15:13 25. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1856
  • RUB90.6421
Välisuudised
lühendatud link
17542

Tänavu Valgevenes ja Venemaal aset leidev õppus Zapad 2017 on nähtavasti suurim õppus Leedu piiri ääres kogu ajaloo vältel

TALLINN, 9. veebruar — Sputnik. Leedu president Dalia Grybauskaitė ütles, et tänavu Valgevenesse ja Venemaale kavandatud õppus Zapad 2017 osutab nende riikide valmistumisele sõjaks läänega.

"Me näeme, kuidas mitmesugused ohud suurenevad, seejuures ootame murega õppust Zapad 2017, milleks koondatakse väga suur ründevägi, näidatakse valmistumist sõjaks läänega," ütles Grybauskaitė Riias ajakirjanikele, vahendas BNS.

Tema sõnusti sunnivad idast kerkivad ohud Baltimaid paluma partneritelt lisatagatisi oma julgeolekule, näiteks NATO otsuste langetamise kiiruse suurendamist. President avaldas lootust arutada järgmisel nädalal julgeolekuküsimusi Ühendriikide asepresidendi Michael Pence'iga. Ta lootis, et side USA administratsiooniga saab olema "väga tihe".

Leedu seimi julgeoleku- ja kaitsekomisjoni esimees Vytautas Bakas ütles, et tänavu Valgevenes ja Venemaal aset leidev õppus Zapad 2017 on nähtavasti suurim õppus Leedu piiri ääres kogu ajaloo vältel.

"Võin öelda vaid, et meie piiril selliseid õppusi, nii rohke isikkoosseisuga ja taolise relvastusega, ei ole kunagi korraldatud," ütles Bakas BNS-ile pärast konisjoni istungit.

Leedu sõjaväeluurel on täpsed andmed õppuse kavandatavast mahust, kuid Bakase sõnutsi on need andmed salastatud.

Komisjoni esimees kinnitas, et palub luurel esitada need andmed igaaastases riigi julgeoleku hinnangus, mis kuulub avalikustamisele: "Arvan, et inimesed peavad neid numbreid teadma".

Poliitik lisas, et Zapad-2017 on rünnakuõppus.

"Täiesti üheselt. Kõik õppused, mida Vene poliitiline juhtkond meie piiri lähedal modelleerib, ei modelleeri ta vaid selleks, et sõjaväelastel lihaseid lõdvestada. Modelleeritakse sissetungi Baltimaadesse," ütles Bakas.

Leedu riigi julgeoleku hinnangu koostavad iga aasta julgeolekuamet ja kaitseministeeriumi operatiivteenistuste teine osakond.

Tagid:
Zapad, õppused, sõjaväeluure, seim, NATO, Dalia Grybauskaitė, Venemaa, Leedu

Peamised teemad