03:27 20. Oktoober 2019
Kuula otse
  • USD1.1144
  • RUB71.3066
Donald Trump vannutati USA 45. presidendiks

Donald Trump vannutati USA 45. presidendiks

© REUTERS / CARLOS BARRIA
Välisuudised
lühendatud link
USA presidendivalimised 2016 (105)
7020

USA presidendiks novembris valitud Donald Trump ja asepresidendiks valitud Mike Pence vannutati reedel Ameerika Ühendriikide 45. presidendiks ja 48. asepresidendiks

TALLINN, 20. jaanuar — Sputnik. 70-aastane vabariiklasest miljardär asetas vande andmiseks oma vasaku käe piiblile, mida kasutas Abraham Lincoln, ning luges ette alates George Washingtonist kehtiva 35-sõnalise vande. Seejärel alustas ta oma kauaoodatud ametisseastumiskõnet.

"Meie, Ameerika kodanikud, alustame nüüd koos suurt riiklikku püüdlust taas üles ehitada meie riik ning taastada selle lubadus kogu meie rahvale," ütles Trump tema ametissevannutamist vaatama tulnud sadadele tuhandetele inimestele, vahendas BNS.

"Koos määrame kindlaks Ameerika ja maailma kursi paljudeks aastateks," lisas Trump.

Ühtne Ameerika on pidurdamatu

Ühtne Ameerika on "täiesti pidurdamatu", ütles Trump ametisseastumiskõnes. Tema sõnul peavad ameeriklased suhtlema avameelselt ja olema ausalt eri meelt, kuid nad peavad alati püüdlema solidaarsuse poole.

Trumpi sõnul viib tema valituks osutumine "uue rahvusliku uhkuse" tekkimiseni, mis "parandab meid eristavad lõhed".

"Samad eesmärgid ja lootused ühendavad kõiki ameeriklasi, olenemata nende taustast," lisas ta. Lapsed "vaatavad sama taeva poole" ning erineva nahavärviga sõdurid "veritsevad ühte patriootlikku punast", lisas ta.

Kui Ameeriklased avavad oma südame patriotismile, "siis pole eelarvamustele ruumi", ütles president.

Ameeriklased ei pea kartma, sest neid kaitsevad sõjaväelased ja korrakaitsjad, ütles president. Kõige olulisem on see, et "oleme jumala kaitse all", lisas ta.

USA-d juhib nüüdsest põhimõte "Ameerika ennekõike"

Trump tõotas, et nüüdsest lähtub iga valitsuse langetatud otsus visioonist, mida juhib põhimõte "Ameerika ennekõike".

"Alates tänasest päevast valitseb meie riiki uus visioon. Alates tänasest päevast on ennekõike ainult Ameerika," lausus ta. "Me järgime kahte lihtsat reeglit: osta Ameerikas (toodetut) ja palka ameeriklasi."

"Koos teeme Ameerika taas tugevaks. Teeme Ameerika taas jõukaks. Teeme Ameerika taas uhkeks. Teeme Ameerika taas turvaliseks ning koos taastame Ameerika hiilguse," lausus Trump.

"Aastakümneid oleme rikastanud välistööstust Ameerika tööstuse arvelt, toetanud teiste riikide sõjavägesid, lubades meie enda sõjaväe väga kurva tühjaksjooksmise. Oleme kaitsnud teiste riikide piire, samas keeldudes kaitsmast omaenda piiri. Oleme kulutanud triljoneid ja triljoneid dollareid välismaal, samas kui Ameerika taristu laguneb ja käib alla," lausus Trump.

"Oleme teinud teised riigid rikkaks, samas kui meie enda riigi jõukus, jõud ja enesekindlus on kadunud horisondi taha. Ükshaaval on meie tehased uksed sulgenud ja lahkunud meie kaldalt, isegi mitte mõeldes miljonite viisi nende selja taha jäänud ameeriklastest töölistele. Meie keskklassi jõukus on nende kodudest välja rebitud ja jagatud laiali tervele maailmale," lisas president.

"Kuid see kõik on minevikus. Nüüd vaatame ainult tulevikku," ütles Trump.

"Toome tagasi meie töökohad. Toome tagasi meie piiri. Toome tagasi meie jõukuse ning toome tagasi meie unelmad. Ehitame uusi teid, kiirteid, sildu, lennujaamu, tunneleid ning raudteid üle terve riigi. Viime meie rahva sotsiaaltoetustelt tagasi tööle — ehitame meie riigi üles ameeriklaste käte ja tööjõuga," ütles ta.

"Me kavatseme otsida sõprust ja head tahet riikidelt üle maailma, kuid teeme seda mõistmises, et igal riigil on õigus asetada omaenda huvid ennekõike."

"Me ei soovi kellelegi peale suruda meie eluviisi, vaid pigem laseme sellel hiilata eeskujuna kõigile, kes seda järgivad."

Vastne president tõotas islamiäärmuslusele lõpu teha

Trump ütles ametisse astudes, et tema välispoliitika keskmes saab olema võitlus islamiäärmusluse vastu. Ta tõotas koos Ühendriikide liitlastega hävitada džihadistidest lähtuva ohu.

"Me tugevdame vanu liite ja loome uusi ning ühendame tsiviliseeritud maailma äärmusliku islamiterrorismi vastu, mille me pühime maailmast täielikult," deklareeris vastne president.

Teema:
USA presidendivalimised 2016 (105)
Tagid:
ametisevannutamine, inauguratsioon, president, Donald Trump, USA

Peamised teemad