12:15 27. Mai 2020
Kuula otse
  • USD1.0975
  • RUB77.7494
Välisuudised
lühendatud link
USA presidendivalimised 2016 (105)
2701

Süüria probleemi ei saa konstruktiivselt lahendada USA osaluseta, ütles Kremli pressiesindaja Dmitri Peskov laupäeval

TALLINN, 21. jaanuar — Sputnik. "On ilmselge, et Süüria probleemi ei saa konstruktiivselt lahendada USA osaluseta," ütles Peskov teleusutluses. Küsimusele, kas Venemaa ja USA suudavad jõuda mingile kokkuleppele Süüriaga seoses, vastas Peskov: "Süüria puhul pole vaja mitte kokkulepet, vaid koostööd."

Peskov kinnitas varasemaid kuuldusi, mille kohaselt ei ole Iraan rahul, et ka Ühendriikidele on saadetud kutse tulla Astana kõnelustele, millega püütakse leida lahendust Süüria kodusõjale, vahendas BNS.

"Jah, iraanlased on seisnud vastu [USA] osalemisele. Samal ajal on Venemaa kutsunud USA esindajaid ja eksperte osalema, millest kõneles meie välisminister," ütles Peskov viitega Sergei Lavrovile.

Peskov tõdes, et Moskva ja Teherani vahel on teatud eriarvamusi antud küsimuses. Ta lisas, et kuna Astana kõnelustega on seotud "liiga palju osapooli", siis on teatud kokkulepped suure tõenäosusega välistatud.

Süüria režiimi ja sellega võitlevate mässuliste esindajad istuvad esmaspäeval ligi kuus aastat kestnud sõja jooksul esimest korda läbirääkimistelaua taha, et teha katse konflikti lahendamiseks.

Venemaa ootab USA-lt "ebakonstruktiivse positsiooni" muutust Ukrainas

Ametist lahkunud USA valitsuse seisukoht Ukraina küsimusele oli "täieliku pimeduse positsioon" ning hetkel on selgusetu, kas selline "ebakonstruktiivne positsioon" muutub uue presidendi Donald Trumpi ametiajal, ütles Peskov laupäeval.

"Selle asemel, et valmistuda oma tulevase presidendi ametissevannutamiseks, sõitsid "vanad" ameeriklased Kiievisse," ütles Peskov viitega USA ametist lahkunud asepresidendi Joe Bideni hiljutisele visiidile Kiievisse.

"Tõld on muutumas tagasi kõrvitsaks ning kell on kohe löömas kesköötundi," ütles Peskov teleusutluses. "Kuid nemad tõttavad Kiievisse, et panna paika oma täieliku pimeduse markerid kogu perimeetri ulatuses ning keskenduda erinevat tüüpi sponsorlusele Kiievile, Ukraina relvajõudude provokatiivsele tegevusele piiril ja nii edasi."

"Selline positsioon on ebakonstruktiivne. Mil viisil see muutub, kuidas see hakkab teisenema, kas USA Ukraina-positsiooni uus modaalsus toetab lahendust — eks me saame seda koos teiega lähiajal näha," sõnas Peskov.

Vene-USA pilvitute suhete lootust ei maksa hellitada

Ei maksa luua endale illusioone Venemaa ja USA tulevastest suhetest, sest riikide vahel on alati valitsenud lahkhelid ja huvide konflikt, hoiatas Kremli pressiesindaja.

"Oleks suur viga hellitada illusioone meie suhete tuleviku kohta, mõeldes, et kahepoolsete suhete tulevik on vaba erimeelsustest ja lahkhelidest. See on võimatu," sõnas Peskov teleusutluses.

"Me oleme kaks maailma suuremat riiki ja me ei saa eksisteerida mõningate hõõrumiste ja huvide konflitkideta," lisas ta.

Kreml ei poolda Vene ja USA tuumarelvade sümmeetrilist kärpimist

Vene ja USA tuumarelvade arvu sümmeetriline vähendamine ei ole vastuvõetav, sest relvade koostis on riigiti erinev, ütles Peskov.

"Tuumadesarmeerimine on katusmõiste, aga selles on tohutult nüansse. USA ja meie riigi tuumakomponendi koostis on erinev ja sellepärast on sümmeetriline vähendamine absoluutselt vastuvõetamatu ja ebaõige," ütles Peskov teleusutluses.

"See võib kahjustada fundamentaalseid tegureid — tuumapariteeti ja tuumaheidutust," sõnas pressiesindaja.

USA presidendiks valitud Donald Trump ütles esmaspäeval usutluses ajalehtedele Times ja Bild, et on valmis leevendama Venemaa sanktsioone, kui Moskvaga jõutakse kokkuleppele näiteks tuumarelvade märkimisväärses vähendamises.

Venemaa välisminister Sergei Lavrov ütles päev hiljem, et Moskvas loodetakse uue USA presidendi administratsiooniga asjalikku dialoogi strateegilise stabiilsuse küsimuses.

Teema:
USA presidendivalimised 2016 (105)
Tagid:
konstruktiivselt, lahendamine, probleem, ootused, koostöö, Dmitri Peskov, Donald Trump, USA, Venemaa, Süüria

Peamised teemad