07:27 13. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1276
  • RUB80.2104
Välisuudised
lühendatud link
2901

Prantsuse president François Hollande kutsus laupäeval Euroopat andma "kindlat" vastust USA presidendile Donald Trumpile, kes nimetas päev varem Brexitit suurepäraseks

TALLINN, 28. jaanuar — Sputnik. "Kui USA president teeb avaldusi Euroopa kohta ja räägib Brexitist kui mudelist teiste riikide jaoks, peaksime minu hinnangul vastama," ütles Hollande Lissabonis ajakirjanikele, vahendas BNS.

"Kui ta võtab tarvitusele protektsionistlikud meetmed, mis võivad destabiliseerida mitte ainult Euroopa, vaid ka maailma tähtsamate riikide majandusi, peame vastama," sõnas ta. 

"Kui ta keeldub põgenike vastuvõtmisest ajal, mil Euroopa on täitnud oma kohust, peame vastama," ütles Prantsusmaa president.

"Peame kinnitama oma positsioone ja pidama seejärel kindlakäeliselt dialoogi selle alusel, mida me õigeks peame," lausus Hollande, lisades, et dialoogi eesmärk peab olema ülemaailmsete probleemide lahendamine.

Hollande´il on laupäeval kavas telefonivestlus Trumpiga.

Prantsuse president osaleb Lissabonis EL-i seitsme lõunapoolse riigi liidrite kohtumisel, et leppida kokku ühises lähenemises Brexitile ja Trumpi protektsionismipoliitikale.

Tegemist on EL-i lõunatiiva teise kohtumisega viimase nelja kuu jooksul ja sellest osavõtjad on peamiselt vasaktsentristid. Kõne alla võetakse veel võimalused EL-i majanduskasvu edendamiseks ja rändekriis. 

"Protektsionismi ja populismiga" silmitsi seisev EL vajab kiiresti reforme, et saada jagu "teda nõrgestavast majandus-, sotsiaal- ja poliitilise legitiimsuse kriisist", ütles kohtumist võõrustav Portugali peaminister António Costa teisipäeval.

Trump nimetas reedel ühisel pressikonverentsil Briti peaministri Theresa May´ga Brexitit suurepäraseks, lisades, et see annab Londonile võimaluse sõlmida välise sekkumiseta kaubanduslepinguid ja otsustada, kes riiki pääseb ja kes mitte.

Samal päeval allkirjastas USA president määruse, millega peatatakse 120 päevaks põgenike vastuvõtmine ning kehtestatakse karmid piirangud seitsme moslemiriigi elanike reisimisele Ühendriikidesse.

Trumpi otsused teevad muret

Mitu USA uue presidendi otsust, eriti põgenike vastuvõetule seatud piirangud, teevad Prantsusmaale ja Saksamaale muret, ütles Prantsuse välisminister Jean-Marc Ayrault laupäeval.

"See otsus teeb meile muret," ütles Ayrault pärast Saksa välisministri Sigmar Gabrieliga kohtumist. "Sõja eest põgenevate inimeste vastuvõtmine on meie kohus."

"Aga on ka palju teisi asju, mis meid muretsema panevad," lisas ta.

Reedel Saksa välisministriks vannutatud Gabriel on laupäeval esimesel välisvisiidil Prantsusmaal.

Tšehhi president toetab Trumpi samme

Tšehhi presidendi Miloš Zemani pressiesindaja kiitis laupäeval USA uue riigipea Donald Trumpi immigratsioonivastaseid samme, öeldes, et president lihtsalt hoolitseb ameeriklaste turvalisuse eest.

"USA president Trump kaitseb oma riiki, talle teeb muret kodanike turvalisus. Ta teeb täpselt seda, mida EL-i eliit ei tee," ütles Zemani pressiesindaja Jiří Ovčáček Twitteris.

Trump allkirjastas reedel korralduse tõhustada potensiaalsete immigrantide ja põgenike kontrolli, et "radikaalsed islamiterroristid Ameerika Ühendriikidest eemal hoida".

Sammu on kritiseerinud inimõiguslased ja ÜRO põgenikeagentuurid, kes panevad USA-le südamele jätkata pikaajalist põgenike vastuvõtmise traditsiooni.

Trumpile juba enne valimisi toetust avaldanud Tšehhi president on kritiseerinud korduvalt immigratsiooni moslemiriikidest, öeldes, et neid on võimatu integreerida.

"Tšehhi kodanike turvalisus on kõige tähtsam. Nüüd meil on USA-s liitlased," säutsus laupäeval Ovčáček.

Tagid:
avaldused, vastus, Brexit, EL, François Hollande, Donald Trump, Euroopa, Prantsusmaa, USA

Peamised teemad