seniseid häid suhteid Silvio Berlusconiga ja kahetimõistetavat rolli Volkswageniga seotud saastenormide kriisis. Pigem on tegemist poliitilise retoorikaga lähtuvalt põhimõttest "parim kaitse on rünnak"," sõnas Veebel.

Politoloog nentis, et Euroopa Parlamendi töökorraldus on sedavõrd täpselt reglementeeritud nii vahendite jaotuse, menetluste kui ka rollide osas, et praktilised muudatused saavad olla vähesed. "Küll aga on võimalik läbi kõnede ja seisukohtade kujundada Euroopa Parlamendi üldist kuvandit kodanike, liikmesriikide ja liiduväliste riikide silmis," lisas ta.

Tagid:
Euroopa Parlament, Tajani, Antonio Tajani, esimees

Peamised teemad