14:58 04. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1726
  • RUB86.6018
Välisuudised
lühendatud link
8921

Pakkujooksnud FSB ohvitser rääkis migrantideks maskeerunud vene spioonidest

TALLINN, 9. veebruar — Sputnik. Venemaa eriteenistus on vene ülejooksikust ohvitseri sõnul saatnud sisserändajate sildi all Euroopasse oma luurajaid, teatab portaal Inopressa viitega saksa ajalehele Die Welt.

„Meil õnnestus paisata Euroopasse migrantideks maskeeritud spioone. Tulemustest on presidendile ette kantud ja ta on need heaks kiitnud," väitis endine kõrgem FSB ohvitser nimega Igor dokumentaalfilmis „Putini külm sõda", mida näidati saksa telekanalil ZDF.

Ülejooksikul oli Venemaal polkovniku auaste ning ta oli FSB-s terrorismi ja poliitilise äärmusluse vastase võitluse osakonna juhataja ametikohal, mida kinnitab eriteenistuse tippjuhtkonda kujutav grupifoto. Tema sõnul on FSB 2002. aastast peale „varustanud tšetseene valedokumentidega". Viimased olid tõenduseks sellest, et „nende kodumaal kiusati neid taga ja jasd said Euroopast varjupaiga".

Nende „poliitiliselt tagakiusatud" tšetšeenide abil õnnestus „Venemaa eriteenistusel luua Euroopas kõige ehtsam agentide võrk". Nad „integreerusid moslemi kogukondadesse Saksamaal, Suurbritannias ja Prantsusmaal, ja kui neid vajatakse selleks, et poliitilist olukorda Kremli huvides destabiliseerida, alustavad need agendid oma tegutsemist. Selles olen ma kindel," väitis Euroopas redutav Igor.

Seda, et tegemist ei ole kuulujuttudega, kinnitab selge näide Saksamaal Kielis tegutseva tšetšeeni kultuuriseltsi esimehe Timur Dugazajevi näol, kes samuti andis ZDF-ile intervjuu. Dugazajev eitas eriteenistusega koostöö tegemist, kuid tunnistas samas, et on oma kaasmaalasi jälginud ja edastanud nende kohta infot Tšetšeenia juhtkonnale.

Igori andmetel tegelevad kõik need agendid „režiimi kriitikute ja potentsiaalsete islamistide jälgimise ja jälitamisega".

Seejuures läheb Saksamaa vastuluure juht Hans-Georg Maaßen veelgi kaugemale, kinnitades, et „FSB soodustab sihilikult radikaalsete islamistide sissevoolu Saksamaale, et nad destabiliseeriksid olukorda riigis". Saksa eriteenistused, nagu lisab Die Welt, „kahtlustavad juba ammu tšetšeeni pagulaste oluliselt suurenenud arvukuse taga võimalikku ettekavatsetud operatsiooni."

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Tagid:
FSB, ohvitser, spioon, luuraja, migrant, Saksamaa, Venemaa, Euroopa

Peamised teemad