18:39 27. Mai 2020
Kuula otse
  • USD1.0991
  • RUB78.1096
Välisuudised
lühendatud link
2901

USA presidendi Donald Trumpi seitsme moslemiriigi kodanikele kehtestatud Ühendriikidesse sisenemise keelu tõttu on sajad USA viisadega jeemenlased Aafrikas Djiboutis lõksus

TALLINN, 1. veebruar — Sputnik. USA advokaat Julie Goldbergi sõnul on kõik nad USA kodanike lapsed ja abikaasad. Nad ei ole põgenikud ja üle poole 200 jeemenlasest on lapsed.

Goldberg ütles Djiboutist, et sai teisipäevast kuupäeva kandva California ringkonnakohtu korralduse, mis nõuab Ühendriikide valitsuselt Trumpi määruse täitmatajätmist ja jeemenlaste USA-sse lubamist. Nüüd otsib ta lennufirmat, mis oleks nõus kohtu korraldusele alluma.

Trump reisipiirangute kohta: see ei ole "moslemite keeld"

USA president rõhutas pühapäeval, et tema määrus kehtestada seitsme moslemiriigi kodanikele ajutine reisikeeld Ühendriikidesse ei ole "moslemite keeld".

Ta reageeris selle avaldusega protestidele üle kogu USA ja hukkamõistule mujal maailmas.

"Ameerika on uhke immigrantide riik ning me jätkame kaastunde näitamist neile, kes põgenevad allasurumise eest, kuid me teeme seda, kaitstes meie kodanikke ja piiri. Ameerika on alati olnud vabade maa ja vaprade kodu," ütles Trump ebaharilikus ametlikus avalduses.

"Selgituseks, see ei ole moslemite keeld, nagu meedia on sellest ekslikult teada andnud. See ei ole küsimus religioonist, see on terrorismist ja meie riigi hoidmisest turvalisena," ütles Trump, lisades, et tema määrus ei puudutanud rohkem kui 40 moslemiriiki. 

Reisikeeld on mõeldud suurte rünnakute vältimiseks

USA presidendi ajutine reisikeeld on esimene samm immigratsioonipoliitika põhjalikuks uuendamiseks, et säästa riiki seda tüüpi ohvriterohketest rünnakutest, mis hiljuti on raputanud Belgiat, Prantsusmaad ja Saksamaad, ütles pühapäeval administratsiooni kõrge ametnik.

Ajutise keelu kehtimise ajal kavandab uus Trumpi administratsioon uut immigratsioonipoliitikat, mis uue presidendi hinnangul täidab tema kampaanialubaduse, mille kohaselt tuleb rakendada moslemienamusega riikide kodanike suhtes äärmiselt ranget kontrolli ja muuta Ameerika turvaliseks radikaalsete islamiterroristide suhtes.

"Olukorrad, mis eksisteerivad täna osas Prantsusmaast, osas Saksamaast, Belgias jne ei ole olukorrad, mille sarnast me Ühendriikides sooviksime näha — teatud laadi suurt ja alalist terroriohtu, mitmemõõtmelist ja mitut põlvkonda hõlmavat, mis muutuks Ameerika elu püsivaks tunnuseks," märkis administratsiooni ametnik.

"Just sel põhjusel püüab administratsioon välja arendada uued kontrollistandardid neile, kes soovivad alaliselt USA-sse kolida," lisas ametnik.

Trump eitas sisenemiskeelu seost kaosega lennujaamades

Trump eitas esmaspäeval, et nädalavahetuse kaose riigi lennujaamades põhjustas tema kehtestatud sisenemiskeeld seitsme moslemiriigi kodanikele, selle asemel süüdistas riigipea kaoses arvutirikkeid ja meeleavaldajaid. 

Trump kaitses Twitteris oma otsust, öeldes, et nädalavahetusel peeti lennujaamades küsitlemiseks kinni vaid 109 reisijat 325 000-st. Tuli tegutseda kiiresti, sest "seal väljas on palju halbu kutte", lisas president.

"Suured probleemid lennujaamades põhjustas (lennufirma) Delta arvutirike, protestijad ja senaator (Chuck) Schumeri pisarad," ütles Trump. Delta süsteemides oli pühapäeva öösel arvutirike, mille tagajärjel tuli tühistada üle 150 lennu, kuid Trump allkirjastas määruse reedel ja sellega seotud arusaamatused algasid lennujaamades juba laupäeval.

Otsust kaitsesid esmaspäeval ka Trumpi abid, kes võrdlesid seda 2011. aasta otsusega Iraagi põgenike suhtes. President Barack Obama kehtestas Iraagi põgenikele täiendava kontrolli pärast seda, kui kahele iraaklasele esitati Kentuckys terrorismisüüdistus.

Rahvusvahelised lennufirmad asusid laupäeval täitma USA presidendi Donald Trumpi määrust piirata seitsme moslemiriigi elanike reisimist Ühendriikidesse
© AFP 2019 / BJÖRN LINDGREN/TT / TT NEWS AGENCY

Trumpi määrust teostama pidavate ametite seas tundub olevat laialdane segadus, kuidas seda rakendada ja kellele see täpselt kehtib. Määrus on pälvinud laialdast rahvusvahelist hukkamõistu, sest seda peetakse diskrimineerivaks ja lühikese etteteatamisaja tõttu halvasti teostatuks.

May: USA reisikeeld moslemiriikidele on "lõhestav ja vale"

USA administratsiooni reisikeeld isikutele seitsmest moslemienamusega riigist on "lõhestav ja vale", ütles Briti peaminister Theresa May kolmapäeval parlamendis. Nelja päeva eest ütles Briti peaminister, et tegemist on USA siseriikliku küsimusega.

Dokument tõi kaasa meeleavaldused Suurbritannias, kus paljud kodanikud tahavad Trumpi riigivisiidi tühistamist.

Keeld, mida on kritiseerinud liitlased kodu- ja välismaal, peatab kõigile põgenikele riikipääsu vähemalt 120 päevaks, Süüria põgenikele määramata ajaks ning Iraani, Iraagi, Liibüa, Somaalia, Sudaani, Süüria ja Jeemeni kodanikele USA-sse reisimise 90 päevaks.

Tagid:
moslemikeeld, lõks, kodanikud, viisa, lapsed, põgenik, Julie Goldberg, jeemenlased, Donald Trump, Djibouti, Aafrika

Peamised teemad