23:07 15. Detsember 2019
Kuula otse
  • USD1.1174
  • RUB69.9930
Donald Trumpi pahasoovijad tahavad keelata presidendil tuumalöögi andmise iseseisva otsustamisõiguse

Säh sulle "tuumanuppu"

© AFP 2019 / SAUL LOEB
Välisuudised
lühendatud link
12301

Donald Trumpi pahasoovijad tahavad keelata presidendil tuumalöögi andmise iseseisva otsustamisõiguse, seejuures ei varja seaduseelnõu algatajad, et näevad probleemi mitte niivõrd "tuumakohvris", kuivõrd presidendi isikus

TALLINN, 27. jaanuar — Sputnik. USA president tahetakse jätta ilma "tuumanupust". Grupp USA senaatoreid andsid menetlusse seaduseelnõu, mis keelaks Donald Trumpil senaatoritelt eelnevalt luba küsimata esimesena tuumalööki anda, kirjutab raadio Sputnik.

Praegu on USA president kohakaasluse korras ka relvaõudude ülemjuhataja ja otsustab tuumajõudude rakendamise ainuisikuliselt. Selle toimingu juures peaks küll olema justkui ka Pentagoni pealik, kuid presidendi otsust (või fantaasiat) ta mõjutada ei saa.

Üks seaduseelnõu autoritest, demokraadist senaator Edward Markey ütles, et "tuumanupu probleem muutus kriitiliselt tähtsaks pärast Donald Trumpi presidendiks saamist". Senaator tahaks Trumpile jätta vaid õiguse reageerida tuumarünnaku korral.

Tegelikult on Trump ise selliseks algatuseks põhjust andnud. Presidendikampaania ajal möönis ta terroristide pihta tuumalöögi andmise võimalust. Trumpi konkurendid ja vaenlased valavad aga muudkui õli tulle. Barack Obama, näiteks, väitis oktoobris otsesõnu, et Trumpile "ei saa tuumakoode usaldada".

Mõned omal ajal "tuumakohvri" eest vastutanud ohvitserid kirjutasid koguni avaliku kirja, milles märkisid, et Trumpile ei saa tema temperamendi tõttu tuumanupu kontrollimise õigust anda. Võivat jama tulla.

Muide, ekspertide arvates on see algatus tingitud mitte niivõrd demokraatide soovist näidata Donald Trumpi vastutustundetu poliitikuna, kes on valmis tuumasõda valla päästma, vaid see on osa Trumpi diskrediteerimise kampaaniast presidendina.

Tema vaenlased kongressis püüavad selliste algatustega meedia abil "juurutada" ameerika ühiskonda negatiivset kuvandit Trumpist, võibolla viia asi isegi tema ametist tagandamiseni. Igal juhul tahetakse vältida tema presidenditoolil istumist kahel ametiajal.

Tasub meenutada, et USA on ainuke riik, kus korra on tuumanupule juba vajutatud — 1945. aastal tuumapommi heitmiseks Hiroshimale ja Nagasakile.

Nüüd on paras aeg rääkida ka tuumakohvrist. Mis asi see selline on? See on riigi tuumaarsenali rakendamise seade, mis sisaldab selleks vajalikke koode. Venemaal on tuumakohvrid kolmel ametiisikul: presidendil, kaitseministril ja kindralstaabi ülemal.

Üks kord on tuumakohvrit kasutanud Boriss Jeltsin. 25. jaanuaril 1995 lasti Norra rannikul välja maailma suurim meteoroloogiarakett Black Brant XII. Selle lennutrajektoor meenutas väga Ameerika kontinentidevahelise ballistilise raketi oma.

Tookord kasutaski Boriss Jeltsin esmakordselt tuumakohvrit eriside loomiseks sõjaväelastega. Õnneks saadi olukorraga hakkama ja sihtmärk tuvastati. Hiljem selgus, et norralaste hoiatuskiri meteoraketi laskmise kohta oli küll aegsasti välja saadetud, kuid see jäi kusagil välisministeeriumis toppama. Kusjuures on ajaloost teada, et paljud suured sõjad algavad ootamatult ja tavaliselt on selle vahetuks ajendiks mingi saatuslik pisiasi.

Ameerika tuumakohvrit nimetatakse "palliks" (ingl k. "the nuclear football" või "the atomic football" — toim). See on must nahast kott, mis meenutab kujult pisut ameerika jalgpalli palli. "Palli" kannab selleks eriväljaõppe saanud ohvitser. Inauguratsioonipäeval annab endine president "palli" uuele presidendile üle.

Veel üks lüüriline kõrvalepõige. Venemaal on ka alternatiivne tuumajõudude juhtimise süsteem, mis võimaldab tuumavastulööki anda ka inimese sekkumiseta.

See on tehtud juhuks, kui kõik kolm tuumakohvri omanikku peaksid surma saama. Seda alternatiivi nimetatakse "süsteem "Perimetr"" (v.k. "система "Периметр""). Läänes on sellele välja mõeldud veelgi "poeetilisem nimi" — Dead Hand (surnu käsi).

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Tagid:
tuumakohver, seaduseelnõu, tuumanupp, tuumalöök, otsus, õigus, Valge Maja, senaatorid, Donald Trump, USA

Peamised teemad