11:36 20. Oktoober 2019
Kuula otse
  • USD1.1144
  • RUB71.3066
Valgevene president Aleksandr Lukašenko

Lukašenko ei pea Vene sõjaväebaasi Valgevenes vajalikuks

© Sputnik / Сергей Гунеев
Välisuudised
lühendatud link
6442

Valgevene president arvas, et Vene ettepanek sõjaväebaasi osas "ei ole sõjaline ettepanek"

TALLINN, 3. veebruar — Sputnik. Valgevene president Aleksandr Lukašenko ei pea otstarbekaks lubada Valgevene territooriumile Vene õhujõudude baasi.

"Räägitakse — sõjaväebaas. Ja veel Venemaa, kuulen ma. Jätke te, kes vajab neid 10 lennukit, mida Venemaa Babruiskisse maandada tahtis? Räägin (Vene presidendile Vladimir) Putinile: selle lennuvälja peab uuesti üles ehitama, seal on hoovõturada juba poolest saati üles võetud. Milleks 10 lennukit? Andke mulle 20 lennukit, meil on suurepärased lendurid, suurepärane kool, te teate, et sõjalennukitel ei sõdi me sugugi halvemini. Me oleme üks väerühm. Ei, Šoigu tahab seda," sõnas Lukašenko kohtumisel meedia ja avalikkusega Minskis, viidates Vene kaitseministrile Sergei Šoigule, vahendas BNS.

Küsides retooriliselt, mida see sõjaväebaas annaks, rõhutas Lukašenko: "Mida tähendab tänapäeva sõjas, ütleme NATO vastu, lennuk? Tõusis õhku, 10 minutine lahing ja seda ei ole. Tänapäeval on sõda teistsugune. Nii võib lennata Süürias, kus puudub õhutõrje."

"Mida tähendab rindelennuväli? Hoiaks Jumal sõja eest, paar raketti hoovõturajale ja ükski lennuk ei tõuse õhku. Milleks siis neid siia? Milleks sõjalisest seisukohast seda baasi vaja on?" sõnas Lukašenko.

Valgevene president arvas, et Vene ettepanek sõjaväebaasi osas "ei ole sõjaline ettepanek". "Aga milline? Mõelge ise," sõnas Lukašenko.

Seejuures mainis ta valmidust korraldada Valgevenes tavapärane ühisõppus Venemaaga Zapad.

"Õppus Zapad-2017, kui Venemaa on sellest huvitatud, toimub. Me võõrustame seda õppust. See on avatud õppus. Kutsume kõiki vaatama, et me ei kavatse kedagi rünnata, meil ei ole sellist sihti. Hoidku Jumal, et me mõnd riiki ründaksime. See on muidugi mõeldamatu. Seepärast on meil ainult kaitseseisukoht." ütles Lukašenko.

Sanktsioonide kadumine ei ole Valgevenele kasu andnud

Kohtumisel meedia ja avalikkusega rääkis Lukašenko ka Lääne sanktsioonidest, et nende tühistamisest ei saanud Valgevene veel kasu.

"Jah, me ütlesime otse: me ei vaja neid (Lääne) sanktsioone. Lõpuks ootasime ära. Leidsid aset läbirääkimised (Ukraina asjus Minskis). Sanktsioonid tühistati. Aitäh, hästi," ütles Lukašenko.

Riigipea rõhutas, et "sanktsioonide kaotamisega seoses ei ole majanduses veel midagi juhtunud".

"Me peame tungima sinna tohutute pingutustega. Kõik see toodang on Läänes olemas," jätkas ta.

Samas nentis Lukašenko, et sanktsioonide kadumine võimaldab Valgevenel pääseda odavamale laenuturule.

Tagid:
lennuk, sõjaväebaas, Zapad, Sergei Šoigu, Aleksandr Lukašenka, Lukašenka, Venemaa, Valgevene

Peamised teemad