02:28 09. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1817
  • RUB86.9753
Välisuudised
lühendatud link
3311

Süüria režiimi ja sellega võitlevate mässuliste esindajad istuvad esmaspäeval ligi kuus aastat kestnud sõja jooksul esimest korda läbirääkimistelaua taha, et teha katse konflikti lahendamiseks

TALLINN, 21. jaanuar — Sputnik. Kasahstani pealinnas Astanas peetavate kõneluste algatajateks on president Bashar al-Assadi režiimi toetajad Venemaa ja Iraan ning opositsiooni selja taga seisev Türgi.

Kõnelusi on tervitanud kõik konfliktipooled, kuid delegatsioonid sõidavad Astanasse üsna vastandlike nägemustega kohtumise eesmärgist. Nii lubas Assad neljapäeval mässulistele amnestiat tingimusel, et nad relvad maha panevad, vahendas BNS.

Ehkki Assad on nimetanud kõneluste tähtsaimaks eesmärgiks relvarahu, kinnitab Damaskus, et loodetakse leida kõikehõlmavat poliitilist lahendust konfliktile, mis on nõudnud rohkem kui 310 000 inimese elu ja poole Süüria elanikkonnast põgenema sundinud. 

Opositsioon seevastu on öelnud, et nemad keskenduvad üksnes detsembri lõpus Moskva ja Ankara vahendusel saavutatud hapra relvarahu kindlustamisele.

Moskva rääkis sel nädalal relvarahu "konsolideerimisest" ja mässuliste välikomandöride kaasamisest poliitilisse protsessi, et teha lõpp verevalamisele ning luua aluspõhi ÜRO vahendusel Genfis peetavate läbirääkimiste järgmiseks vooruks veebruaris.

Mässuliste üks võtmetähtsusega rühmitusi Ahrar al-Sham teatas, et nemad Astanasse ei sõida, sest valitsusväed rikuvad relvarahu ja Venemaa õhurünnakud jätkuvad. Siiski lubab Ahrar al-Sham toetada teiste rühmituste otsuseid läbirääkimistel, kui need on rahva huvides.

Süüria valitsuse delegatsiooni juhib ÜRO suursaadik Bashar al-Jaafari, kogenud läbirääkija, kes on osalenud ka eelmistel Genfi kõnelustel.

Lisaks Venemaa, Iraani ja Türgi esindajatele saabub Astanasse ka ÜRO Süüria rahusaadik Staffan de Mistura.

Euroopa diplomaatiliste allikate sõnul kardab Süüria opositsioon, et režiim kasutab ära mässurühmituste kogenematust poliitilistel kõnelustel ning nad "tõmmatakse poliitilisse lahendusse, mis on kasulik režiimile". 

Astanasse on kutsutud ka USA uue presidendi Donald Trumpi meeskond, aga kutsele ei ole veel ametlikku vastust tulnud.

Iraani esindab asevälisminister Hossein Jaber Ansari. Analüütikute hinnangul püüab Assadi liitlane Teheran kasutada kõnelusi oma mõju suurendamiseks piirkonnas.

Prantsusmaa ja Suurbritannia on esindatud suursaadikute tasemel. Euroopa Liidu välispoliitikajuht Federica Mogherini ütles reedel ebamääraselt, et "me oleme esindatud".

Süüria põgenikelaagris kärgatanud autopomm nõudis neli inimelu

Süürias sai Jordaania piirialal paiknevas süürlaste põgenikelaagris laupäeval kärgatanud autopommiplahvatuses surma vähemalt neli tsiviilisikut, teatas Süüria Inimõiguste Vaatluskeskus.

"Autopomm plahvatas Jordaania piiril asuva Rukbani laagri servas, neli põgenikku sai surma ja mitu vigastada," ütles Londonis paikneva keskuse juht Rami Abdel Rahman.

Plahvatusest isetekkelises Rukbani laagris, kus elab ÜRO andmetel umbes 85 000 süürlast, teatas ka Jordaania riiklik uudisteagentuur Petra, viidates sõjaväelisele allikale.

Jordaania sulges piiri Süüriaga 2016. aasta juunis, kui äärmusrühmituse Islamiriik korraldatud pommiplahvatuses sai surma seitse Jordaania sõdurit, ja lõpetas ka laagrile abi andmise.

Inimõigusorganisatsioon Amnesty International teatas oktoobris, et olukord laagris on "kohutav". Abi on sinna jõudnud pärast piiri sulgemist kahel korral, viimati novembris.

ÜRO andmetel elab Jordaanias üle 600 000 Süüria põgeniku, Ammani väitel on neid 1,4 miljonit.

Tagid:
režiim, lahendamine, läbirääkimised, konflikt, sõda, mässulised, Bashar al-Assad, Astana, Iraan, Kasahstan, Venemaa, Türgi, Süüria

Peamised teemad