15:24 18. Jaanuar 2019
Kuula otse
 • USD1.1396
 • RUB75.9004
USA president rahastab piirimüüri tõstes Mehhiko kaupade impordimaksu, illustratiivne foto

USA president rahastab piirimüüri tõstes Mehhiko kaupade impordimaksu

CC0 / Pixabay
Välisuudised
lühendatud link
2530

USA president Donald Trump kavatseb rahastada piirimüüri ehitamist tõstes 20 protsendi võrra Mehhiko kaupade impordimaksu, teatas neljapäeval Valge Maja pressiesindaja

TALLINN, 27. jaanuar — Sputnik. "Seda tehes saame me aastas 10 miljardit dollarit ja ainuüksi see katab kergelt müüri ehitamise kulud," ütles Sean Spicer ajakirjanikele. Müüri maksumuseks on hinnatud 8-20 miljardit USA dollarit, vahendas BNS.

Trump ütles juba varem päeval, et kohtumine Mehhiko riigipea Enrique Peña Nietoga oleks olnud tulutu, kui riik ei soostu maksma piirile kavandatava müüri eest.

"Mehhiko president ja mina otsustasime meie kavandatud kohtumise ära jätta. Kuni Mehhiko ei kohtle Ühendriike õiglase austusega, siis oleks selline kohtumine tulutu. Ma lähen siis teist teed. Mul ei ole valikut," ütles Trump.

"Ühendriikidel on Mehhikoga 60 miljardi dollari suurune kaubavahetuse puudujääk. See on olnud ühepoolne suhe alates NAFTA rajamisest, sealjuures on kaduma läinud suur hulk töökohti ja ettevõtteid," ütles Trump Twitteris.

"Kui Mehhiko ei ole valmis maksma hädavajaliku müüri eest, siis oleks mõttekas tulevane kohtumine tühistada," lisas ta.

Spicer ütles väljaandele New York Times, et impordimaks puudutab alguses vaid Mehhikot, kuid president võib seda laiendada ka teistele riikidele.

Peña Nieto taunis kolmapäeval USA presidendi Donald Trumpi otsust anda korraldus müüri ehitamiseks piirile Mehhikoga ja teatas konsulaatidele, et need peavad kaitsma Ühendriikides migrantide õigusi.

Mehhiko välisminister: piirimüüri eest maksmise üle läbi ei räägita

Mehhiko soovib Ühendriikidega läbi rääkida, et säilitada häid suhteid, kuid maksmine president Donald Trumpi piirimüüri eest ei ole arutelu teema, ütles neljapäeval Mehhiko välisminister Luis Videgaray.

"On asju, mis ei ole läbi räägitavad, asju, mille üle ei saa läbi rääkida ja mille üle ka läbi rääkima ei hakata. See, mis on öeldud, nagu peaks Mehhiko maksma müüri eest, on miski, mis lihtsalt ei ole läbi räägitav," lausus Videgaray pressikonverentsil Mehhiko saatkonnas Washingtonis.

Pidades kinni oma kampaanialubadusest, andis Trump kolmapäeval USA ametiisikutele korralduse hakata projekteerima ja ehitama müüri 3200 kilomeetri pikkusel piiril Mehhikoga.

Sisserände ohjeldamine oli Trumpi valimiskampaania keskne teema. Selle poliitika peamine retsept on müüri rajamine Ühendriikide ja Mehhiko vahele. Osal piirist on juba tara, kuid Trumpi sõnul on vaja müüri selleks, et takistada Ladina-Ameerikast pärit ebaseaduslikke immigrante riiki sisenemast.

2014. aastal elas Ühendriikides Pew keskuse hinnangul 5,8 miljonit illegaalset Mehhiko migranti, uusi saabujaid aga oli enne seda iga aastaga vähem.

Trump tõotas kolmapäeval taastada kontrolli USA piiride üle, olles eelnevalt allkirjastanud kaks illegaalse rände vastast korraldust, sealhulgas müüri ehitamisest Mehhiko piirile.

"Riik ilma piirideta ei ole riik," ütles Trump sisejulgeolekuministeeriumis. "Tänasest alates võtavad Ameerika Ühendriigid tagasi kontrolli oma piiride üle."

President lisas, et tema administratsioon kavatseb teha koostööd Mehhikoga, et parandada julgeolekut ja majanduslikke võimalusi mõlema riigi jaoks ning koordineerida Mehhikoga tihedalt uimastivastast võitlust.

"Me kavatseme päästa elusid mõlemal pool piiri," märkis ta.

Morning Consult/Politico kolmapäeval avaldatud küsitluse kohaselt toetab müüri ehitamist 47 ja vastu on 45 protsenti ameeriklastest.

Tagid:
impordimaks, kaubad, müür, tõus, piir, Donald Trump, Mehhiko, USA

Peamised teemad

 • Kange alkoholi tootjad: piirikaubanduse kasv on pidurdunud, illustreeriv foto

  Veini ja kange alkoholi tootjaid esindava Alkoholitootjate ja Maaletoojate Liidu (ATML) poolt koondatud analüüs piirikaubandusest, maksulaekumistest ja Eesti turule deklareeritud alkoholikogustest näitab, et piirikaubanduse kasv on pidurdunud.

  9
 • Venemaa president Vladimir Putin annetas Serbia kolleegile Aleksandar Vučićile Aleksandr Nevski ordeni

  Samal ajal kui EL otsib vahendeid Venemaa-vastastest sanktsioonidest põhjustatud kahjude korvamiseks, avanevad Moskvaga head suhted säilitanud Serbiale paljulubavad majanduslikud väljavaated. Selle kinnituseks said Vladimir Putini visiidi ajal Belgradisse alla kirjutatud kümned dokumendid.

  16
 • Sputniku, RT ja meediaagentuuri Rossija Segodnja peatoimetaja Margarita Simonjan

  Sputniku, RT ja meediaagentuuri Rossija Segodnja peatoimetaja Margarita Simonjan esines avaldusega terve rea Sputnikuga seotud kontode ja lehekülgede sulgemise kohta Facebooki juhtkonna poolt.

  26