06:18 05. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1224
  • RUB80.2153
Välisuudised
lühendatud link
Nord Stream 2 (143)
3612

Varssavi ootab külla Saksamaa kantsler Angela Merkelit, selle visiidi tähtsusest Poola poliitikutele ja talle endale ning eelseisvate kohtumiste teemade üle arutleb Grzegorz Kołodko

TALLINN, 7. veebruar — Sputnik. 2017. aastal toimuvad parlamendivalimised Saksamaal ja Hollandis ning presidendivalimised Prantsusmaal. Varem vapustas Euroopa Liitu Brexiti väljakuulutamine Ühendkuningriigis ja kogu maailma Donald Trumpi valimine USA presidendiks. 

EL kõige tugevamaks poliitikuks peetava Angela Merkeli ees seisavad keerulised probleemid ja sellepärast tahaks ta Poola ajalehe Gazeta Wyborcza teateil igati vältida probleeme Varssaviga. Sputnik Polska esitas mõned küsimused endisele Poola rahandusministrile Grzegorz Kołodkole.

Mida teie arvates Poola ja Saksamaa Angelea Merkeli Poola visiidilt ootavad? Kas käsitletakse gaasijuhtmega Nord Stream-2 seonduvat? Saksamaa jaoks on see majandus, Poolale aga poliitiline küsimus, kas pole nii?

Läbirääkimiste pooled käsitlevad seda küsimust, kuid vaid selleks, et oma seisukohti tähistada. Lisaks Poola ja Saksamaa suhete olulisuse deklareerimisele räägitakse loomulikult Euroopa Liidu aktuaalsetest probleemidest, kaasa arvatud personaalküsimus.

See puudutab Donald Tuski, endist Poola peaministrit ja praegust Euroopa Ülemkogu eesistujat. Arvan, et praegune Poola valitsus ei toeta tema kandidatuuri sellele ametikohale järgmiseks kaheks ja pooleks aastaks.

Angela Merkel on aga otsustavalt tema poolt, sest kahe aasta eest toetas just tema jõuliselt Tuski kandidatuuri. Ilma selleta poleks Tusk sellele ametikohale saanud! Veel üks oluline küsimus — Euroopa riikide poolt immigrantide vastuvõtmine. Ka siin on Poola ja Saksmaa erinevatel seisukohtadel. Eelnevatel kuudel on Saksamaa vastu võtnud kuni miljon põgenikku, Poola — mitte ühtegi.

Kuid peaminister Beata Szydło tuletab kindlasti meelde, et Poola võtab vastu hulgaliselt töömigrante Ukrainast, tõsi küll, nad pole poliitilised põgenikud. 

Nüüd ütleksin välja oma arvamuse teises Euroopa Liidule samuti tähtsas küsimuses, mida arutatakse mitte poliitikute, vaid majandus- ja rahandusteadlaste ringkondades. Poola võiks praegu, EL-le raskel ajal, alustada ülemineku protseduuri oma rahvuslikult valuutalt eurole, mida Saksmaa ja Merkel kindlasti aktiivselt toetaksid.

See mõjuks soodsalt Poola ja Saksamaa suhetele, kuid erinevast allikatest on mulle teatavaks saanud, et praegune Poola valitsus seda algatust ei toeta. Nii et ka selles küsimuses vahetatakse vaid viisakusi. Mis aga puudutab Ukraina temaatikat, siis olen kindel: Poola ja Saksamaa läbirääkimistel saab see olema diskussiooni keskmes, kusjuures ma arvan, et mõlemad pooled on Venemaa vastu kehtestatud sanktsioonide säilitamise poolt.

Läbirääkimistel kinnitatakse samuti, et Saksamaa on Poola tähtis poliitiline liitlane ja majanduspartner. Arvan, et me peame tähelepanelikult jälgima, mida proua Saksamaa kantsler ja proua Poola peaminister ütlevad teineteisele ja avalikkusele. 

Üheks aktuaalseks poliitiliseks teemaks on USA president Donald Trumpi kavatsus muuta kardinaalselt lähenemist paljudele rahvusvahelistele probleemidele. Mõned eksperdid on veendunud: Donald Trumpi tegevus USA presidendina võib viia kogu praeguse maailmakorralduse muutumisele. Mida te sellest arvate ja mida kardate?

Trump presidendina tekitab rohkem küsimusi kui annab vastuseid. Kahtlemata saab olema paljus segadust, eelkõige rahvusvahelises suhtlemises. Trumpi juhitavalt Valgelt majalt võib oodata mida iganes, kuid arvan siiski, et aja möödudes loobub Trump ise enamusest oma mässumeelsetest avaldustest, eriti nendest, mis puudutavad välispoliitikat.

Kusjuures praegu astub Trump samme, mis viivad destabiliseerimisele, möödunud aastatega rahvusvahelises julgeolekuolukorras saavutatud positiivsete tulemuste halvenemisele. Kuid kõige hullem on olukord kaubanduses! Ta ju lõpetas kohe kaks tähtsat rahvusvahelist projekti mille eest meie, globaliseerumise pooldajad, aastaid võidelnud olime! Ma pean silmas eelkõige Vaikes ookeani kaubanduspartnerluse kokkulepet (TPP), kus peale USA osales veel 11 riiki, samuti USA, Kanada ja Mehhiko vahelist vabakaubanduslepingut.

Kuid ei tohi paanikasse sattuda, see on alati ohtlik. Kõik polegi nii hull, sest peale USA on ju ka teisi suurriike, mis on võimelised Trumpi mõistusele tooma — Venemaa, Hiina, samuti Lääne-Euroopa riigid — Ühendkuningriik ja Saksmaa.

Nüüd aga küsimus hoopis teisest vallast. Veidi enne NATO Varssavi tippkohtumist lõpetas Poola ühepoolselt piiriliikluse Venemaaga. Milles õigupoolest seisneb Poola rahvuslik huvi?

Ma arvan, et see oli viga, mõnede meie poliitikute tulipäisus ja venevastane foobia. Ma tean, et suurem osa poolakatest kritiseeris seda otsust teravalt.

Eriti meie äriringkonnad. Ma tean, et meie riikide piiriliiklus taastatakse, kuid millal konkreetselt, ma ei tea, tuleb kannatust varuda.

Minu arvates jälgivad Poola võimud praegu pingsalt Poola naaberriikides toimuvaid muudatusi. Nad ootavad, mida võtab Trump ette suhetes Venemaaga, kuidas hakkab muutuma geopoliitiline olukord ja mis suunas arenevad Venemaa suhted teiste riikidega, ennekõike Ukrainaga.

Nii et me kõik peaksime ootama, kuni piiriliiklus täies mahus taastatakse. Arvan et olulise panuse selle probleemi lahendamiseks võivad anda kohalike omavalitsuste esindajad ja sõltumatud poliitikud.

Teema:
Nord Stream 2 (143)
Tagid:
poliitika, presidendivalimised, parlamendivalimised, visiit, Brexit, Grzegorz Kołodko, Donald Trump, Angela Merkel, Varssavi, Poola, Saksamaa

Peamised teemad