20:29 07. Aprill 2020
Kuula otse
  • USD1.0885
  • RUB82.5675
Välisuudised
lühendatud link
Tuumaelektrijaam (34)
28 0 0

Rahvusvahelise Aatomienergiaagentuuri (IAEA) hinnangul võtsid Valgevene ametivõimud Astravetsi tuumajaama projekteerimisel arvesse kõiki võimalikke riske

TALLINN, 20. jaanuar — Sputnik. Valgevene võimud võtsid jaama projekteerimisel nõuetekohaselt arvesse kõiki ohuvõimalusega välismõjusid, ütles IAEA tuumarajatiste ohutuse osakonna juhataja Grzegorz Rzentkowski Minskis peetud pressikonverentsil. Samas tegi mõjuhinnangu (SEED) koostanud IAEA delegatsioon Valgevenele ka täiendavaid ettepanekuid, muuhulgas tuleks agentuuri hinnangul parandada dokumentatsiooni.

Agentuuri delegatsioon edastab Rzentkowski sõnul enda ametliku lõppraporti Valgevene valitsusele 90 päeva jooksul. Valitsus on tema sõnul varem kinnitanud, et teeb raporti avalikult kättesaadavaks.

Läti valitsus toetab Leedu valitsuse nõudmist, et Valgevene Astravetsi tuumajaama ehitusel rakendataks kõrgeimaid turvameetmeid
© Sputnik / Виктор Толочко

Leedu parlamendi spiiker Viktoras Pranckietis väljendas ennem muret uue tuumajaama turvalisuse üle. "2016. aastal juhtus kuus suuremat intsidenti, millest Leedu sai teada läbi meedia, mitte ametlikest Valgevene allikatest. Me usume, et riik, mis arendab tuumaenergia projekti peaks käituma avatud ja läbipaistvalt," ütles ta pressiteates.

"Me toetame Leedu seisukohta ja muret keskkonnahoiu ja ohutusnõuete täitmise pärast. Arutasin seda Valgevene välisministriga ja ka kohtumisel IAEA peadirektoriga. Jääme siiski seisukohale, et peame arutama seda võimalikult palju valgevenelastega. Me ei lähe nii kaugele, et arutaks mingeid seadusi, kuid arvame, et keskkonna- ja ohutusstandardid peavad olema kõrgeimal tasemel," ütles Läti välisminister Edgars Rinkēvičs.

Leedu ei soovi Astravetsi tuumajaamast energiat osta

Valgevene kinnitab Astravetsi tuumajaama turvalisust ning ei näe sealt müüdava elektrienergia müügiga probleeme, vahendas Eesti Sputnik möödunud nädalal. Valgevene saadik Leedus Aleksander Korol ütles, et Astravetsi tuumajaamas toodetavat elektrit kasutatakse Valgevenes. 

"Tuumajaam ehitatakse gaasitarbimise vähenemise tõttu. Seega me ei näe elektri ületootmises probleemi. Kas sealt elektrit osta või mitte on Leedu otsus. Oluline on läheneda igale situatsioonile targalt, kui elekter on odavam peaks iga valitsus olema huvitatud oma riigi jaoks soodsamatest tingimustest," ütles saadik.

Leedu otsus mitte osta Valgevene Astravetsi linna ehitatavast tuumajaamast elektrienergiat võib riigi välisministri hinnangul kiirendada läbirääkimiste protsesse, mis seoks Baltikumi energiaturud läbi Poola Lääne-Euroopaga.

Kohtumisel Poola presidendi vanemnõuniku Krzysztof Szczerskiga meenutas Leedu välisminister Linas Linkevičius, et Leedu plaanib vastu võtta otsuse, mis ei lubaks Valgevene Astravetsi tuumajaamast energiat osta.

"Ma ei tohiks kolleegide eest rääkida, kuid minu hinnangul peaks see olema üks komponentidest, mis suurendavad Leedu ja Poola vahelist koostööd. Kuigi lõpliku selgust ei ole on asjad selgemad," märkis Linkevičius.

Balti riikide eesmärk on sünkroniseerida oma elektrivõrk Lääne-Euroopaga ja desünkroniseerida see Venemaad ja Valgevenet hõlmavast BRELL-i süsteemist aastaks 2025.

Teema:
Tuumaelektrijaam (34)

Samal teemal

Leedu hoiatas Astravetsi tuumajaama ohtude eest
Tagid:
riskid, projekteerimine, tuumajaam, IAEA, Astravets, Valgevene, Leedu

Peamised teemad