13:07 01. Detsember 2020
Kuula otse
  • USD1.1980
  • RUB91.1439
Välisuudised
lühendatud link
Dopingusõda (74)
4413

WADA sõltumatu eksperdi süüdistused Venemaa aadressil põhinevad ebatäielikel ja ebausaldusväärsetel andmetel – sellest on ka ROK-is selgelt aru saadud. Nüüd ei käi jutt enam Venemaa spordi mainest, vaid Richard McLareni mainest

TALLINN, 6. veebruar — Sputnik. Kas oli siis tegu dopinguga? Rahvusvaheline Olümpiakomitee soovib, et Maailma Antidopingu Agentuuri (WADA) sõltumatu ekspert Richard McLaren põhjendaks oma süüdistusi venemaalaste aadressil. RT valduses on ROK-i ametnike kirjavahetus WADA juhi ja Venemaa väidetavat dopinguafääri käsitleva raporti autoriga. Uued dokumendid on välja kaevanud häkkerirühmitus Fancy Bears, teatab Sputniku raadio.

Moskva dopingulabori
© Sputnik / Владимир Песня

Neist dokumentidest selgub, et ROK palub kanadalasest advokaadil esitada üksikasjalikumad tõendid Venemaa ametiisikute osalusest riikliku dopingusüsteemi loomises. On ju McLaren nimelt seda kogu aeg nõudnudki. Komitee on saatnud talle isegi tabeli, kus on nimepidi loetletud kõik need, kelle suhtes esineb küsimusi. ROK palub täpsustada igaühe süüastme. 

Ühtekokku on tabelis 16 nime, mille hulgas on endine asepeaminister Vitali Mutko, endine spordiministri asetäitja Juri Nagornõh ja Moskva antidopingu labori endine juht Grigori Rodtšenkov, kes tõtt-öelda kogu selle dopingupudru kokku keetiski. Tagaotsitavale spordisfääri ametnikule, kes praegu viibib teadaolevalt USA-s, on ka Venemaa Uurimiskomiteel hulganisti küsimusi. Rodtšenkovi õde Marina aga mõisteti juba 2013. aastal dopinguainetega kauplemise eest süüdi.

ROK-is tekitab Rodtšenkovi isik suuri küsitavusi. Seal ei mõisteta, kuidas saab esitada süüdistuse, tuginedes ainult suulistele avaldustele inimeselt, kes on end täielikult diskrediteerinud ja Venemaa kohtumõistmise eest USA-sse põgenenud.

Sellele küsimusele aga, nagu ka kõigile teistele, McLaren vastust ei anna. Talle adresseeritud järelepärimine saadeti teele juba läinud aasta 19. detsembril, vastust oodati kuni 6. jaanuarini, mis oli viimaseks tärminiks. Kuid professor, kes oma süüdistus aruande teise osa nii vapralt ette luges, kaotas järsku kõnevõime. Võib-olla valmistab ta ette raporti kolmandat osa, ja seda mittemillestki. Kõik on juba öeldud ja üle korratud, tõendeid aga pole olnud ega olegi. Mis samas ei takista huvitatud isikuid McLareni oopust oma huvides ikkagi kasutamast.

Hiljuti nõudsid paarkümmend rahvuslikku antidopingu agentuuri, sealhulgas Poolast, Prantsusmaalt, USA-st ja Jaapanist, Venemaa eemaldamist kõigist rahvusvahelistest turniiridest ja vene sportlaste kõrvalejätmist rahvusvahelistest võistlustest sellesama McLareni raporti teise osa alusel, kus peamiste argumentidena on esile toodud kriimustused dopinguproovi-purkide sisekülgedel. Jääb veel üle vaid analüüside põhjal tulevikku ennustama hakata.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Teema:
Dopingusõda (74)
Tagid:
maine, dokumendid, sport, süüdistus, raport, doping, Fancy Bears, ROK, WADA, Richard McLaren, Venemaa

Peamised teemad