03:33 20. Jaanuar 2018
Tallinn-2°C
Kuula otse
Lennuujaamades peetakse kinni välismaalasi, kel lubati enne määruse allkirjastamist istuda USA-sse teele asunud lennukitele

USA kohtunik peatas Trumpi sissesõidukeelu rakendamise

© REUTERS / MICHAEL DALDER
Välisuudised
lühendatud link
4301

USA ringkonnakohtunik blokeeris laupäeval osa USA presidendi ajutisest immigratsioonikeelust, andes võimudele käsu peatada USA lennujaamades lõksus olevate põgenike ja teiste reisijate deporteerimine

TALLINN, 29. jaanuar — Sputnik. President Donald Trump allkirjastas reedel määruse, millega peatati 120 päevaks USA põgenike ümberpaigutamisprogramm ja kehtestati 90 päevaks seitsme moslemiriigi — Iraagi, Iraani, Liibüa, Somaalia, Sudaani, Süüria ja Jeemeni — elanikele ajutine reisikeeld Ühendriikidesse.

Ameerika Kodanikuõiguste Liit (ACLU) ja teised vabaühendused esitasid hagi seitsme inimese nimel, kes peeti keelu kehtimahakkamise järel kinni USA lennujaamades, edastas BNS.

Rahvusvahelised lennufirmad asusid laupäeval täitma USA presidendi Donald Trumpi määrust piirata seitsme moslemiriigi elanike reisimist Ühendriikidesse
© AFP 2018 / BJÖRN LINDGREN/TT / TT NEWS AGENCY

Kohtunik Ann Donnelly andis pärast hagi menetlusse võtmist korralduse peatada keelu rakendamine inimeste suhtes, kes saabusid kõnealusest seitsmest riigist USA-sse kehtiva viisa alusel või kellel on esitatud varjupaigataotlus. Korraldus kehtib üle riigi.

Trumpi määruse rakendumine tähendas, et teadmata arv välismaal sündinud USA elanikke, kes viibivad praegu välismaal, võivad sinna lõksu jääda vähemalt 90 päevaks, hoolimata sellest, et neil on USA-s viibimiseks kehtiv tähtajaline elamisluba või viisa.

Lisaks peetakse USA lennujaamades kinni välismaalasi, kel lubati enne määruse allkirjastamist istuda USA-sse teele asunud lennukitele ja kellele nüüd öeldakse, et nad pole teretulnud.

London ei nõustu Trumpi rändepiirangutega

Briti peaminister Theresa May "ei nõustu" USA presidendi Donald Trumpi kehtestatud immigratsioonipiirangutega ning kavatseb sekkuda, kui need mõjutavad Ühendkuningriigi kodanikke, teatas Downing Street pühapäeval.

"Immigratsioonipoliitika Ühendriikides on Ühendriikide valitsuse asi, täpselt nagu meie riigi immigratsioonipoliitika peaks määratlema meie valitsus," ütles pressiesindaja.

"Samas pole me nõus taolise lähenemisega. Kui Ühendkuningriigi kodanikele tuleneb sellest (USA piirangutest) mingit mõju, siis ilmselgelt me teeme selle asjus USA valitsusele pöördumise."

May'st sai reedel esimene välisriigi liider, kes kohtus Trumpiga pärast tema ametisse vannutamist 20. jaanuaril.

Kurb päev USA jäoks

Briti võimulolevate konservatiivide parlamendisaadik Nadhim Zahawi teatas laupäeval, et ei saa USA presidendi Donald Trumpi kehtestatud reisikeelu tõttu sõita Ühendriikidesse, sest ta on sündinud Iraagis.

"(Sain) kinnituse, et määrus tõepoolest kehtib ka mulle ja minu abikaasale, sest me mõlemad sündisime Iraagis," ütles Zahawi. Nii saadikul kui ta abikaasal on Ühendkuningriigi pass.

"Kurb päev, mil tunnen end teisejärgulise kodanikuna. Kurb päev USA jaoks," lisas ta.

Tagid:
lennujaam, Trump, välismaalane, põgenik, Donald Trump, USA

Peamised teemad