10:15 03. Juuni 2020
Kuula otse
  • USD1.1174
  • RUB76.8001
Välisuudised
lühendatud link
1602

Euroopa Liit peab Atlandi-üleseid suhteid endiselt tähtsaimaks prioriteediks, seda hoolimata mitmete riigi- ja valitsusjuhtide murest Donald Trumpi administratsiooni pärast, ütles reedel Euroopa Ülemkogu alaline eesistuja Donald Tusk

TALLINN, 3. veebruar — Sputnik. "Mul ei ole mingit kahtlust, et meie kõigi jaoks on meie kõrgeim poliitiline prioriteet kaitsta meie suhteid Ühendriikidega selle vaenlaste vastu," lausus Tusk ajakirjanikele EL-i tippkohtumisel Maltal.

Varem sel nädalal seadis Tusk kirjas EL-i liidritele Trumpi ühte ritta Venemaa agressiooni, jõulisema Hiina ja islamiäärmuslusega, mida ta nimetas ühendust ähvardavateks ohtudeks, vahendas BNS.

"Euroopa Liidu paneb keerulisse olukorda iseäranis muutus Washingtonis, sest uus administratsioon tundub seadvat kahtluse alla viimase 70 aasta Ameerika välispoliitika," lisas ta.

Prantsuse president François Hollande kritiseeris omakorda Trumpi vastuvõetamatut survet Euroopa Liidule. Trump on nimelt ennustanud EL-i peatset lagunemist.

"On lubamatu, et Ühendriikide president avaldab teatud avaldustega survet selles osas, mis Euroopa peaks või ei peaks olema," ütles Hollande Maltal EL-i tippkohtumisel ajakirjanikele.

"Kes teab tegelikult, mida USA president tahab, eriti transatlantiliselt alliansilt, ja kulutuste jagamise osas, mida ta nimetab koormaks," lisas Hollande.

Saksa kantsler Angela Merkel avaldas arvamust, et parim viis asjaajamiseks USA administratsiooniga, kelle suhtumine Euroopasse näib olevat ambivalentne, on oma plaanidega edasi minna.

"Ma olen juba öelnud, et Euroopa saatus on tema enda kätes," ütles Merkel. "Ja ma usun, et mida kindlamalt me ütleme, kuidas meie määratleme oma rolli maailmas, seda paremini suudame hoolitseda ka transatlantiliste suhete eest."

"Sellepärast on minu jaoks siin esikohal kõnelused Euroopast, mitte teiste maailmaosadega tegelemine," rõhutas Merkel.

Küsimusele, kas EL-ile on suurem oht Vene president Vladimir Putin või Trump, vastas Tusk: "Ma arvan, et ainus tõeline oht on see, et me ei ole väljakutsetega silmitsi seistes piisavalt ühtsed," märkis ta.

Tippkohtumist võõrustava Malta peaministri Joseph Muscati sõnul on EL-i liidrite hulgas võib Trumpi mõnede otsuste suhtes "mõistagi tajuda teatavat muret". Kuid ta lisas, et see ei sisalda mingit ameerikavastasust.

EL-i suhteid Trumpi administratsiooniga arutatakse Malta tippkohtumise teises pooles, pärast kõnelusi Liibüast üle Vahemere Euroopasse jõudvast rändevoost.

Tagid:
tippkohtumine, prioriteet, suhted, kaitse, Donald Trump, Donald Tusk, Malta, EL, USA

Peamised teemad