00:37 20. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1833
  • RUB89.1439
Välisuudised
lühendatud link
10610

Saksamaa föderaalparlamendi valimised toimuvad 24. septembril, teatas valitsus kolmapäeval; kuupäeva peab heaks kiitma ka president Joachim Gauck

TALLINN, 18. jaanuar — Sputnik. Saksamaa kantsler Angela Merkel on teatanud, et kavatseb valimistel kandideerida neljandaks ametiajaks. Merkel on hoolimata vastuseisust ja ebapopulaarsusest, mille tingis tema avatud uste asüülipoliitika, valimiste selge favoriit.

Toetus Merkeli Kristlik-Demokraatliku Partei blokile (CDU/CSU) on viimase uuringu järgi 38 protsenti, selgus uuringufirma Forsa kolmapäeval avaldatud küsitlusest. Toetus Merkeli koalitsioonipartnerile Sotsiaaldemokraatlik Partei (SPD) on 21 protsenti, vahendas BNS.

Migratsioonivastast Alternatiiv Saksamaale (AfD) toetas küsitluses 11 protsenti valijatest. Asüülitaotleja detsembris Berliinis korraldatud terrorirünnak ei suurendanud AfD populaarsust, sõnas uuringufirma Forsa juht Manfred Güllner avalduses.

Saksamaa kantsler Angela Merkel
© Sputnik / Алексей Витвицкий

"Kuigi julgeolekudebatt pärast Berliini terrorirünnakut on täies hoos, ei suuda AfD sellest kasu lõigata," ütles Güllner. "Pigem nad kaotavad toetust ning CDU/CSU ja SPD on stabiliseerumas," lisas ta.

AfD tahab saada esimeseks populistlikuks parteiks pärast Teist maailmasõda, mis võidab saadikukohti Saksa parlamendi alamkojas Bundestagis.

Toetus rohelistele ja vasakpoolsele erakonnale Linke oli üheksa protsenti. Vabade Demokraatide toetus oli kuus protsenti.

Forsa küsitluses osales 2053 valimisõiguslikku sakslast.

Trumpi sõnul tegi Merkel migratsiooni osas katastroofilise vea

USA presidendiks valitud Donald Trump ütles esmaspäeval usutluses ajalehtedele Times ja Bild, et Saksamaa liidukantsler Angela Merkel tegi katastroofilise vea, kui lasi sisserändajatel takistamatult riiki valguda.

Trumpi arvates oli pagulaskriis just see "viimane kõrs, mis murdis kaameli selja" ja põhjustas Suurbritannia ühendusest lahkumise ehk Brexiti. "Ma arvan, et Merkel tegi katastroofilise vea võttes kõik need illegaalid vastu," tõdes Trump.

Saksamaa liidukantsler ja Kristlik-Demokraatliku Liidu (CDU) juht Angela Merkel
© Sputnik / Сергей Гунеев

Tulevase riigipea hinnangul sai Saksamaa taolise poliitika tagajärgede kohta väga selge pildi Berliinis detsembris korraldatud terrorirünnakuga seoses.

Trump märkis siiski, et kavatseb alguses suhtuda hästi ja usaldada nii Saksamaa liidukantslerit ja ka Venemaa presidenti Vladimir Putinit. "Vaatame kaua see kestab. Ei pruugi üldse kaua kesta," tõdes Trump.

2015. aastal saabus Saksamaale 890 000 asüülitaotlejat, mullu umbes 280 000. Tulijate arv vähenes järsult pärast nn Balkani rändekanali sulgemist mullu märtsis ning seejärel EL-i ja Türgi vahel sõlmitud lepet, millega piirati migrantide liikumist Türgist Kreekasse üle Egeuse mere.

Esitatud varjupaigataotluste arvu ja saabumise vahel on viivis. Paljud, kes tulid 2015. aastal Saksamaale esitasid taotluse 2016. aastal. Kolmapäeval avaldatud statistikast selgub, et 2016. aastal esitati 745 545 varjupaigataotlust, mida on üle-eelmise aastaga võrreldes 268 869 taotluse võrra rohkem.

Terrorirünnak Berliini jõuluturul

Tagid:
asüülipoliitika, favoriit, parlamendivalimised, valimised, kandidaat, Angela Merkel, Saksamaa

Peamised teemad