20:25 18. August 2019
Kuula otse
  • USD1.1076
  • RUB73.3855
Moldova (ametlik nimetus: Moldova Vabariik) on merepiirita riik Euroopas

Peaminister: Moldova tahab liituda EL-iga

© Sputnik /
Välisuudised
lühendatud link
5001

Moldova peaminister rõhutas pärast presidendi avaldust Euroopa Liiduga sõlmitud assotsiatsioonileppe võimalikust tühistamisest pärast parlamendivalimisi, et Moldova tahab ühendusega jätkuvalt liituda ning kiirendab võetud kohustuste rakendamist

TALLINN, 18. jaanuar — Sputnik. President Igor Dodon viibis teisipäeval Moskvas ning kritiseeris EL-iga 2014. aastal sõlmitud lepet. Tema sõnul võib pärast 2018. aasta parlamendivalimisi moodustatav valitsus leppe tühistada. Peaminister Pavel Filip rõhutas kolmapäeval uudisteagentuurile Associated Press teates, et Moldova põhiseadus ei luba presidendil "sellist otsust teatada ega langetada". Filipi hinnangul on Dodoni avaldus "puhas retoorika".

President: Moldova võib tühistada EL-iga sõlmitud assotsiatsioonileppe

Assotsiatsioonileppe sõlmimine Euroopa Liiduga pole Moldovale midagi andnud ja ei ole välistatud, et lepe tühistatakse pärast 2018. aastal toimuvaid parlamendivalimisi, ütles Moldova president Igor Dodon teisipäeval, vahendas BNS.

"On tegelik olukord. Me oleme pragmaatikud. Mõistame, et EL-iga on assotsiatsioonilepe. Muide, ma olen mitu korda selle leppe vastu välja astunud. Arvan, et see lepe ei ole Moldovale mingit kasu andnud," ütles Dodon pressikonverentsil pärast kohtumist Vene presidendi Vladimir Putiniga.

"Me kaotasime (ligipääsu) Vene turule ja kui kummaline see ka ei oleks, vähenes ka meie eksport EL-i," lausus Dodon. "See tähendab, et me ei ole sellest lepingust mingit kasu saanud. Ma ei välista, et pärast järgmisi parlamendivalimisi seisukoht muutub ja ma toetan parlamendienamuse, sotsialistide seisukohta. Loodan, et nad saavad parlamendis enamuse ja see leping tühistatakse," ütles ta.

Filipi sõnul tema valitsus "ei aktsepteeri mis tahes sekkumist" presidendilt küsimuses, mis jääb väljapoole viimase võimutäiust. "Otse vastupidi — me kiirendame võetud kohustuste rakendamist," öeldi avalduses. "Assotsiatsioonilepe on osa meie valitsusprogrammist, riigi üks strateegilistest tugisammastest… ning me jätkame reformide rakendamise ja kodanike heaolu suurendamisega."

Moldova sõlmis assotsiatsioonileppe 2014. aastal.

Dodon soovib taastada majanduskoostööd Venemaaga

Dodoni reis Moskvasse oli tema esimene välisvisiit pärast valituks osutumist novembris. Ta lubas taastada Moskvaga kaubandus- ja poliitilised suhted. Pärast seda, kui Moldova EL-iga leppe allkirjastas, kehtestas Venemaa impordikeelu Moldova veinidele, puu- ja juurviljadele.

Samas ütles Dodon visiidi ajal, et Moldova on nõus saama vaatlejariigiks Venemaa domineeritud Euraasia majandusliidus. Filip kritiseeris Dodoni avaldust, öeldes, et presidendil pole selles küsimuses sõna võtmiseks mitte mingit õigust. Sammud Venemaaga suhete parandamiseks peaksid jääma "kahepoolsele tasandile", lisas peaminister.

Dodon märkis, et täielikku majanduskoostööd Venemaaga ei saa kiiresti taastada. "Loomulikult me tahaksime seda täna ja kohe. Kuid mõistame, et Moskvat ei ehitatud päevaga. Mõistame, et aastatega lõhutut ei saa päevaga taastada."

Moldova ja Euraasia majandusliidu koostöö kohta ütles president, et kohtus teisipäeval Euraasia komisjoni juhtkonnaga ja esines algatusega allkirjastada koostöö raamleping. "Leppisime kokku, et lähinädalaltel alustame konsultatsioone, et allkirjastada lähikuudel selline memorandum. See ei ole vastuolus Moldova teiste partneritega seni sõlmitud lepingutega, kuid see on esimene samm Venemaaga lähenemise poole," rõhutas Dodon.

Ta palus Putinit kaaluda "Moldova lubamist Euraasia majanduskomisjoni ja Euraasia majandusliitu vaatlejaks".

Venemaa pooldab Moldova terviklikkust ja blokivälist staatust

Venemaa pooldab Moldova territoriaalset terviklikkust ja blokivälist staatust ning loodab taastada Moldovaga majandussidemed, ütles Vene president Vladimir Putin. "Me pooldame järjekindlalt (Moldova) vabariigi iseseisvust ja terviklikkust, selle blokivälise, erapooletu seisundi säilitamist," ütles Putin teisipäeval pressikonverentsil pärast läbirääkimisi oma Moldova ametivennaga.

Putin märkis, et "Venemaa ei ole üldse vastu, et Moldova arendaks suhteid teistegi partneritega, sealhulgas Euroopas… Me lihtsalt tahaksime, et see ühistöö kulgeks kooskõlastatult, et mitte purustada olemasolevat, vaid vastupidi, parandada meie majanduste, sotsiaalvaldkonna olukorda, tõsta meie kodanike elatustaset."

Dodon rõhutas pressikonverentsil, et "Transnistria on Moldova osa". Ta meenutas, et külastas ennist Dniestri vasakkallast ja pidas seal läbirääkimisi. Seejärel alustas tema sõnutsi tööd ühine kontrollkomisjon.

"Loodan väga, et meie Venemaa strateegiliste partnerite kaasabil edeneme Dnestri mõlema kalda elanike murede lahendamisel. Oleme Transnistria küsimuse lahendamise õppetunnid omandanud. Olen kindel, et rohkem me neid vigu ei tee ja liigume edasi," ütles Dodon.

Peamiselt Vene elanikkonnaga Transnistria lõi Moldovast lahku 1990. aastal hirmus, et Moldova taasühineb Rumeeniaga. Vene väed on piirkonnas alates 1992. aasta sõjast, milles hukkus üle 1500 inimese. Enklaavis asub 1500 Vene sõdurit.

Tagid:
assotsiatsioonilepe, peaminister, tühistamine, liitumine, president, Pavel Filip, Igor Dodon, Moldova, EL

Peamised teemad