17:47 19. Jaanuar 2018
Tallinn-1°C
Kuula otse
Euro

Seitse EL-i riiki pole senini eurole üle läinud

CC BY-SA 2.0 / b.e.n.
Välisuudised
lühendatud link
4910

Järgmine korrapärane lähenemise hindamine liikmesriikides, mille suhtes on kehtestatud erand, on kavas korraldada 2018. aasta juunis

TALLINN, 29. jaanuar — Sputnik. Euroopa Parlamendi liikme Urmas Paeti sõnul hakkab inimestel tõenäoliselt juba ununema, et seitse EL-iga liitunud riiki on endale võtnud küll kohustuse eurole üle minna, ent ei ole seda veel teinud.

"Hakkab ilmselt ununema, et Euroopa Liidu seitse liikmesriiki, kes on EL-iga ühinemisel võtnud kohustuse võtta kasutusele euro, pole seda senini teinud," teatas Paet BNS-ile. "Peapõhjus on see, et nad pole täitnud kõiki euro kasutuselevõtuks vajalikke tingimusi."

Paet küsis Euroopa Komisjonile saadetud arupärimises, millised EL-i riigid, kes peaksid eurotsooniga liituma, ent ei ole seda senini teinud, on kriteeriumide täitmisele lähedal. Samuti uuris Paet, kuidas innustab EL neid riike oma kohustust täitma.

Paetile vastas Euroopa Komisjoni liige Valdis Dombrovskis, kes viitas oma vastuses 2016. aasta lähenemisaruandele.

"Selles järeldati, et ükski analüüsitud riikidest — Bulgaaria, Tšehhi Vabariik, Horvaatia, Ungari, Poola, Rumeenia ja Rootsi — ei täitnud kõiki euro kasutuselevõtmiseks vajalikke tingimusi," kirjutas Dombrovskis Paetile saadetud vastuses.

Ta lisas, et järgmine korrapärane lähenemise hindamine liikmesriikides, mille suhtes on kehtestatud erand, on kavas korraldada 2018. aasta juunis.

"Euroopa Komisjon jälgib, mil määral liikmesriigid lahendavad õiguslikke probleeme, millele juhiti tähelepanu lähenemisaruandes," lisas Dombrovskis.

Eurot kasutab EL-i 28 liikmesriigist 19. Need üheksa EL-i liikmesriiki, kes ei ole veel ühisraha kasutusele võtnud, jagunevad nii, et Taani ja Ühendkuningriik on vabastatud euroalas osalemisest ning ülejäänud seitse riiki ei ole veel täitnud kõiki ühisraha kasutuselevõtu tingimusi.

Tagid:
euro, Euroopa Komisjon, Urmas Paet, EL

Peamised teemad