09:42 25. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1645
  • RUB89.8713
Välisuudised
lühendatud link
1611

Iraani kaitseminister Hossein Dehghan kinnitas kolmapäeval, et islamivabariik katsetas ballistilist raketti, kuid eitas 2015. aastal maailma juhtriikidega sõlmitud tuumaleppe rikkumist

TALLINN, 1. veebruar — Sputnik. "See samm oli kooskõlas Iraani kaitsevõime edendamisega ning ei ole vastuolus JCPOA-ga (tuumaleppega) ja (ÜRO Julgeolekunõukogu) resolutsiooniga 2231," tsiteeris uudisteagentuur ISNA ministri sõnu, vahendas BNS.

Iraani tuumalepe ehk nn Ühine Kõikehõlmav Tegevuskava (JCPOA) rakendus 2016. aasta algul. See lubas Euroopa Liidul ja Ühendriikidel tühistada Iraanile riigi tuumaprogrammi raames kehtestatud sanktsioonid.
ÜRO Julgeolekunõukogu resolutsioon number 2231, mis kiitis heaks Iraani ja maailma juhtriikide vahel 2015. aasta juulis saavutatud tuumakokkuleppe, kutsus islamivabariiki hoiduma tegevusest, mis on seotud tuumavõimekusega ballistiliste rakettidega.

"Katsetus vastas meie jätkuvatele programmidele," sõnas Dehghan uudisteagentuuri ISNA vahendusel.

"Me oleme varem teatanud, et viime läbi programme, mis kavandati meie kaitseobjektide rajamiseks ja on meie riiklikes huvides ning eesmärkideks. Keegi ei saa meie otsust mõjutada," ütles ta.

Teheran hoiatas teisipäeval Washingtoni pingete eskaleerimise eest.

"Me loodame, et USA uus administratsioon ei kasuta Iraani kaitseprogrammi… ettekäändena luua uusi pingeid," ütles välisminister Mohammad Javad Zarif avalduses.

USA suursaadik ÜRO juures Nikki Haley nimetas teisipäeval "täiesti vastuvõetamatuks", et Iraan katsetas ballistilist raketti.

Vene asevälisminister Sergei Rjabkov ütles omakorda, et Teherani raketikatsetus ei riku ÜRO Julgeolekunõukogu otsust Iraani tuumaprogrammi kohta.

Telekanal Fox News teavitas esmaspäeval, et Teheran viis pühapäeval läbi ballistilise raketi katsetuse.

Tagid:
tuumalepe, katsetused, ballistilised raketid, JCPOA, ÜRO Julgeolekunõukogu, kaitseministeerium, Hossein Dehghan, Teheran, Iraan

Peamised teemad