15:54 13. Detsember 2019
Kuula otse
  • USD1.1137
  • RUB70.0885
AstanaRixos President Hotel Astanas, kus toimuvad Süüria läbirääkimised

Venemaa, Iraan ja Türgi loovad Süüria relvarahu jälgimismehhanismi

© Flickr / Alex J. Butler © REUTERS / MUKHTAR KHOLDORBEKOV
1 / 2
Välisuudised
lühendatud link
2721

Esmaspäeval Kasahstani pealinnas alanud Süüria kõnelused loeti teisipäeval lõppenuks ühisavaldusega

TALLINN, 24. jaanuar — Sputnik. Ühisavalduses öeldakse, et Iraan, Türgi ja Venemaa leppisid kokku Süüria relvarahu jälgimiseks mõeldud "mehhanismi" loomises.

Riigid leppisid kokku "kolmepoolse mehhanismi sisseseadmises, et jälgida ja tagada relvarahust täielik kinnipidamine, ennetada provokatsioone ning määrata kindlaks relvarahu kõik modaalsused", öeldi kohtumise lõppavalduses. Dokumendi luges ette Kasahstani välisminister Kairat Abdrahhmanov, vahendas BNS.

Süürias kehtib detsembri lõpus jõustunud relvarahu, mis on seni laias laastus pidanud. Lepe ei hõlma äärmusrühmitusi, nagu Islamiriik ja Fateh al-Shami Rinne.

Avalduses öeldi, et Iraan, Türgi ja Venemaa kavatsevad relvarahu tugevdamiseks kasutada oma "mõjuvõimu", kuid dokumendis ei täpsustatud, mida see endast kujutab.

Kolmik kavatseb jätkata ka ühispüüdlustega võitluses IS-i ja Fateh al-Shami Rinde vastu, lisati dokumendis.

Lisaks väljendasid riigid toetust ka Süüria territoriaalsele terviklikkusele ja suveräänsusele ning Süüriale kui mitmerahvuselisele ja —usulisele riigile.

Süüria ülestõusnute ja režiimi rahukõneluste sponsorid avaldasid samuti toetust opositsiooni relvarühmituste osalemisele ÜRO korraldatavatel läbirääkimistel Genfis.

"Venemaa, Iraan ja Türgi toetavad relvastatud opositsioonirühmituste valmisolekut osaleda järgmisel kõnelustevoorul 8. veebruaril Genfis," seisab lõppavalduses.

Astanas esmaspäeval alanud ja teisipäeval lõppenud kõnelused olid esimesed pärast Süüria konflikti puhkemist 2011. aastal, kui president Bashar al-Assadi režiimiga pidas läbirääkimisi ainult mässuliste relvarühmituste esindajatest koosnenud delegatsioon. Mässuliste poliitilise tiiva esindajad olid seekord nõunike rollis.

Genfi protsessil on mässuliste delegatsiooni seni juhtinud poliitilise opositsiooni esindajad.

Süüria valitsus on valmis pidama ühe laua taga läbirääkimisi relvastatud opositsiooniga, ütles valitsuse delegatsiooni juht ja Süüria alaline esindaja ÜRO-s Bashar al-Jaafari teisipäeval.

"Meie jaoks oli väga valus istuda ühes toas teiste süürlastega, kes on seotud välismaiste programmidega ja tegutsevad välismaiste jõudude heaks," ütles ta.

"Me istume nendega ühe laua taga kaugeltki mitte esimest korda, oleme valmis seda tegema, et päästa Süüria," ütles Jaafari.

 

Tagid:
ühisavaldus, läbirääkimised, Islamiriik, Astana, Iraan, Genf, Venemaa, Türgi, Süüria

Peamised teemad