05:39 04. Detsember 2020
Kuula otse
  • USD1.2151
  • RUB90.8441
Välisuudised
lühendatud link
14001

Avalikustatud kiri on dateeritud 2015. aasta jaanuariga

TALLINN, 9. veebruar — Sputnik. USA-s avalikustati osaliselt Khalid Sheikh Mohammedi, keda ühendriikide võimud peavad 2001. aasta 11. septembri terroriaktide peakorraldajaks, 18-leheküljeline kiri. Läkitus on adresseeritud riigi endisele presidendile Barack Obamale, teatab RIA Novosti.

Läkituses kinnitab Mohammed, et Washington on 11. septembri terroriaktides ise süüdi oma välispoliitikaga, mis „on tapnud süütuid inimesi igal pool maailmas". 11. septembri sündmusi kommenteerides kirjutab Mohammed: „Mitte meie ei alustanud sõda" sel terroorirünnaku päeval. Tema veendumuse kohaselt „tegite seda teie ja teie diktaatorid meie maal".

Kirjas pöördus Mohammed Obama poole tiitlitega „madude pea" ning „rõhumis- ja türanniariigi" president.

Avalikustatud kiri on dateeritud 2015. aasta jaanuariga. Aalguses keeldusid Guantanamo vanglaametnikud Mohammedi läkitust edasi saatmast. Sama aasta septembris palus kinnipeetava advokaat kohtul asjasse sekkuda, kinnitades, et süüdistataval on õigus presidendi poole pöörduda. Lõpuks jäi tribunal sellega nõusse.

Kirjas märgib mees, et ta ei karda ei surmamõistmist ega eluaegset vangistust ja et ta „mitte iialgi ei palu armuandmist".

„Ma jään rõõmuga üksikkambrisse Allahi ees kõigi ellujäänute eest palvetama ja kõiki patte kahetsema. Ning kui teie kohus mind surma mõistab, siis tervitan veel suurema rõõmuga Allahi ja tema prohveteid, näen taas kõiki oma sõpru, keda te kõikjal maailmas ülekohtuselt tapnud olete, ja kohtun usujuhi Osama Bin Ladeniga."

Kuveidis sündinud Mohammed loetleb oma kirjas üles USA sekkumised välisriikide ellu „Iraagist ja Iraanist Vietnami ja Hiroshmani".

Tema advokaadi sõnul alustas ta selle kirja kirjutamist 2014. aastal, kui Iisrael korraldas sõjalise operatsiooni Gaza sektoris. „Vägivald Gazas" sai kirjakirjutamise peamiseks ajendiks. Kirja alguses ütleb ta Obamale, et tema kätel on „ikka veel meie vendade, õdede ja laste veri, kes on selles piirkonnas tapetud".

Tagid:
kiri, terrorirünnak, Osama Bin Laden, Mohammed, Obama, Barack Obama, New York

Peamised teemad