16:45 05. Detsember 2020
Kuula otse
  • USD1.2159
  • RUB90.0679
Välisuudised
lühendatud link
USA presidendivalimised 2016 (105)
3910

USA senat kinnitas reedel suure häälteenamusega president Donald Trumpi kaitseministriks erukindral James Mattise

TALLINN, 21. jaanuar — Sputnik. Tegemist on esimese Trumpi valikuga, mis senaatorid on heaks kiitnud. Mattisest saab esimene kaitseministrina töötav erukindral pärast George Marshalli aastatel 1950-1951, vahendas BNS.

"Me nimetame "Marukoer" Mattise oma kaitseministriks. Mulle on meie sõjaväelased öelnud, et ta on sama kõva mees, kui seda oli kindral Patton. Ja ongi aeg selliste meeste jaoks, juba ammu on aeg," ütles Trump oma valimistejärgses tänukõnes Cincinnatis kogunenud toetajatele, kirjutas Eesti Sputnik detsembris.

"Ta on meie parim. Nad ütlevad, et ta on kõige lähedasem asi kindral George Pattonile, kes meil on. Ma tean, et ma avaldasin sellega väikese saladuse. Minu inimesed kindlasti ütlevad, et sa ei oleks pidanud seda tegema mister Trump," jätkas Trump.

"Me muudame oma sõjaväe taas võimsaks, kuid kõige parem on, kui me ei pea seda kasutama. Aga ühte ma luban — Islamiriigi me hävitame," sõnas Trump.

Erukindral Mattis teenis rohkem kui neli aastakümmet merejalaväes ja juhtis mitmeid operatsioone muu hulgas Iraagis ja Afganistanis. Ametist lahkumise järel 2013. aastal on 66-aastane Mattis töötanud muu hulgas nõunikuna.

Mattis on külastanud Eestit

Eesti peaministri julgeolekunõunik Kadri Peeters tõi esile, et James Mattisel on varem jagunud Eesti kohta kiidusõnu. Peeters märkis sotsiaalmedias, et Mattis on tunnustanud Eestit tema julguse eest.

"Eesti võib olla väike riik Euroopas, ent tema poliitiline julgus ja vägede vaprus on muutnud ta eeskujuks kogu maailmale," vahendas Peeters varasemalt Mattise öeldut.

Mattis on käinud Eestis 2011. ja 2008. aastal. 2011. aastal Eestis kahepäevasel visiidil viibinud Mattis kohtus tollase peaministri Andrus Ansipi, kaitseministri Mart Laari ja kaitseväe juhataja Ants Laaneotsaga ning osales kaitsepoliitika konverentsi ABCD (Annual Baltic Conference on Defence) raames seminaril.

Teema:
USA presidendivalimised 2016 (105)
Tagid:
kinnitamine, erukindral, USA senat, James Mattis, kaitseminister, USA

Peamised teemad