23:46 26. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1819
  • RUB90.2935
Välisuudised
lühendatud link
1611

Kasahstani pealinnas Astanas algasid esmaspäeval rahukõnelused Süüria mässuliste ja režiimi vahel

TALLINN, 23. jaanuar — Sputnik. Kuigi osapooled tervitavad kõneluste toimumist, siis on neil mõnevõrra erinev arusaam kõneluste eesmärgist.

Mässuliste varasemal sõnul keskendutakse detsembri lõpus jõustunud relvarahu kindlustamisele. Relvarahule keskendumist on rõhutanud ka Damaskuse peamised toetajad Iraan ja Venemaa, vahendas BNS.

Režiim seevastu on kutsunud üles pidama kõnelusi ka "kõikehõlmava" poliitilise lahenduseni jõudmiseks.

Kõigepealt on vaja kinnitada relvarahu

Süüria valitsuse ja relvastatud opositsiooni läbirääkimiste jätkamise küsimust saab arutada alles pärast relvarahu kinnistumist, ütles opositsiooni delegatsiooni juht Astana-kõnelustel Mohammed Alloush esmaspäeval.

"Läbirääkimiste järgmisi voorusid saab arutada alles pärast seda, kui veendume relvarahust kinnipidamises, et see on tõeline," ütles Alloush ajakirjanikele esmaspäeval.
"Me käime peale ja nõuame seda täna. Seejärel võime järgmise sammu juurde asuda," rõhutas ta.

Opositsioon: Assad peab lahkuma

Alloushi lisas, et relvarahu saavutamist Süürias takistab Iraani toetusel tegutsevate rühmituste osalemine sõjas valitsuse poolel.

Vaba Süüria Armee (FSA) täpsustas, et Alloushi nõudmine käib ka Iraani-meelse Liibanoni Hizbollah rühmade ja Iraani islamirevolutsiooni valvurite Iraagi vabatahtlike kohta.

"Poliitiline protsess algab Assadi (Süüria president Bashar al-Assad — toim), Iraani ja selle välisüksuste lahkumisest," ütles Alloush.

Kui kõnelused režiimi esindajatega peaksid nurjuma, mässulised jätkavad võitlust.

"Kui läbirääkimised on edukad, siis jätkame kõnelusi," ütles ülestõusnute esindaja Osama Abu Zeid. "Kui läbirääkimised nurjuvad, ei ole meil paraku teist võimalust kui jätkata võitlust."

Süüria opositsiooni esindajad tulid Astanasse "mitte arutama võimu jagamist, vaid Süüria julgeoleku taastamiseks ja vangide vabastamiseks," rõhutas Alloush.

Opositsiooni delegatsiooni Astanas kuuluvad FSA Aleppo, Idlibi, Hama, Damaskuse ja Daraa frakstioonid.

Damaskus taunis opositsioonijuhi kõnet

Süüria suursaadik ÜRO-s Bashar al-Jaafari ütles, et opositsiooni pealäbirääkija Mohammad Alloushi kõne "ei olnud kohtumisel osalevate diplomaatide tasemel".

Jaafari nimetas kohtumisel ajakirjanikega opositsiooni delegatsiooni "terroristlike relvarühmituste esindajaiks" ning ütles, et Venemaa, Türgi ja Iraani vahendatava kohtumise päevakord "ei ole veel valmis".

Süüria kõnelusi vahendab ÜRO eriesindaja

Süüria valitsuse ja opositsiooni kõnelusi vahendab ÜRO eriesindaja Süürias Staffan de Mistura, ütles Vene välisminister Sergei Lavrov.

Lavrovi sõnul on de Mistural Iraani delegatsiooni toetus kontaktides Süüria valitsusdelegatsiooniga, Türgi delegatsioon aga aitab eriesindajat kõnelustel opositsiooni esindajatega.

De Mistura vahendab ka ÜRO egiidi all toimuvat nn Genfi protsessi, mis keskendub Süüria konflikti poliitilisele lahendamisele ja konfliktijärgsele tulevikule. Sellega on seotud Astana kõnelustega võrreldes rohkem riike, kaasa arvatud regiooni araabia riigid. Genfi kõneluste järgmine voor toimub senistel andmetel 8. veebruaril.

"Astana on mõeldud just nimelt selleks, et vormistada lepe relvarühmituste täieõiguslikuks osalemiseks, Süüria läbirääkimiste viimased voorud, sh Genfis toimuvad, pühendatakse loomulikult valitsuse ja eranditult kõikide opositsioonirühmade läbirääkimistele," ütles Lavrov esmapäeval Moskvas pressikonverentsil.

"Genfis liitub poliitilise opositsiooniga relvastatud opositsiooni delegatsioon, mil loomulikult muudab Süüria kõnelused asjalikumaks ja suurendab nende väljavaateid," märkis Vene minister.

Tagid:
opositsioon, mässulised, relvarahu, Staffan de Mistura, Bashar al-Assad, Astana, Kasahstan, Iraak, Genf, Venemaa, Türgi, Süüria

Peamised teemad