01:31 19. Märts 2019
Kuula otse
 • USD1.1349
 • RUB72.9217
USA president rahastab piirimüüri tõstes Mehhiko kaupade impordimaksu, illustratiivne foto

USA president rahastab piirimüüri tõstes Mehhiko kaupade impordimaksu

CC0 / Pixabay
Välisuudised
lühendatud link
3330

USA president Donald Trump kavatseb rahastada piirimüüri ehitamist tõstes 20 protsendi võrra Mehhiko kaupade impordimaksu, teatas neljapäeval Valge Maja pressiesindaja

TALLINN, 27. jaanuar — Sputnik. "Seda tehes saame me aastas 10 miljardit dollarit ja ainuüksi see katab kergelt müüri ehitamise kulud," ütles Sean Spicer ajakirjanikele. Müüri maksumuseks on hinnatud 8-20 miljardit USA dollarit, vahendas BNS.

Trump ütles juba varem päeval, et kohtumine Mehhiko riigipea Enrique Peña Nietoga oleks olnud tulutu, kui riik ei soostu maksma piirile kavandatava müüri eest.

"Mehhiko president ja mina otsustasime meie kavandatud kohtumise ära jätta. Kuni Mehhiko ei kohtle Ühendriike õiglase austusega, siis oleks selline kohtumine tulutu. Ma lähen siis teist teed. Mul ei ole valikut," ütles Trump.

"Ühendriikidel on Mehhikoga 60 miljardi dollari suurune kaubavahetuse puudujääk. See on olnud ühepoolne suhe alates NAFTA rajamisest, sealjuures on kaduma läinud suur hulk töökohti ja ettevõtteid," ütles Trump Twitteris.

"Kui Mehhiko ei ole valmis maksma hädavajaliku müüri eest, siis oleks mõttekas tulevane kohtumine tühistada," lisas ta.

Spicer ütles väljaandele New York Times, et impordimaks puudutab alguses vaid Mehhikot, kuid president võib seda laiendada ka teistele riikidele.

Peña Nieto taunis kolmapäeval USA presidendi Donald Trumpi otsust anda korraldus müüri ehitamiseks piirile Mehhikoga ja teatas konsulaatidele, et need peavad kaitsma Ühendriikides migrantide õigusi.

Mehhiko välisminister: piirimüüri eest maksmise üle läbi ei räägita

Mehhiko soovib Ühendriikidega läbi rääkida, et säilitada häid suhteid, kuid maksmine president Donald Trumpi piirimüüri eest ei ole arutelu teema, ütles neljapäeval Mehhiko välisminister Luis Videgaray.

"On asju, mis ei ole läbi räägitavad, asju, mille üle ei saa läbi rääkida ja mille üle ka läbi rääkima ei hakata. See, mis on öeldud, nagu peaks Mehhiko maksma müüri eest, on miski, mis lihtsalt ei ole läbi räägitav," lausus Videgaray pressikonverentsil Mehhiko saatkonnas Washingtonis.

Pidades kinni oma kampaanialubadusest, andis Trump kolmapäeval USA ametiisikutele korralduse hakata projekteerima ja ehitama müüri 3200 kilomeetri pikkusel piiril Mehhikoga.

Sisserände ohjeldamine oli Trumpi valimiskampaania keskne teema. Selle poliitika peamine retsept on müüri rajamine Ühendriikide ja Mehhiko vahele. Osal piirist on juba tara, kuid Trumpi sõnul on vaja müüri selleks, et takistada Ladina-Ameerikast pärit ebaseaduslikke immigrante riiki sisenemast.

2014. aastal elas Ühendriikides Pew keskuse hinnangul 5,8 miljonit illegaalset Mehhiko migranti, uusi saabujaid aga oli enne seda iga aastaga vähem.

Trump tõotas kolmapäeval taastada kontrolli USA piiride üle, olles eelnevalt allkirjastanud kaks illegaalse rände vastast korraldust, sealhulgas müüri ehitamisest Mehhiko piirile.

"Riik ilma piirideta ei ole riik," ütles Trump sisejulgeolekuministeeriumis. "Tänasest alates võtavad Ameerika Ühendriigid tagasi kontrolli oma piiride üle."

President lisas, et tema administratsioon kavatseb teha koostööd Mehhikoga, et parandada julgeolekut ja majanduslikke võimalusi mõlema riigi jaoks ning koordineerida Mehhikoga tihedalt uimastivastast võitlust.

"Me kavatseme päästa elusid mõlemal pool piiri," märkis ta.

Morning Consult/Politico kolmapäeval avaldatud küsitluse kohaselt toetab müüri ehitamist 47 ja vastu on 45 protsenti ameeriklastest.

Tagid:
impordimaks, kaubad, müür, tõus, piir, Donald Trump, Mehhiko, USA

Peamised teemad

 • Kontrollimatu e-valimissüsteem

  Vaevalt on Eesti järjekordsel demokraatia pidupäeval päike õhtusse laskunud, kui e-valimisi tabab uus kriitikalaviin. Mitmete IT-spetside arvates poleks mingi raketiteadus e-valimisi läbipaistvamaks muuta, et sealtkaudu kriitikutelt argumente ära võtta. Samas väidavad e-valimiste vaatlejad, et seda ei taheta teha, sest praegune kontrollimatu e-valimiste süsteem teenib vigade, et mitte öelda e-manipulatsioonide varjamise huve.

  70
 • Krimm - viis aastat Venemaa koosseisus, illustreeriv foto

  Viis aastat, mis on möödunud Krimmi taasühinemisest Venemaaga, on elu poolsaarel kardinaalselt muutnud. Sellest, kuidas Krimm Venemaa rüppe naasis, mida on viie aastaga saavutatud ja mispärast võib tema eeskuju Euroopale ja Baltimaadele kasulik olla, on juttu Sputnik Eesti artiklis.

  64
 • Vene Föderatsiooni saatkonna hoone

  Vene Föderatsiooni saatkond Eesti Vabariigis mõistab teravalt hukka mõnitavad antisemiitlikud avaldused Eesti pearabi S. Koti suhtes.

  46